Vakcinācija

Cilvēka papilomas vīruss (HPV)

Sievietēm vecumā no 15 līdz 44 gadiem dzemdes kakla vēzis izplatības ziņā ir otrajā vietā pēc krūts vēža. Dzemdes kakla vēzi izraisa dažu tipu cilvēka papilomas vīrusa (HPV) celmi. Saskaņā ar dažādu pētījumu datiem vairāk nekā 90 % dzemdes kakla vēža gadījumu tika konstatēts HPV.

Ir vakcīnas, ar ko iespējams novērst inficēšanos ar šo veidu HPV, kas visbiežāk izraisa vēzi. Valstis, kas ieviesušas dzemdes kakla vēža skrīninga programmas, ir būtiski samazinājušas tādu saslimstību un nāves gadījumu skaitu, ko izraisa šī slimība.

ES atļauja — divas vakcīnas pret
cilvēka papilomas vīrusu (HPV)

Pēc tam, kad Eiropas Zāļu aģentūras zinātniskā komiteja bija devusi savu piekrišanu, ES atļāva laist tirgū divas HPV vakcīnas, kas nepieļauj inficēšanos ar diviem galvenajiem HPV celmiem, kas izraisa dzemdes kakla vēzi:

ES sadarbības platforma un ekspertu grupa

ES dalībvalstis apmainās ar informāciju par HPV imunizāciju un citām darbībām saistībā ar HPV, izmantojot platformu VENICE (jauni integrēti Eiropas līmeņa sadarbības centieni vakcinācijas jomā).

Eiropas Komisijai ir starpnieka/koordinatora loma. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs finansē platformu un ir izveidojis ekspertu grupu, kura izvērtē HPV vakcīnas ieviešanu ES valstīs.

Vēža skrīnings

Vakcinācija pret HPV nenodrošina 100 % aizsardzību pret dzemdes kakla vēzi, un vakcinācija neaizstāj parasto secīgo šī veida vēža slimības skrīningu. Valsts iestādes ir aicinātas veikt organizētu dzemdes kakla vēža izmeklēšanu ar uztriepes testu un tikai pēc tam ieviest vakcināciju pret HPV. Šajos izmeklējumos ir jāņem vērā Eiropas pamatnostādnes par kvalitātes nodrošināšanu dzemdes kakla vēža skrīningā un diagnostikā.