Szczepienia

Wirus brodawczaka ludzkiego

Rak szyjki macicy jest w UE zaraz po raku piersi drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w wieku 15–44 lat. W krajach z programami przesiewowymi w kierunku raka szyjki macicy znacznie obniżyła się zachorowalność na tę chorobę i liczba spowodowanych nią zgonów – nadal pozostaje ona jednak znaczącą przyczyną śmierci wśród kobiet w UE.

Raka szyjki macicy wywołują niektóre szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). W różnych badaniach zakażenie HPV zostało wykryte w ponad 90 proc. przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

W UE dopuszczono do obrotu dwie szczepionki przeciw HPV

Po uzyskaniu pozytywnej opinii komitetu naukowego Europejskiej Agencji ds. Leków UE dopuściła do obrotu dwie następujące szczepionki przeciw HPV:

Szczepionki te zapobiegają zakażeniu dwoma najczęściej występującymi szczepami wirusa HPV wywołującymi raka szyjki macicy.

Unijna platforma współpracy i grupa ekspertów

Platforma współpracy VENICE (Vaccine European New Integrated Collaboration Effort – nowa europejska zintegrowana współpraca w zakresie szczepionek) ułatwia krajom UE wymianę informacji o szczepieniach przeciw HPV i innych działaniach związanych z tym schorzeniem. Funkcję koordynatora i pośrednika pełni Komisja Europejska.

Forum jest finansowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które powołało grupę ekspertów zajmujących się badaniami związanymi z wprowadzeniem szczepionki przeciw HPV w krajach UE. Raport grupy ekspertów z 2008 r. dotyczył głównie:

  • naukowej oceny szczepionki HPV
  • programów badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy
  • grup docelowych
  • strategii szczepień
  • kosztów
  • monitoringu i oceny
  • przyszłych priorytetów badawczych.

Badania przesiewowe w kierunku raka

Szczepionki przeciw HPV nie zapewniają całkowitej ochrony przed rakiem szyjki macicy.

Typy wirusa HPV, przeciw którym stosuje się szczepionki, są przyczyną ok. 70 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka szyjki macicy na całym świecie. Warto dodać, że żadna szczepionka nie jest w pełni skuteczna.

Szczepienie przeciw HPV nie zastępuje rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

Zaleca się odpowiednim organom, aby przed szczepieniami przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego przeprowadzić powszechne badania profilaktyczne szyjki macicy polegające na pobraniu wymazu. Powinny one uwzględniać europejskie wytyczne w sprawie kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy oraz jego diagnozowania.

Zobacz: Zalecenie UE