Bilten Zdravje-EU – Poletje: bolje preprečiti kot zdraviti!

Številka 94, 19 julij 2012

V tej številki


Pozdravljeni


Preprečevanje poškodb: boljši podatki za vseevropske primerjalne vrednosti in učinkovite ukrepe


Dr. Wim Rogmans, generalni sekretar, mreža EuroSafe



Nezgode in poškodbe so četrti najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji. Vsak deseti pacient pride v bolnišnico zaradi poškodbe. Zdravljenje poškodb je torej precejšnje finančno breme za zdravstveni sistem, po oceni naj bi zanj v EU namenili približno 15 milijard evrov na leto. Vendar so med državami članicami velike razlike v številu nezgod in poškodb.

 

Poškodbe je mogoče velikokrat preprečiti. Preventivno ravnanje mora temeljiti na pravilnih podatkih o izpostavljenih skupinah, tveganjih in vzrokih. Žal pa podatke o vzrokih za nesreče v večini držav zelo redko zbirajo. Svet EU je tako imel prav, ko je v priporočilu glede preprečevanja poškodb in spodbujanja varnosti leta 2007 države članice pozval, naj vzpostavijo državni sistem nadzora in poročanja o poškodbah, s katerim bi spremljali tveganja za poškodbe in učinek preventivnih ukrepov.

 

Zdravstvo namreč k reševanju tega problema veliko pripomore že s tem, da objavi podatke o obsežnosti in značilnostih pojava ter se zavzame za skupne ukrepe.

 

V odgovor na ta poziv se je 22 držav v koordinaciji mreže Eurosafe odločilo za skupni ukrep: da bodo do leta 2015 v vseh državah EU vzpostavile skupni sistem zbiranja podatkov o poškodbah, ki bodo temeljili na evidencah urgentnih oddelkov, tj. skupni sistem spremljanja poškodb v Evropi (JAMIE). Sistem bo omogočal pripravo primerjalnih vrednosti in vodenje ustreznih preventivnih politik v državah in na ravni EU.

 

Svet je v priporočilu države članice tudi pozval, naj pripravijo nacionalni načrt preprečevanja nezgod in poškodb. V zadnjih letih nastaja več skupnih projektov v zvezi z varnostjo otrok, varnostjo v športu in varnostjo starostnikov. V projektih, ki jih tudi koordinira mreža EuroSafe, sodeluje čedalje več partnerjev iz držav članic, njihova prizadevanja pa imajo velik vpliv na preventivno politiko in ukrepe partnerskih držav in krajevnih skupnosti.

 

Evropska komisija zdaj ocenjuje uspešnost predlaganih ukrepov in morebitne potrebe po novih. 

 

Vsem bralcem biltena EU-Zdravje želimo zdravo in varno poletje. Ta letni čas je kot nalašč za zunanje dejavnosti, gorsko kolesarjenje, plavanje in pohodništvo, pogosto v neznanih krajih. Poskrbite, da boste dobro pripravljeni in pravilno opremljeni, predvsem pa upoštevajte varnost. Bolje je preprečiti kot zdraviti!





Novice iz EU


Klinični preskusi zdravil v Evropi: Evropska komisija predlaga zmanjšanje birokracije

Komisija je sprejela predlog, s katerim poenostavlja pravila za opravljanje kliničnih preskusov v EU, da bi tako spodbudila klinične raziskave v Evropi. Klinične raziskave so nujne za razvijanje novih zdravil ter primerjavo in izboljšavo dovoljenih zdravil.


Drugi zdravstveni program (2008–2013): nepovratna sredstva za projekte leta 2012

V sklepu Evropske komisije so navedeni vsi javnozdravstveni projekti, ki bodo prejeli razpisana sredstva za leto 2012.


Opozorilni prag za zaskrbljenost zaradi toksikoloških lastnosti proizvodov – mnenje znanstvenih odborov

Trije znanstveni odbori Evropske komisije so objavili mnenje o uporabi opozorilnega praga za zaskrbljenost zaradi toksikoloških lastnosti pri ocenjevanju varnosti kemikalij v kozmetičnih sredstvih in izdelkih splošne porabe.


Ukrepi EU v zvezi napovedovanjem potreb in gibanj v zaposlovanju ter načrtovanjem zaposlovanja v zdravstvu.

Študijo izvedljivosti je pripravila Evropska komisija in temelji na podatkih iz 34 držav, 12 študijah primerov ter delu izvedenskega odbora.


Depresija in samomor: pomoč ljudem v času krize

Okoljski odbor Evropskega parlamenta je pripravil delavnico z naslovom Duševno zdravje in gospodarska kriza, na kateri so razpravljali o čedalje višjem davku, ki ga zaradi krize plačujejo ljudje s svojim duševnim zdravjem.


Prednostne naloge v zdravstvu med ciprskim predsedovanjem Svetu EU

Ciprsko predsedstvo se bo osredotočilo na vprašanja čezmejnega zdravstva in zdrave starosti iz evropske strategije javnega zdravja 2008–2013.




Prispevki iz Evrope


Portugalska

Nagradni natečaj za prehranske strokovnjake

Nagradni natečaj podpira portugalska vlada in je namenjen projektom v zvezi s prehrano in promociji zdravega življenja. Prijaviti se je mogoče do 31. julija 2012.


Poljska

Varna voda – nova vladna kampanja za varno poletje

Kampanja po naslovom Varna voda spodbuja ravnanje, ki omogoča varnost v vodi in na njej ter zmanjšuje število nesreč otrok in mladostnikov med poletnimi počitnicami.




Napovednik


9. evropska konferenca o promociji zdravja (Talin, 27.–29. septembra 2012)

Na konferenci pod okriljem Mednarodne zveze za spodbujanje zdravja in zdravstveno vzgojo bodo spregovorili o posledicah gospodarske krize v državah EU ter morebitnih rešitvah za zdravje prebivalstva.




Nove publikacije


Pravi začetek zdravega življenja

Mreža EuroHealthNet je na podlagi raziskav v okviru projekta GRADIENT izdala knjižico za politike in delavce v zdravstvu, ki vsebuje priporočila, kako otrokom in mladim v Evropski uniji omogočiti pravi začetek zdravega življenja.


Zdravje v EU – Najnovejši dosežki

Evropska komisija je izdala knjižico z informacijami o najnovejših ukrepih zdravstvene politike EU, ki naj bi vsem državljanom EU zagotovili pravico do zdravja in varnosti.




V žarišču


Poletje: bolje preprečiti kot zdraviti!


Dejavnosti EU


Zdravje EU – Preprečevanje in spodbujanje

Evropska komisija – Generalni direktorat za zdravje in potrošnike

Javno zdravje – Preprečevanje poškodb

Evropska komisija – Generalni direktorat za zdravje in potrošnike

Wikipedija HEIDI – Zbirka podatkov o poškodbah EU

Evropska komisija – Generalni direktorat za zdravje in potrošnike


Novica


Zdravje in varnost se obrestujeta tudi v težkih časih: letno poročilo Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu 2011

Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu se tudi v svojem zadnjem poročilu zavzema za vlaganje v zdravje in varnost na delovnih mestih, saj se obrestuje tako ekonomsko kot etično.


Svetovna konferenca o varnosti 2012

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na vrsto konferenc o preprečevanju poškodb in uveljavljanju varnosti, ki vsake dve leti potekajo v svetovnem merilu. Naslednja konferenca bo na Novi Zelandiji oktobra 2012.



Novinarska nagrada EU za prispevke o zdravstvu – članki


Novinarska nagrada EU za prispevke o zdravstvu 2012 – rok za oddajo prispevkov 31. julij 2012

Novinarje vabimo, da pošljejo članke, ki so jih objavili v tisku ali na spletu v državi EU med 25. julijem 2011 in 31. julijem 2012.



Projekti programa javnega zdravja


Skupni sistem spremljanja poškodb v Evropi (JAMIE)

Vrsta ukrepov bo v treh letih položila temelje za vseevropski sistem zbiranja podatkov o poškodbah.


TACTICS (obravnavnava posledic travmatičnih dogodkov v otroštvu, poškodb in varnosti otrok)

Večletni projekt, ki želi z boljšo obveščenostjo, praktičnimi orodji in viri omogočiti prepoznavanje in uveljavljanje dobrih praks, temelječih na dejstvih.


Upravljanje varnosti v tveganih športnih dejavnostih v sodelovanju z evropskimi športnimi združenji (Varnost v športu)

S projektom želijo pripraviti, preskusiti in uveljaviti sisteme za upravljanje varnosti v športnih dejavnostih, kjer so poškodbe zelo pogoste, predvsem v ekipnih športih, za katere je značilna igra eden na enega, denimo v rokometu in košarki.



Druge zanimive povezave


Svetovna zdravstvena organizacija – Preprečevanje nasilja in poškodb


Svetovna zdravstvena organizacija/Urad za Evropo – Nasilje in poškodbe


Evropska zveza žrtev prometnih nesreč


Evropski svet za varnost prometa


La Prévention Routière Internationale – mednarodna organizacija za varnost v prometu


Inštitut za varnost in zdravje pri delu (IOSH)


Kraljevo združenje za preprečevanje nesreč


Zdravje-EU. Javnozdravstveni portal Evropske unije
Bilten izdajamo v 22 uradnih jezikih EU:
http://health.europa.eu/newsletter


Če želite preklicati naročnino na bilten, kliknite tu