Zpravodaj Zdraví-EU – Lepší postupy pro klinická hodnocení

Číslo 95, 6. Září 2012

V tomto vydání


Vítejte


Nová pravidla pro klinická hodnocení


Stefano Soro, vedoucí oddělení „Léčivé přípravky – kvalita, bezpečnost a efektivnost“, Generální ředitelství pro zdraví a spotřebitele, Evropská komise



Dne 17. července 2012 přijala Komise návrh nařízení o klinických hodnoceních.

 

Klinická hodnocení spočívají v testování léčivých přípravků na lidech. Poskytují pacientům přístup k nejnovějším léčebným metodám a mají zásadní význam pro rozvoj léčiv a pro zdokonalování a srovnávání použití již povolených přípravků. Klinická hodnocení, jež jsou páteři klinického výzkumu, přispívají každoročně k záchraně mnoha životů či zlepšení jejich kvality.

 

Jakmile bude navrhované nařízení přijato, nahradí „směrnici o klinických hodnoceních“ z roku 2001. Tato směrnice sice zajistila vysokou úroveň bezpečnosti pacientů, ale její rozdílné provedení a použití vedlo ke vzniku nepříznivého regulačního rámce pro klinický výzkum, což způsobilo pokles počtu klinických hodnocení provedených v letech 2007–2011 o 25 % (více než 5 000 v roce 2007 a pouze 3 800 v roce 2011).

 

Nový právní předpis bude mít podobu nařízení. Tím se zajistí, že pravidla pro provádění klinických hodnocení budou v celé EU totožná. Zároveň zůstanou zachovány nejvyšší standardy bezpečnosti pacientů a odolnost a spolehlivost údajů.

 

Zejména bude snazší provádět v Evropě mnohonárodní klinická hodnocení. Některé konkrétní návrhy zahrnují:

 

povolovací postup pro klinická hodnocení, který umožní rychlé a důkladné posouzení žádosti všemi dotčenými členskými státy a který zajistí jediné konečné posouzení

zjednodušené ohlašovací postupy, díky nimž již výzkumní pracovníci nebudou muset předkládat do značné míry totožné informace o klinickém hodnocení zvlášť různým subjektům a členským státům

větší transparentnost v tom, zda stále ještě probíhá nábor účastníků klinického hodnocení, a pokud jde o výsledky klinického hodnocení

• možnost, aby Komise prováděla kontroly v členských státech i jiných zemích, aby se zajistila náležitá kontrola a prosazování těchto pravidel.

 

Předpokládá se, že nový právní předpis přinese větší prospěch občanům a zajistí provádění klinických hodnocení na nejvyšší úrovni ve všech členských státech EU.





Novinky z EU


Stanovisko k alergenním vonným látkám v kosmetických prostředcích

Stanovisko, které zveřejnil Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (SCCS), se týká parfumačních složek v kosmetických výrobcích, jež mohou u spotřebitelů způsobit alergickou reakci.


Nová směrnice EU o kosmetických prostředcích zvyšuje bezpečnost barviv na vlasy

Přibližně 60 % žen si barví vlasy. Prodej barviv na vlasy proto v Unii vytrvale roste. Účelem evropské směrnice o kosmetických prostředcích je zajistit, aby tyto produkty obsahovaly pouze bezpečné látky.


Přihlaste se k odběru zpravodaje OSHmail a budete dostávat vždy nové informace o ochraně zdraví při práci!

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) začala vydávat elektronický zpravodaj věnovaný bezpečnosti a ochraně zdraví při práci v EU i ve světě. Zpravodaj vychází jednou měsíčně a je k dispozici ve 24 jazycích.


Studie ukázala, jaký vliv má strava přijímaná v raném věku na duševní rozvoj

Projekt NUTRIMENTHE, financovaný Evropskou unií, je 5letý program, jehož cílem je zjistit, jak a proč může mít stravování dětí vliv na jejich psychický rozvoj a výkonnost.


Portál o vzácných nemocech a léčivých přípravcích určených k jejich léčbě má novou podobu

Evropský portál o vzácných nemocech a léčivých přípravcích určených k jejich léčbě (Orphanet) získal novou podobu. Zejména lékaři, kteří pracují s pacienty trpícími vzácným onemocněním, zde najdou užitečné informace ve francouzštině, angličtině, němčině, portugalštině, španělštině a italštině.


Vše, co jste kdy chtěli vědět o rentgenových skenerech celého těla na letištích

Některé typy skenerů, které se již používají v USA a které vystavují cestující nízkým dávkám rentgenových paprsků, nebyly v EU ještě povoleny kvůli obavám z potenciálních zdravotních rizik. Nakolik jsou rentgenové skenery bezpečné?




Podávání zpráv z celé Evropy


Dánsko

Významné investice do telemedicíny

Dánská vláda vyčlenila 80 milionů dánských korun (přibližně 250 milionů Kč) na národní akční plán v oblasti telemedicíny. Jeho cílem je nabízet služby zdravotní péče na vysoké úrovni, ať už se pacienti nacházejí kdekoli na území Dánska.


Malta

Služby seniorům na vzestupu

Navzdory ekonomické krizi nabízejí maltské úřady více služeb starším lidem. Zároveň mezi více než 9 000 seniory probíhá průzkum ohledně jejich potřeb a péče. Výsledky průzkumu pomohou maltské vládě při tvorbě budoucí politiky v této oblasti.




Budoucí akce


22. celoevropská konference o Alzheimerově chorobě (Vídeň, 4.-6. října 2012)

Tématem letošní konference je „změna vnímání, praxe a politiky“. Cílem je zlepšit kvalitu života pro pacienty postižené demencí i pro osoby, které se o ně starají.


Doplňková a alternativní medicína – Inovace a přidaná hodnota pro evropskou zdravotní péči (Brusel, 9. října 2012)

Konferenci organizuje poslankyně Evropského parlamentu Elena Oana Antonescu s podporou Evropské aliance pro veřejné zdraví. Z videozáznamu promluví i evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli.


Evropské fórum MedTech 2012 (Brusel, 10.–12. října 2012)

Konferenci organizují společně evropské svazy průmyslu, Eucomed a Evropské sdružení výrobců diagnostických přístrojů. Letošním tématem je „Europe leading in value-based innovation – Smart regulation as a catalyst for growth“.


Evropská vědecká konference o aplikované epidemiologii infekčních nemocí – ESCAIDE (Edinburgh, 24.–26. října 2012)

Na této konferenci, kterou organizuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), si mohou vědečtí pracovníci, epidemiologové, mikrobiologové a další odborníci vyměňovat své zkušenosti i vědomosti.




Nové publikace


Nová zpráva o vzácných onemocněních v Evropě za rok 2012

Evropský výbor odborníků na vzácná onemocnění (EUCERD) vydal zprávu o současném stavu činností v oblasti vzácných nemocí v Evropě.


Zneužívání drog a alkoholu: Zpráva EU hovoří o opatřeních k větší bezpečnosti nočního života mladých lidí

Evropská agentura pro drogy (EMCDDA) zveřejnila novou zprávu a informační přehled s opatřeními, která by měla propagovat zdravé chování mezi mladými lidmi, když jsou na party.




Téma


Klinická hodnocení


Činnosti na úrovni EU


Humánní léčivé přípravky – Klinická hodnocení

Evropská komise – GŘ pro zdraví a spotřebitele

Zdraví-EU – Léky a léčba

Evropská komise – GŘ pro zdraví a spotřebitele

Evropská agentura pro léčivé přípravky

Evropská komise – GŘ pro zdraví a spotřebitele


Novinky


EU bude přitažlivější pro klinický výzkum: Komise navrhuje vylepšit pravidla pro hodnocení léčivých přípravků

Dne 17. července 2012 zveřejnila Komise návrh na zjednodušení stávajících pravidel pro provádění klinických hodnocení. To by mělo vést k rozvoji klinického výzkumu v Evropě a umožnit pacientům přístup k inovativním způsobům léčby.


Návrh nařízení o klinických hodnoceních – otázky a odpovědi

Co to jsou klinická hodnocení? Kdo je provádí? Jaké předpisy se používají k jejich regulaci? Proč chce Komise nahradit tyto předpisy novými? Zde najdete odpovědi na tyto i další otázky.


Evropská agentura pro léčivé přípravky: Iniciativní zveřejňování údajů z klinických hodnocení – další postup

Evropská agentura pro léčivé přípravky organizuje seminář o transparentnosti údajů z klinických hodnocení. Cílem je shromáždit názory zainteresovaných subjektů, které agentuře pomohou definovat způsoby aktivního přístupu k údajům z klinických hodnocení. Registrace končí 31. října 2012.



Novinářská cena EU v oblasti zdraví - Články


Do letošního ročníku soutěže o Novinářskou cenu EU v oblasti zdraví bylo přihlášeno 557 článků!

394 novinářů ze všech 27 zemí EU zaslalo celkem 557 článků, které splnily podmínky soutěže a budou nyní hodnoceny národními porotami. Jména finalistů z jednotlivých zemí budou zveřejněna v říjnu.



Projekty v oblasti programu veřejného zdraví


Kvalita života a výzkum symptomů rakoviny během klinických hodnocení (QOL EUROPE)

Konference se bude konat v prostorách Evropského parlamentu ve dnech 17.–19. října 2012. Její účastníci budou diskutovat o tom, jak je důležité během klinických hodnocení brát v úvahu postřehy a zkušenosti pacientů.



Další zajímavé odkazy


Databáze EudraCT


Mezinárodní platforma pro registry klinických hodnocení (ICTRP) Světové zdravotnické organizace (WHO)


Mezinárodní konference o harmonizaci technických požadavků na registrace humánních léčivých přípravků (ICH)


Zdraví-EU. Portál EU o veřejném zdraví
Tento zpravodaj je k dispozici ve 22 úředních jazycích EU:
http://health.europa.eu/newsletter


Chcete-li zrušit předplatné zpravodaje, klepněte zde