Tabaka

Citas ES darbības

Veselības aizsardzības politika nav vienīgais veids, kā ierobežot tabakas lietošanu.

  • Ļoti efektīvi ir augsti nodokļi, ko piemēro tabakas izstrādājumiem. Īpaši iedarbīgi tie ir izrādījušies, lai no smēķēšanas atturētu jauniešus. Direktīvā 2010/12/ES par tabakas izstrādājumiem piemēroto akcīzes nodokli ir mainīta nodokļa struktūra un likme, ņemot vērā sabiedrības veselības aizsardzības intereses.
  • Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF) izmeklē nelegālu tabakas tirdzniecību. Nelegālo tirgotāju dēļ valdībām iet secen milzīgi nodokļu ieņēmumi un tiek nodarīti zaudējumi godprātīgiem tirgotājiem. Par lētāku cenu tirgotie tabakas izstrādājumi ir pieejamāki, un tas negatīvi ietekmē sabiedrības veselību. Izmantojot struktūru, ko piedāvā PVO pamatkonvencija par tabakas kontroli, 2012. gadā tika pieņemts starptautiskais protokols par nelegālu tirdzniecību ar tabakas izstrādājumiem. Šo jauno starptautisko nolīgumu ES ratificēja 2016. gada 24. jūnijā.
  • Tabakas subsīdijas savulaik bija svarīgs, bet pretrunīgi vērtēts ES lauksaimniecības politikas instruments. Sabiedrības veselības interesēs tiešās tabakas subsīdijas tika pakāpeniski likvidētas.