Par šo apspriešanu

Apspriešanas periods
11 Augusts 2017 - 7 Novembris 2017
Temati
Transports

Mērķgrupa

Ceļotāji, Eiropas iedzīvotāji, upuru un viņu tuvinieku asociācijas, transporta (aviācijas u.c. veida transporta) drošības iestādes, aviācijas rūpniecība (aviosabiedrības, lidostas, ražotāji), pilotu asociācijas.

Apspriešanas mērķis

2005. gadā Eiropas Komisija nāca klajā ar Regulu par aviācijas drošības sarakstu (Regula (EK) 2111/2005, t.s. Regula par melno sarakstu), lai novērstu divus trūkumus.

  1. Nepietiekama drošība lidojumos uz ES, no tās un tās teritorijā: XXI gs. sākumā aviosabiedrības no ārpussavienības valstīm bija iesaistītas vairākos incidentos ar letālām sekām, kuros daudzi Eiropas iedzīvotāji zaudēja dzīvību. Pēc tam veiktajā analīzē tika konstatēts, ka daudzi no šiem incidentiem notika ne tikai tāpēc, ka pašu aviosabiedrību drošība nebija pietiekama, bet arī tāpēc, ka attiecīgās aviācijas iestādes nebija gādājušas par drošības uzraudzības starptautisko standartu pienācīgu piemērojumu. Tas noveda pie prasības pēc ES līmenī harmonizētas pieejas, nosakot operatīvos aizliegumus nedrošajām aviosabiedrībām un tādā veidā nepieļaujot iespēju, ka aviosabiedrības ar zemiem drošības standartiem varētu īstenot lidojumus uz ES, no tās un tās teritorijā.
  2. Nepietiekama skaidrība par to, kura aviosabiedrība reāli atbild par lidojumu: tā kā konkrēta aviosabiedrība vai aviobiļešu tirgotājs, no kura iegādājaties aviobiļeti, var uzticēt citai aviosabiedrībai lidojuma nodrošināšanu, nav pietiekamas skaidrības par to, kura aviosabiedrība īstenībā atbild par lidojumu. Līdz ar to ir prasība, ka pasažieri ir jāinformē par lidojumu īstenojošās aviosabiedrības identitāti.

Aviācijas drošības saraksta regula pilnvaroja Komisiju izveidot un atjaunot sarakstu ar tām aviosabiedrībām, uz ko attiecas operatīvais aizliegums Eiropas Savienībā, savukārt aviobiļešu tirgotājiem tika noteikts pienākums informēt pasažierus par lidojumu īstenojošās aviosabiedrības identitāti. ES aviācijas drošības sarakstu pārskata divreiz gadā, lai tas būtu atjaunināts un tiktu informēta plaša sabiedrība.

2016. gadā tika atzīmēta aviācijas drošības saraksta desmitā gadadiena. Tagad ir laiks novērtēt Aviācijas drošības saraksta regulu, lai izvērtētu, vai ir sasniegti galvenie mērķi (nodrošināt ES pasažieriem augsta līmeņa aizsardzību no drošības riskiem, dodot patērētājiem iespēju izdarīt informētu izvēli par aviotransporta pakalpojumiem, uzlabot aviācijas kopējo drošību).

Šī apspriešana, kurā esat aicināti piedalīties, ir daļa no Aviācijas drošības saraksta regulas izvērtēšanas kopējā procesa. Tā kā regulas galvenie mērķi tieši attiecas uz Eiropas aviotransporta pasažieriem, mēs vēlamies uzzināt plašas sabiedrības viedokli šajā jautājumā. Tas ļaus Eiropas Komisijai noteikt regulas stiprās un vājās puses un tādējādi palīdzēs novērtēšanas procesā.

Kā iesniegt atbildes

Komentāri var tikt nosūtīti jebkurā ES valodā.

Konkrētāki un mērķtiecīgāki jautājumi tiks uzdoti respondentiem, kuri strādā pie jautājumiem, kas saistīti ar lieliem infrastruktūras projektiem, un šajā sakarībā, piemēram, pārvalda plašas zināšanas.

Varat izlaist jautājumus, uz kuriem nevēlaties atbildēt. Obligāti ir jāatbild uz jautājumiem, kas apzīmēti ar zvaigznīti. Jebkurā brīdī varat paņemt pauzi un turpināt vēlāk. Kolīdz būsiet nosūtījis aizpildīto anketu, varat lejupielādēt savu atbilžu eksemplāru.