Spravodajca Zdravie EÚ – Nová budúcnosť klinických skúšok

Číslo 95, 6 September 2012

V tomto vydaní


Vitajte


Nové pravidlá pre klinické skúšky


Stefano Soro, riaditeľ oddelenia, Európska komisia, Lieky – kvalita, bezpečnosť a efektívnosť, Generálne riaditeľstvo pre zdravie a spotrebiteľov



Komisia 17. júla 2012 prijala návrh nariadenia o klinických skúškach.

 

Klinické skúšky sú testy liekov na ľuďoch. Poskytujú pacientom prístup k najinovatívnejšej liečbe a sú dôležité pre vývoj liekov a zlepšenie a porovnávanie používania už schválených liekov. Klinické skúšky, ktoré sú dôležitou súčasťou klinického výskumu, sú dôležité na zachovanie alebo zlepšenie kvality životov monhých ľudí.

 

Navrhované nariadenie nahradí po prijatí smernicu o klinických skúškach z roku 2001. Táto smernica zaistila vysokú úroveň bezpečnosti pacientov, ale jej odlišná transpozícia a uplatňovanie viedli k nepriaznivému regulačnému rámcu pre klinický výskum, čo viedlo k 25-percentnému zníženiu počtu klinických skúšok, ktoré sa začali v rokoch 2007 (viac ako 5 000) až 2011 (3 800).

 

Nová legislatíva bude mať formu nariadenia. Tým sa zabezpečí, že pravidlá pre vykonávanie klinických skúšok budú totožné v celej EÚ, pričom sa zachovajú najvyššie normy bezpečnosti pacientov, ako aj spoľahlivosť údajov a ich dostatočné množstvo.

 

Nariadením sa zjednodušia najmä nadnárodné klinické skúšky v Európe. Medzi konkrétne návrhy patria:

 

• Postup schvaľovania klinických skúšok, ktorý umožní rýchle a dôkladné vyhodnotenie žiadosti všetkými dotknutými členskými štátmi a zabezpečí jednotné hodnotenie.

Zjednodušenie postupov predkladania správ, na základe čoho výskumní pracovníci nebudú musieť jednotlivo predkladať v podstate totožné informácie o klinických skúškach rôznym orgánom a členským štátom.

Väčšia transparentnosť pokiaľ ide o priebeh náboru na účasť na klinických skúškach a o ich výsledky.

• Možnosť , aby Komisia vykonávala kontroly v členských štátoch a iných krajinách s cieľom zabezpečiť riadnu kontrolu a správne uplatňovanie predpisov.

 

Predpokladá sa, že nové nariadenie prinesie prospech občanom a zabezpečí, že sa budú klinické skúšky vykonávať podľa tých najvyšších noriem vo všetkých členských štátoch EÚ.





Správy z EÚ


Uverejnenie stanoviska k vonným alergénom v kozmetických výrobkoch

Toto stanovisko, ktoré vydal Vedecký výbor pre bezpečnosť spotrebiteľov (SCCS), sa týka parfumových zložiek v kozmetických výrobkoch, ktoré môžu u spotrebiteľov vyvolať alergickú reakciu.


Nová smernica EÚ o kozmetických výrobkoch pre bezpečnejšie prípravky na farbenie vlasov

Približne 60 % žien si farbí vlasy, takže predaj prípravkov na farbenie vlasov v EÚ neustále rastie. Cieľom smernice EÚ o kozmetických výrobkoch je zabezpečiť, aby takéto výrobky obsahovali len bezpečné látky.


Zaregistrujte si OSHmail a buďte informovaní o novinkách v oblasti ochrany zdravia na pracovisku!

Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EU-OSHA) uverejnila informačný leták zameraný na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v EÚ a vo svete. Tento informačný leták sa uverejňuje každý mesiac a je dostupný v 24 jazykoch.


Štúdia poukázala na vplyv stravy na mentálny vývin detí

Projekt NUTRIMENTHE je 5-ročný program, ktorý presne skúma, ako a prečo môže strava ovplyvniť mentálny vývin a výkon detí.


Prepracovanie portálu pre zriedkavé ochorenia a súvisiace lieky

Orphanet, európsky portál pre zriedkavé ochorenia a súvisiace lieky, má nový vzhľad. Obsahuje informácie vo francúzštine, angličtine, nemčine, portugalčine, španielčine a taliančine prevažne pre odborníkov v oblasti zdravotníctva pracujúcich s pacientmi trpiacimi zriedkavými ochoreniami.


Prečítajte si všetky fakty o celotelových letiskových röntgenových skeneroch

Niektoré druhy skenerov, ktoré sa už používajú v USA a ktoré cestujúcich vystavujú nízkym hladinám röntgenového žiarenia, ešte nie sú v EÚ schválené z dôvodu obáv z potenciálneho rizika pre zdravie. Sú takéto röntgenové skenery dostatočne bezpečné?




Správy z celej Európy


Dánsko

Ambiciózne investície do telemedicíny

Dánska vláda vyčlenila 80 miliónov DKK (približne 10 miliónov EUR) na národný akčný plán pre telemedicínu s cieľom poskytnúť vysoký štandard zdravotníckych služieb pacientom v celej krajine.


Malta

Nárast služieb pre seniorov

Maltské orgány zvyšujú počet služieb poskytovaných seniorom aj napriek hospodárskej kríze. Zároveň vykonávajú prieskum zameraný na potreby seniorov a na starostlivosť o nich, ktorého sa zúčastňuje viac ako 9 000 respondentov. Výsledky tohto prieskumu pomôžu vláde formovať jej budúce politiky v tomto sektore.




Pripravované podujatia


22. európska konferencia o Alzheimerovej chorobe (Viedeň, 4. – 6. októbra 2012)

Tohtoročná konferencia bude zameraná na tému „Zmena vnímania, praxe a politiky“ s cieľom pomôcť zlepšiť kvalitu života pacientov a ich opatrovateľov.


Komplementárna a alternatívna medicína – Inovácie a pridaná hodnota pre zdravotnú starostlivosť v Európe (Brusel, 9. októbra 2012)

Na konferencii, ktorá bude usporiadaná s podporou Európskej aliancie verejného zdravia, vystúpi poslankyňa EP Elena Oana Antonescu. Komisár EÚ pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli sa konferencie zúčastní prostredníctvom videa.


Európske fórum MedTech 2012 (Brusel, 10. – 12. októbra 2012)

Túto konfereciu organizuú európske priemyselné združenia, Eucomed a Európske združenie výrobcov diagnostických pomôcok. Témou tohto roku bude „Európa ako líder inovácie založenej na hodnotách – inteligentná regulácia ako katalyzátor rastu“.


Európska vedecká konferencia o aplikovanej epidemiológii infekčných chorôb 2012 – ESCAIDE (Edinburgh, 24. – 26. októbra 2012)

Táto konferencia, ktorú usporiada Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), poskytne vedeckým pracovníkom v oblasti verejného zdravia, epidemiológom, mikrobiológom a ďalším odborníkom príležitosť na výmenu skúseností a vedomostí.




Nové publikácie


Nová správa o zriedkavých ochoreniach v Európe za rok 2012

Výbor expertov Európskej únie na zriedkavé ochorenia (EUCERD) vypracoval v roku 2012 správu o najnovších činnostiach týkajúcich sa zriedkavých ochorení v Európe.


Užívanie drog a alkoholu: správa EÚ o revízii opatrení na zvýšenie bezpečnosti nočného života mladých ľudí

Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) uverejnilo novú správu a informačný leták s odporúčaniami.




Téma


Klinické skúšky


Činnosti na úrovni EÚ


Lieky na humánne použitie – klinické skúšky

Európska komisia – GR pre zdravie a spotrebiteľov

Zdravie v EÚ – Lieky a liečba

Európska komisia – GR pre zdravie a spotrebiteľov

Európska agentúra pre lieky

Európska komisia – GR pre zdravie a spotrebiteľov


Novinky


Podpora atraktívnosti EÚ v oblasti klinického výskumu: Komisia navrhuje prepracovať predpisy o pokusoch s liekmi

Komisia 17. júla vydala návrh na zjednodušenie existujúcich predpisov na vykonávanie klinických skúšok. Podporí sa tým klinický výskum v Európe a pacientom sa umožní prístup k najinovatívnejším druhom liečby.


Návrh nariadenia o klinických skúškach – otázky a odpovede

Čo sú to klinické skúšky? Kto vykonáva klinické skúšky? Aké právne predpisy existujú na reguláciu klinických skúšok? Prečo Komisia navrhuje nahradiť tento právny predpis? My máme odpovede!


Európska agentúra pre lieky: aktívne uverejňovanie údajov o klinických skúškach – diskusia o budúcnosti

Európska agentúra pre lieky organizuje seminár o údajoch o klinických skúškach a o transparentnosti. Jeho účelom je zhromaždiť názory zúčastnených strán, aby mohla agentúra definovať spôsoby proaktívneho prístupu k údajom o klinických skúškach. Registrácia je možná do 31. októbra 2012.



Novinárska cena EÚ za zdravie – Články


Do súťaže o cenu EÚ pre novinárov v oblasti zdravia na rok 2012 bolo zaslaných 557 článkov!

394 novinárov zo všetkých 27 krajín EÚ poslalo 557 článkov, ktoré posúdia národné poroty. Informácie o národných finalostoch budú uverejnené v októbri.



Projekty v rámci Programu verejného zdravia


Výskum kvality života a symptómov v rámci klinických skúšok na pacientoch s rakovinovým ochorením (QOL EUROPE)

Táto konferencia sa bude konať v Európskom parlamente od 17. do 19. októbra 2012. Bude sa zameriavať na dôležitosť využívania názorov a skúseností pacientov, ktorí sa podrobujú novým klinickým skúškam.



Ďalšie zaujímavé odkazy


Databáza EudraCT


Medzinárodný systém registrácie klinických skúšok (ICTRP) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)


Medzinárodná konferencia o harmonizácii technických požiadaviek na registráciu farmaceutických výrobkov na humánne použitie (ICH)


Zdravie-EÚ. Portál Európskej únie o verejnom zdraví
Tento spravodajca je dostupný v 22 úradných jazykoch EÚ:
http://health.europa.eu/newsletter


Ak chcete zrušiť pravidelné zasielanie tohto bulletinu, kliknite tu