Prehľad
Krajiny EÚ nesú primárnu zodpovednosť za organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb a zdravotnej starostlivosti. Politika EÚ v oblasti zdravia preto slúži na doplnenie vnútroštátnych politík a na zabezpečenie ochrany zdravia vo všetkých politikách EÚ.
Cieľom politík a opatrení EÚ v oblasti verejného zdravia je:
- chrániť a zlepšovať zdravie občanov EÚ
- podporovať modernizáciu zdravotníckej infraštruktúry
- zlepšiť účinnosť systémov zdravotnej starostlivosti.
Strategické otázky v oblasti zdravia sú predmetom diskusií zástupcov vnútroštátnych orgánov a Európskej komisie v pracovnej skupine na vysokej úrovni pre verejné zdravie. Inštitúcie EÚ, krajiny, regionálne a miestne úrady a ostatné záujmové skupiny sa spoločne podieľajú na vykonávaní stratégie v oblasti zdravia.
Úloha Európskej komisie
Úlohou Európskej komisie je podporovať úsilie krajín EÚ chrániť a zlepšovať zdravie svojich občanov a zabezpečovať dostupnosť, účinnosť a odolnosť ich systémov zdravotnej starostlivosti. Túto úlohu plní rôznymi prostriedkami, ako napr.:
- navrhovaním právnych predpisov
- poskytovaním finančnej podpory
- koordináciou a uľahčovaním výmeny osvedčených postupov medzi krajinami EÚ a odborníkmi v oblasti zdravia
- činnosťami v oblasti podpory zdravia.
Právne predpisy
Európska únia môže prijímať právne predpisy v oblasti zdravia na základe týchto článkov Zmluvy o fungovaní Európskej únie: článok 168 (ochrana verejného zdravia), článok 114 (aproximácia práva) a článok 153 (sociálna politika). Oblasti, v ktorých EÚ prijala právne predpisy, zahŕňajú:
- práva pacientov v rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti
- lieky a zdravotnícke pomôcky (farmakovigilanciu, falšované lieky, klinické skúšky)
- závažné cezhraničné ohrozenia zdravia
- tabak
- orgány, krv, tkanivá a bunky.
Rada Európskej únie môže členským štátom EÚ predložiť aj odporúčania v oblasti verejného zdravia.
Investovanie do zdravia
Komisia podporuje investície do zdravia ako širšie poňaté prostriedky na dosiahnutie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu. Investície majú tieto formy:
- budovanie účinných, dostupných a odolných systémov zdravotnej starostlivosti
- investovanie do zdravia prostredníctvom prevencie chorôb a podpory zdravia
- podpora všeobecnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktorá prispieva k zníženiu výskytu nerovností a k boju proti sociálnemu vylúčeniu.
Nástroje na spolufinancovanie
- z prostriedkov programu EÚ v oblasti zdravia sa môžu spolufinancovať projekty týkajúce sa podpory zdravia, zdravotnej bezpečnosti a zdravotných informácií
- v rámci výskumného programu Horizont 2020 možno podporiť projekty v oblasti biotechnológie alebo zdravotníckych technológií
- z prostriedkov vyhradených napolitiku súdržnosti EÚ možno podporiť investície do zdravia v jednotlivých krajinách a regiónoch EÚ
- Európsky fond pre strategické investície
Priority na roky 2016 – 2020
Opatrenia EÚ v oblasti verejného zdravia sa týkajú predovšetkým stimulov a spolupráce. Európska komisia zohráva dôležitú podpornú úlohu a poskytuje usmernenia a nástroje na podporu spolupráce a na pomoc vnútroštátnym systémom, aby fungovali účinnejšie. Činnosti sa zameriavajú na tieto výzvy:
- dosahovanie vyššej nákladovej účinnosti
- konkurencieschopnosť spolu s bezpečnosťou
- riešenie vznikajúcich globálnych hrozieb, ako je antimikrobiálna rezistencia
- tvorba politiky založenej na dôkazoch
- riešenie rizikových faktorov neprenosných chorôb
- propagácia očkovania.