Wyroby tytoniowe

Kampanie antynikotynowe UE

26 proc. Europejczyków pali papierosy, a palenie wciąż jest w UE najważniejszą przyczyną chorób i śmierci, którym można zapobiec. 59 proc. palaczy próbowało zerwać z nałogiem, a 20 proc. z nich się udało.

Komisja Europejska poza kontrolowaniem wyrobów tytoniowych w szerokim znaczeniu, dąży do zapobiegania paleniu i zachęca do zerwania z nałogiem.

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono szereg kampanii mających na celu rozwiązanie problemów związanych z paleniem w całej Europie. W 2009 r.  oszacowano, że całkowity koszt palenia dla społeczeństwa w UE wynosi 544 mld euro . Zatem każdy, kto rzuci palenie pomaga złagodzić obciążenie finansowe dla służby zdrowia i gospodarki w UE.

„Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” (2014-2016)

Ostatnia edycja kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”  miała pomóc osobom w wieku 25-34 lat w skutecznym rzuceniu palenia, poprzez pokazanie im zalet życia wolnego od dymu i udostępnienie narzędzi ułatwiających zerwanie z nałogiem. Lepszy stan zdrowia, lepsze samopoczucie, więcej pieniędzy i w rezultacie lepsza jakość życia – to nagrody czekające na tych, którym się uda.

„Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma” (2011-2013)

Ta edycja kampanii „Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”  miała zachęcić palaczy do rzucenia palenia i pomóc im w podjęciu tego wyzwania. Miała uświadomić ludziom zagrożenia wynikające z palenia tytoniu oraz przyczynić się do realizacji długoterminowego celu Komisji Europejskiej, jakim jest uwolnienie Europy od dymu papierosowego.

„HELP – Życie bez tytoniu” (2005-2010)

Poprzednia kampania poświęcona temu problemowi „HELP – Życie bez tytoniu” , realizowana w latach 2005−2010, skierowana była do osób w przedziale wiekowym 15−25 lat, a jej tematami były profilaktyka, zrywanie z nałogiem oraz palenie bierne.