Průvodní zpráva
Spolu se zdravotními profily zemí vydává Komise průvodní zprávu, aby zájemcům o tuto problematiku přiblížila některé horizontální postřehy – trendy, které lze najít ve většině, ne-li ve všech členských státech EU. Ty se samozřejmě týkají demografických a technologických změn, přechodu k primární péči a prevenci, a dále problému přetížení pracovníků ve zdravotnictví.
Průvodní zpráva za rok 2019 ke zprávě Zdravotní stav obyvatel EU obsahuje pět závěrů důležitých pro celou EU, které byly nalezeny v analýze, o níž se opírají profily jednotlivých zemí (část 1), a dále zjištění týkající se jednotlivých zemí (část 2).
Podobně jako všechny zprávy v rámci cyklu Zdravotní stav obyvatel EU, je i první část průvodní zprávy členěna podle tří cílů: účinnost, dostupnost a odolnost.
- Aspekt účinnosti se zaměřuje výhradně na podporu zdraví a prevenci nemocí, přičemž první dvě kapitoly se věnují problematice váhavého postoje k očkování (kapitola 1) a digitální transformaci (kapitola 2).
- Pokud jde o dostupnost, průvodní zpráva se snaží podat jasnější přehled o překážkách v dostupnosti zdravotní péče, s nimiž se občané EU setkávají v celé Evropě, a to v závislosti na socioekonomických faktorech a na klinickém profilu (kapitola 3).
- S cílem přiblížit situaci ohledně odolnosti systémů zdravotní péče v EU se zpráva zabývá tématem změn v poskytování zdravotnických služeb (kapitola 4) a zkoumá možné dopady životního cyklu léčivých přípravků na bezpečnost, účinnost a cenovou dostupnost léčiv (kapitola 5).
Druhá část zprávy obsahuje nejdůležitější zjištění vyplývající ze zdravotních profilů jednotlivých zemí, které připravily OECD a European Observatory on Health Systems and Policies (Evropské středisko pro sledování zdravotnických systémů a politik).
Videomateriály
Nejvýznamnějším trendům v transformaci vnitrostátních systémů zdravotnictví se věnuje pět videozáznamů:
- Nedůvěra veřejnosti vůči očkování
- Posun směrem k podpoře zdraví a prevenci nemocí
- Dostupnost zdravotní péče
- Inovativní pohled na dovednosti, které jsou potřeba u pracovníků ve zdravotnictví
- Životní cyklus léčiv