Apžvalga
Pastaruoju metu nemažai ES šalių pradėjo naudoti vadinamąjį sveikatos technologijų vertinimą. Sveikatos technologijų vertinimas skirtas išmatuoti naujų sveikatos technologijų pridėtinei vertei, palyginti su esamomis technologijomis. Sveikatos technologijų pavyzdžiai yra, be kita ko, vaistai, medicininė įranga, diagnostiniai ir gydymo metodai, reabilitaciniai ir prevenciniai metodai.
Kaip tai veikia?
Kai sveikatos technologijų vertinimo įstaigų paprašoma įvertinti naują sveikatos technologiją, jos turi nustatyti, ar ji geresnė, tiek pat gera, ar blogesnė negu esamos alternatyvos. Tam jos paprastai turi įvertinti ne tik vaisto gydomąjį, bet ir galimą šalutinį poveikį, poveikį gyvenimo kokybei ir vartojimo būdus.
Vertinant sveikatos technologiją nagrinėjami ir kiti jos naudojimo aspektai, pvz., paciento išlaidos ir jos poveikis sveikatos priežiūros sistemų organizavimui gydymo metu. Todėl tai yra tarpdalykinis procesas, per kurį sistemingai įvertinami su sveikatos technologijos naudojimu susiję medicininiai, ekonominiai, organizaciniai, socialiniai ir etikos klausimai.
Poveikis
Pagrindinis sveikatos technologijų vertinimo tikslas yra suteikti politikos formuotojams faktais pagrįstą informaciją, kad jie galėtų formuoti sveikatos politiką, kuri būtų saugi, veiksminga, orientuota į pacientą ir ekonomiškai efektyvi. Juo nacionalinės valdžios institucijos taip pat naudojasi, kad galėtų priimti sprendimus, kuri technologija turėtų būti kompensuojama nacionaliniu lygmeniu.
ES bendradarbiavimas sveikatos technologijų vertinimo srityje
Daugumoje ES šalių sveikatos technologijų vertinimas yra svarbus priimant faktais grindžiamus sveikatos srities sprendimus.
Pagrindiniai ES bendradarbiavimo sveikatos technologijų vertinimo srityje elementai yra du:
- Sveikatos technologijų vertinimo tinklas suvienija už sveikatos technologijų vertinimą atsakingas nacionalines valdžios institucijas ir įstaigas. Tinklas sukurtas Direktyva 2011/24/ES dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas įgyvendinimo, kad teiktų strategines ir politikos gaires moksliniam ir techniniam bendradarbiavimui;
- nors dalyvavimas yra savanoriškas, visos ES šalys pareiškė norą tapti jo narėmis ir dalyvauja jo veikloje. Sveikatos technologijų vertinimo tinklas rengia politikos dokumentus ir aptaria galimo bendradarbiavimo sritis. Visa tai po to įgyvendinama laikantis tinklo darbo plano ir vykdant toliau nurodytus bendruosius veiksmus;
- „EUnetHTA“ trečias bendrasis veiksmas yra mokslinis ir techninis ES bendradarbiavimo sveikatos technologijų vertinimo srityje elementas. Jis pradėtas įgyvendinti 2016 m. birželį ir bus vykdomas iki 2020 m. Bendrieji veiksmai finansuojami pagal ES sveikatos programą. Juos vykdant dalyvauja vyriausybių paskirtos organizacijos (iš ES šalių, narystės ES siekiančių šalių ir EEE bei ELPA šalių) ir daug susijusių regioninių agentūrų bei ne pelno organizacijų, kurios rengia sveikatos technologijų vertinimus Europoje ar prie jų prisideda.
ES bendradarbiavimo sveikatos technologijų vertinimo srityje stiprinimas po 2020 m.
2017 m. darbo programoje Europos Komisija paskelbė, kad ji imsis ES bendradarbiavimo sveikatos technologijų vertinimo srityje stiprinimo iniciatyvos, kad geriau veiktų bendroji sveikatos priežiūros produktų rinka.