Pomoc w formie zajęć na uczelni

Uczelnie mogą wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie w roku akademickim konkretnych modułów szkoleniowych. Terminy składania wniosków podajemy poniżej.

[node:8103:view-mode:teaser]

Szkolenie wykładowców

Wykładowcy prowadzący zajęcia z tłumaczenia ustnego na uczelniach w krajach UE, krajach kandydujących i krajach nienależących do UE mogą uczestniczyć w organizowanych w Brukseli szkoleniach, które prowadzą doświadczeni tłumacze ustni z DG ds. Tłumaczeń Ustnych oraz zaproszeni prelegenci zewnętrzni. Tematyka szkoleń obejmuje kształcenie tłumaczy ustnych, opracowywanie programu zajęć i jego realizację oraz selekcję i ocenę kandydatów.

Szkolenia są zazwyczaj prowadzone w języku angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Od 2001 r. w szkoleniach udział wzięło już 550 wykładowców z ponad 40 krajów.

W szkoleniach uczestniczyć mogą wykładowcy z uczelni współpracujących z DG ds. Tłumaczeń Ustnych. Pierwszeństwo mają te uczelnie, które ostatnio nie otrzymały wsparcia pedagogicznego oraz te języki, w przypadku których ostatnio nie udzielano wsparcia pedagogicznego.

Wizyty studyjne w instytucjach UE

Wizyty studyjne w DG ds. Tłumaczeń Ustnych umożliwiają studentom zapoznanie się z pracą tłumacza konferencyjnego w instytucjach europejskich.

Jest to dla przyszłych tłumaczy ustnych wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się, jak działa ta dyrekcja generalna, jakie standardy zawodowe obowiązują tłumaczy konferencyjnych w instytucjach europejskich, oraz zapoznać się z najnowszymi technologiami w dziedzinie tłumaczeń konferencyjnych. Przez jeden dzień studenci mogą poćwiczyć w kabinie pod okiem doświadczonego tłumacza konferencyjnego.

Możliwe są różne formaty wizyt:

Wizyty z uczelni, z którymi DG ds. Tłumaczeń Ustnych aktualnie współpracuje:

 • Wizyta w Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Ustnych i w Dziale ds. Tłumaczeń Ustnych Parlamentu Europejskiego (DG LINC):
  3 dni: 2 dni w DG ds. Tłumaczeń Ustnych i 1 dzień w Parlamencie Europejskim – z reguły od poniedziałku do środy
 • Wizyta tylko w DG ds. Tłumaczeń Ustnych:
  2 lub 3 dni – czas trwania wizyty jest dostosowywany indywidualnie do konkretnego przypadku

Wizyty z uczelni, z którymi DG ds. Tłumaczeń Ustnych aktualnie nie prowadzi współpracy:

 • ½ dnia lub 1 dzień

Jak zorganizować wizytę?

 • Zgłoszenia powinni przesyłać wykładowcy uczelni, a nie indywidualni studenci.
 • Decyzja o przyjęciu zgłoszenia będzie zależała od tego, na ile jest ono interesujące dla DG ds. Tłumaczeń Ustnych i służb tłumaczeniowych Parlamentu Europejskiego.
 • Zgłoszenia muszą zostać zatwierdzone przez odpowiednich dyrektorów/ kierowników działów, a to, czy uda się zorganizować wizytę, zależy również od dostępności pracowników.
 • Najwięcej wizyt studyjnych odbywa się w okresie od lutego do maja. Dlatego prosimy uczelnie o proponowanie również innych możliwych dla nich terminów w okresie od września do stycznia lub w czerwcu. Bardzo doceniamy elastyczność podejścia do alternatywnych terminów wizyt.

DG ds. Tłumaczeń Ustnych i służby tłumaczeniowe Parlamentu Europejskiego zajmują się świadczeniem specjalistycznych i często bardzo technicznych usług w zakresie tłumaczeń konferencyjnych. Jeżeli na Państwa uczelni nie są prowadzone zajęcia z tłumaczeń ustnych, a przedmiotem zainteresowania Państwa uczelni jest działalność ogólna Komisji Europejskiej (i jej aspekty związane z językami obcymi), zachęcamy do zorganizowania wizyty za pośrednictwem działu wizyt informacyjnych Komisji Europejskiej.

PobierzPDF - 246.8 KB

Wizyty w Komisji Europejskiej

Wizyty w Komisji Europejskiej

Dział Wizyt Informacyjnych w Komisji Europejskiej w Brukseli przyjmuje wizyty grupowe. Wizyty mają formę prezentacji połączonych z dyskusją.

Kontakt

Wizyta informacyjna w Dyrekcji Generalnej ds. Tłumaczeń Ustnych

Wizyty informacyjne w Parlamencie Europejskim

 

Terminy składania wniosków w sprawie zajęć na uczelni lub wizyt studyjnych:

1 maja w przypadku zajęć/wizyt odbywających się w okresie wrzesień – styczeń

1 listopada w przypadku zajęć/wizyt odbywających się w okresie luty – sierpień

Departamenty