Tervis-EL uudiskiri − Laste vaktsineerimine: ohutu ja tõhus ennetus

Viimati muudetud 97, 4. Oktoober 2012

Selle uudiskirja teemad


Juhtkiri


Laste vaktsineerimine: ohutu ja tõhus ennetus


Herta Adam, terviseohtude osakond, Euroopa Komisjon, tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraat



Vaktsiinid on üheks kõigi aegade märkimisväärsemaks tervisekaitsealaseks sekkumise vormiks. Vaktsiinide kasutamise tulemusel on likvideeritud rõuged ning tänu neile ei esine alates 2002. aastast Euroopas enam lastehalvatust. Need haigused põhjustasid varem miljonite inimeste surma või invaliidsust. Selliste haiguste nagu difteeria või teetanus esinemissagedust on alates asjaomaste vaktsiinide kasutusele võtmisest märkimisväärselt vähendatud.

 

Siiski ei ole me veel paljude tänapäeval kättesaadavate vaktsiinide võimalikku potentsiaali täiel määral ära kasutanud. Vaktsiinidega ennetatavatest haigustest põhjustatud haiguskoormus ja kulud ei ole vastuvõetavad, pidades silmas praegust vajadust kokkuhoiu järele.

 

Juunis 2011 võeti vastu nõukogu järeldused laste vaktsineerimise kohta. Nendes rõhutatakse vajadust saavutada ja säilitada kõrge laste vaktsineerituse tase, et parandada vaktsiinidega ärahoitavate haiguste seiret ning jälgida vaktsineerimise ulatust. Lisaks tehakse ettepanek teabevahetusstrateegiate väljatöötamiseks ja rakendamiseks ning puudulikult vaktsineeritud rühmade vaktsineerimisele juurdepääsu parandamiseks. Kõiki neid küsimusi arutatakse laste vaktsineerimist käsitleval konverentsil, mille Euroopa Komisjon korraldab 16.–17. oktoobril 2012 Luxembourgis. Konverentsil antakse ülevaade nõukogu järelduste järelmeetmetest ning luuakse platvorm, et arutada erinevate sidusrühmadega prioriteetsemaid valdkondi tulevasteks ELi meetmeteks. Olete oodatud asjaomast konverentsi vaatama otseülekandena internetis.





ELi uudised


Ohutumad, tõhusamad ja innovatiivsemad meditsiiniseadmed

Euroopa Komisjon on kodanike ohutuse tagamiseks teinud ettepaneku seoses kahe uue meditsiiniseadmeid käsitleva määrusega. Meditsiiniliste vahendite skaala ulatub lihtsatest plaastritest keerukate elusäilitavate aparaatideni.


Kampaania „Eks-suitsetajad on peatamatud” pälvis kaks mõjukat auhinda.

Kampaania „Eks-suitsetajad on peatamatud” pälvis auhinnad „Gold Euro Effie” ja „Best innovative use of Print Award”. Euroopa institutsioon saab Euro Effie auhinna esmakordselt. Žürii hindas positiivset hoiakut, kus suitsetajate poole pöörduti uudsel mitte-hukkamõistval moel ja kampaania innovaatilisust, kus oli võimalik saada suitsetamisest loobumisel vahetut abi ning head traditsioonilise ja uue meedia kasutamist.


Volinik Dalli kõne individuaalsetele vajadustele kohandatud meditsiini teemal

Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste volinik John Dalli osales Euroopa individuaalsetele vajadustele kohandatud meditsiini liidu kohtumisel, kus ta kõneles asjaomasest meditsiinist ning komisjoni hiljutisest ettepanekust seoses kliiniliste katsetega.


Uus mitmekeelne veebisait jagab usaldusväärset teavet uroloogiliste haiguste kohta

Euroopa uroloogide liidu algatusel loodud veebisaidi eesmärk on jagada eri keeltes usaldusväärset erapooletut, põhjalikku ja selget teavet uroloogiliste haiguste kohta.


Elundidoonorluse ja elundite siirdamise Euroopa päev, 13. oktoober

Alates 1998. aastast korraldab Euroopa Nõukogu asjaomase päeva liikmesriikides arutelu julgustamiseks ning teabe jagamiseks elundidoonorluse ja siirdamise ning õiguslike ja meditsiiniliste meetmete kohta. Käesoleval aastal korraldatakse üritus Ungaris Budapestis.


Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse teaduskirjutise eest antava aastaauhinna tseremoonia Lissabonis

Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskus (EMCDDA) teadustöö auhind antakse teadusalase kirjutise ning kvaliteetse teadusuuringu eest uimastite valdkonnas. Sellel aastal on võitjad Saksamaalt, Rootsist ja Ühendkuningriigist.


Volinik Dalli kõneleb Euroopa piirkondade ja linnade kaheksandal konverentsil

Tervise- ja tarbijaküsimuste volinik John Dalli osaleb arutelupaneelis „kulutasuv tervishoid ning haigla juhtimine piirkondlikul ja kohalikul tasandil”.




Teateid liikmesriikidest


Poola

Šveitsi-Poola tervisealase koostöö programm

Šveits rahastas 39 miljoni Šveitsi frangiga Poola terviseprogramme, mis hõlmavad ennetustööd ja terviseedendamist järgmistes valdkondades: rasvumine, HIV, tulevaste emade uimastite tarbimine ning kuni viie-aastaste laste suuõõne tervishoid. Poola tervishoiuministeeriumi panus on 9 miljonit Poola zlotti.


Luksemburg

Käes on gripivastase vaktsineerimise aeg

Luksemburgi tervishoiuministeeriumi algatatud uus talvekampaania, et kutsuda üldsust ja meedikuid gripi vastu vaktsineerima.



ELi pressiteated


Aruande kohaselt ohustab kahjulik õhusaaste eurooplasi endiselt

Euroopa Keskkonnaameti (EEA) värske aruande kohaselt on paljudes Euroopa piirkondades jätkuvalt probleemid seoses osakeste kontsentratsiooniga välisõhus ning osooni tasemega. Osakesed võivad kahjustada inimeste tervist ning tungida respiratoorse süsteemi tundlikesse osadesse.




Eelseisvad üritused


Laste vaktsineerimise teemaline konverents: edusammud, väljakutsed ja prioriteedid edasiseks tegevuseks (Luxembourg, 16.-17. oktoober 2012)

Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi korraldatud üritus annab võimaluse vaadata üle viimased laste vaktsineerimise alased ELi algatused.


4. ülemaailmne tervisekohtumine 2012 „Teadusuuringud tervise ja säästva arengu nimel” (Berliin, 21.-24. oktoober 2012)

Ürituse patroonid on kantsler Angela Merkel ja president François Hollande. Ülemaailmse tervisekohtumise eesmärk on kujundada 21. sajandi tervishoidu.


Miks vaktsineerimine on oluline? Vaktsineerimise abil välditavate haiguste puhangutest saadud õppetunnid

Vaktsineerimise teemalise pressikonverentsi korraldab Tervise- ja Tarbijaküsimuste Rakendusamet (Luxembourg, 15.-16. oktoober 2012)




Uued väljaanded


Tervis ELis – 33 edulugu

Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi uus väljaanne, milles seekord tutvustatakse ELi terviseprogrammide rahastatud edukaid projekte.


Euroopa tervisealase teadlikkuse uuringu lõpparuanne

Avaldati Euroopa tervisealase teadlikkuse uuringu lõpparuanne. Uuringut rahastas EL ning see viidi läbi 2011. aasta suvel kaheksas Euroopa riigis (Austria, Bulgaaria, Hispaania, Iirimaa, Kreeka, Madalmaad, Poola ja Saksamaa)


Romade tervise uudiskiri

Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa piirkondliku büroo ajakiri, mis on välja antud koostöös Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadiga


Keskkonna ja tervise parandamise liidu (HEAL) aastaaruanne 2011

Tuuakse esile HEALi saavutused ja koostöö liikmesorganisatsioonidega ning partneritega eri poliitikavaldkondades, näidates, kuidas keskkonnaalase tegevuse tulemuseks on parem tervis.


ELi toitumise, kehalise aktiivsuse ja tervise tegevusprogrammi 2012. aasta aruanne

Platvorm on Euroopa tasandi organisatsioonide foorumiks, kus kohtuvad valitsusvälised organisatsioonid toiduainetetööstusest tarbijakaitseni, kes soovivad tegeleda toitumise ja kehalise aktiivsuse praeguste suundumustega.



Uut rahvatervise veebilehel


Õhusaaste tapab jätkuvalt tuhandeid inimesi, põhjustades miljarditesse ulatuvat kahju

Projektiga Aphekom tuuakse esile märkimisväärset kasu tervisele juhul, kui ELi tõhusat õhusaastet käsitlevat poliitikat rakendatakse ning järgitakse järjepidevalt.


EL ja jalgpalliklubi FC Barcelona üheskoos suitsetamise vastu

Euroopa Komisjoni tervise- ja tarbijaküsimuste volinik John Dalli ning jalgpalliklubi FC Barcelona president Sandro Rosell teatasid uuest suitsetamisvastasest partnerlusest nende organisatsioonide vahel. Algatuse „Loobu suitsetamisest koos Barçaga” eesmärk on aidata Euroopa 28 miljonil 25-34-aastasel suitsetajal vabaneda oma harjumusest.



Teema


Laste vaktsineerimine


ELi meetmed


Tervis-EL – Vaktsineerimine

Euroopa Komisjon – Tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraat

Rahvatervis – Vaktsineerimine

Euroopa Komisjon – Tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraat

EUVAC.NET

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC)

Vaktsineerimine

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC)

Vaktsineerimise abil haiguste ennetamise programm

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC)

Rahvatervis – Laste vaktsineerimine

Euroopa Komisjon – Tervise- ja tarbijaküsimuste peadirektoraat


Uudised


Inimese papilloomiviiruse vastane tüdrukute vaktsineerimine Euroopa Liidu liikmesriikides – ajakohastatud ülevaade

 Euroopa agentuur soovitab 10-14aastaste tüdrukute rutiinset vaktsineerimist enne sugulise aktiivsuse algust.


Ravimid lastele – olulised edusammud

Avalik konsultatsioon pediaatria reguleerimisega saadud kogemustest.



ELi tervishoiuteemaline ajakirjanduspreemia – Artiklid


Kes kardab vaktsineerimist? Antonino Michienzi, võidutöö autor Itaaliast

Artiklis kirjeldatakse järjest tugevnevat suundumust, kus vanemad ei vaktsineeri oma lapsi ning seda, millised on sellega kaasnevad ohud.



Tervishoiuprogrammi projektid


Vaktsineerimise edendamine sisserändajate hulgas Euroopas (PROMOVAX)

See on 3-aastane projekt, mille eesmärk on edendada vaktsineerimist Euroopa sisserändajate hulgas, suurendades teadmisi selle kohta, mis takistab sisserändajate vaktsineerimist.


Vaccine European New Integrated Collaboration Effort (VENICE)

Projekti Venice eesmärk on koguda, jagada ja levitada teadmisi ning parimaid tavasid vaktsineerimise kohta Euroopa ekspertide võrgustikus.



Huvitavad viidad


UNICEF – Vaktsineerimise ülevaade 2012


Maailma Terviseorganisatsioon – Vaktsineerimine


Tervis-EL. Euroopa Liidu rahvatervise portaal
See uudiskiri on kättesaadav ELi 22 ametlikus keeles:
http://health.europa.eu/newsletter


IKui soovid uudislehe tellimuse tühistada, klõpsa siin