Pregled
V zadnjih letih je več držav članic EU uvedlo vrednotenje zdravstvene tehnologije (HTA). Z vrednotenjem zdravstvene tehnologije se ocenjuje dodana vrednost novih zdravstvenih tehnologij v primerjavi z obstoječimi. Primeri zdravstvene tehnologije so denimo zdravila, medicinska oprema, metode diagnosticiranja in zdravljenja, rehabilitacije in preventive.
Postopek vrednotenja
Organi za vrednotenje zdravstvenih tehnologij morajo pri ocenjevanju nove zdravstvene tehnologije presoditi, ali deluje bolje, enako dobro ali slabše kot obstoječe metode. Pri tem morajo običajno oceniti terapevtski učinek zdravila, morebitne stranske učinke, vpliv na kakovost življenja in načine zdravljenja.
S postopkom vrednotenja zdravstvenih tehnologij se ocenjuje tudi druge vidike uporabe tehnologije, na primer stroške za pacienta in vpliv na organizacijo zdravstvenih sistemov pri izvajanju zdravljenja. Gre za večdisciplinarni postopek, ki sistematično ocenjuje informacije o medicinskih, ekonomskih, organizacijskih, socialnih in etičnih vprašanjih v zvezi z uporabo zdravstvene tehnologije.
Učinki
Glavni cilj vrednotenja zdravstvenih tehnologij je snovalcem politike zagotoviti z dokazi podprte informacije, na podlagi katerih lahko oblikujejo zdravstvene politike, ki so varne, uspešne, usmerjene v bolnika in cenovno optimalne. Postopek uporabljajo tudi nacionalni organi za določitev tehnologij, za katere lahko uveljavijo povračilo stroškov na nacionalni ravni.
Evropsko sodelovanje pri vrednotenju zdravstvenih tehnologij
V večini držav članic EU je vrednotenje zdravstvene tehnologije pomemben vidik pri odločanju o zdravstvenem varstvu na podlagi dokazov.
Področja sodelovanja EU pri vrednotenju zdravstvenih tehnologij:
- Mreža za vrednotenje zdravstvenih tehnologij povezuje pristojne nacionalne organe. Mreža je bila ustanovljena z Direktivo 2011/24/EU o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu, da bi zagotovila strateške smernice in politično usmeritev na področju znanstvenega in tehničnega sodelovanja.
- Sodelovanje v mreži, katere članice so vse države EU, je prostovoljno. Mreža za vrednotenje zdravstvenih tehnologij pripravlja strateške dokumente in razpravlja o možnih področjih sodelovanja, ki jih nato v skladu z delovnim načrtom izvaja v okviru spodaj navedenega skupnega ukrepa.
- Tretji skupni ukrep mreže predstavlja znanstveni in tehnični vidik sodelovanja EU na področju vrednotenja zdravstvenih tehnologij. Ukrep se je začel izvajati junija 2016 in bo potekal do leta 2020. Skupni ukrep se financira iz zdravstvenega programa EU in vključuje organizacije, ki jih imenujejo vlade držav (držav EU, držav pristopnic k EU, držav Efte in članic Evropskega gospodarskega prostora), ter številne regionalne agencije in nepridobitne organizacije, ki sodelujejo pri vrednotenju zdravstvenih tehnologij.
Krepitev sodelovanja EU pri vrednotenju zdravstvenih tehnologij po letu 2020
Evropska komisija je v svojem delovnem programu za leto 2017 navedla, da bo pripravila pobudo za krepitev sodelovanja EU na področju vrednotenja zdravstvenih tehnologij, da bi izboljšala delovanje enotnega trga za zdravstvene proizvode