Portalo „Sveikata ES“ informacinis biuletenis. Vasara! Geriau pasisaugoti nei vėliau gailėtis!

Nr. 94. 2012 metai. Liepa. 19 diena

Šiame numeryje


Sveiki


Sužalojimų prevencija. Reikia geresnių duomenų atliekant ES masto lyginamąją analizę ir užtikrinant efektyvius veiksmus


„EuroSafe“ generalinis sekretorius dr. Wim Rogmans



Nelaimės ir sužalojimai yra ketvirta pagal dažnumą ES gyventojų mirties priežastis. Vienu iš 10 atvejų į ligoninę patenkama dėl sužalojimų, todėl dėl jų sveikatos priežiūros sistemoms tenka nemenka finansinė našta. Apskaičiuota, kad ES regione ji apytikriai siekia 15 mlrd. eurų per metus. Be to, skirtumas tarp įvairiose valstybėse narėse kylančios nelaimių ir sužalojimų rizikos didžiulis.

 

Dažnai sužalojimams galima užkirsti kelią. Prevencijos politikos pagrindas turi būti tinkamas informavimas apie rizikos grupes, riziką ir priežastis. Deja, daugumoje šalių informacija apie nelaimių ir sužalojimų priežastis renkama retai. Todėl 2007 m. Tarybos rekomendacijoje dėl sužalojimų prevencijos ir saugos skatinimo valstybėms narėms buvo rekomenduojama sukurti nacionalines sužalojimų stebėjimo ir atskaitomybės sistemas, kuriomis naudojantis ilgainiui būtų stebima sužalojimų rizikos raida ir prevencijos priemonių poveikis.

 

Savo ruožtu sveikatos sektorius galėtų padėti gerinti katastrofišką padėtį pateikdamas įrodymus apie sužalojimų problemos mastą bei pobūdį ir skatindamas imtis darnių veiksmų.

 

Atsiliepdamos į raginimą ir koordinuojamos organizacijos „EuroSafe“, 22 šalys pritarė bendriems veiksmams: iki 2015 m. visose ES valstybėse narėse įdiegti vieną bendrą duomenų apie sužalojimus rinkimo sistemą, kuri būtų grindžiama greitosios pagalbos skyrių informacija. Projekto pavadinimas – Bendri sužalojimų stebėjimo Europoje veiksmai (JAMIE). Ši sistema bus pagrindas lyginamajai analizei ir rengiant atitinkamą prevencijos politiką tiek ES, tiek nacionaliniu lygmenimis.

 

Tarybos rekomendacijoje vyriausybės taip pat buvo paragintos parengti nacionalinius nelaimių ir sužalojimų prevencijos planus. Per pastaruosius kelerius metus pradėti vykdyti bendradarbiavimo projektai vaikų saugos propagavimo ir sporto bei vyresnio amžiaus žmonių saugos srityse. Įgyvendinant šiuos veiksmus, taip pat koordinuojamus organizacijos „EuroSafe“, dalyvauja vis daugiau partnerių iš visų valstybių narių. Šios iniciatyvos turėjo didelio poveikio sužalojimų prevencijos politikai ir veiksmams šalyse partnerėse bei vietos bendruomenėse.

 

Šiuo metu Komisija atlieka vertinimą, kad nustatytų, ar siūlomos priemonės veiksmingos ir ar reikia tolesnių veiksmų. Vasarai pasibaigus turėtų būti parengta ataskaita Tarybai.

 

O kol kas visiems informacinio biuletenio „Sveikata ES“ skaitytojams linkime vasarą praleisti saugiai ir būti sveikiems. Šis sezonas – puikus metas aktyviam poilsiui lauke: važinėti dviračiu kalnuose, plaukioti ir eiti į žygį – dažnai nežinomose vietose. Gerai tam pasirenkite, naudokitės tinkama įranga ir laikykitės saugos nurodymų: geriau pasisaugoti nei vėliau gailėtis!





ES naujienos


Klinikiniai vaistų tyrimai Europoje. Komisija siūlo mažinti biurokratines kliūtis

Siekdama paskatinti klinikinius mokslinius tyrimus Europoje, Komisija priėmė pasiūlymą, kuriuo supaprastinamos klinikinių tyrimų atlikimo Europos Sąjungoje taisyklės. Jie nepaprastai svarbūs kuriant vaistus ir tobulinant bei lyginant vaistų, kuriais prekiauti jau duotas leidimas, naudojimą.


Antroji sveikatos programa (2008–2013 m.). 2012 m. dotacijos pagal gautus pasiūlymus

Komisijos sprendime išvardijami visuomenės sveikatos projektai, kuriems bus skirta lėšų po 2012 m. kvietimo teikti pasiūlymus.


Paskelbta mokslinė nuomonė dėl ribinės toksiškumo vertės (TTC) metodo

Vartotojų saugos (SCCS), Pavojų sveikatai ir aplinkai (SCHER) bei Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai (SCENIHR) moksliniai komitetai priėmė nuomonę dėl ribinės toksiškumo vertės metodo taikymo vertinant kosmetikos ir vartojimo prekių sudėtyje esančių chemikalų saugumą žmogui.


Bendradarbiavimas ES lygmeniu numatant sveikatos priežiūros darbuotojų poreikius, su šiais darbuotojais susijusias tendencijas ir planuojant darbo jėgos reikmes

Šioje ES Komisijos galimybių studijoje remiamasi 34 šalių duomenimis, 12 konkrečių atvejų nagrinėjimu ir diskusijomis su ekspertų grupe.


Depresija ir savižudybės: kaip sumažinti žmogiškąją krizės kainą

Parlamento aplinkos komitetas surengė seminarą „Psichikos sveikata ekonomikos krizės laikotarpiu“, kad aptartų vis didėjančią žalą, kurią krizė daro žmonių psichikos sveikatai.


Kipro pirmininkavimo ES sveikatos srities prioritetai

Pirmininkavimo metu daug dėmesio bus skiriama rimtiems tarpvalstybiniams sveikatos klausimams ir vyresnių žmonių sveikatingumui įgyvendinant 2008–2013 m. Europos sveikatos strategiją.




Pranešimai iš visos Europos


Portugalija

Galima teikti paraiškas apdovanojimams mitybos srityje gauti

Vykdant šią šalies vyriausybės remiamą iniciatyvą apdovanojami Portugalijos mitybos srities projektai ir skatinama gyventi sveikai. Paraiškas galima teikti iki 2012 m. liepos 31 d.


Lenkija

Nauja vyriausybės vasaros kampanija „Vandenyje elkimės saugiai“

Iniciatyva „Vandenyje elkimės saugiai“ norima paskatinti vandenyje nerizikuoti, kad sumažėtų vaikų ir paauglių nelaimių per vasaros atostogas.




Artėjantys renginiai


9-oji Europos IUHPE sveikatingumo skatinimo konferencija (Talinas, 2012 m. rugsėjo 27–29 d.)

Šiame Tarptautinės sveikatingumo skatinimo ir švietimo sąjungos (IUHPE) organizuojamame renginyje ES valstybių narių atstovai dalysis patirtimi apie ekonomikos nuosmukio poveikį, kad pasimokytų vieni iš kitų, bei ieškos naujų sprendimų, kaip gerinti visuomenės sveikatą.




Nauji leidiniai


Tinkama sveiko gyvenimo pradžia

Tinklo „EuroHealthNet“ išleista knyga grindžiama vykdant projektą GRADIENT atliktais moksliniais tyrimais. Joje pateikiama rekomendacijų politikams ir specialistams siekiant užtikrinti, kad visi ES vaikai ir jaunuoliai tinkamai pradėtų sveiką gyvenimą.


Sveikata ES. Naujausi laimėjimai

Europos Komisijos parengtoje knygelėje pateikiama informacijos apie ES sveikatos politikos naujienas siekiant užtikrinti, kad visos ES gyventojai visapusiškai naudotųsi savo teise į sveikatą ir saugą.




Tema


Vasara! Geriau pasisaugoti nei vėliau gailėtis!


ES masto veikla


Sveikata ES. Prevencija ir sveikos gyvensenos propagavimas

Europos Komisija. Sveikatos ir vartotojų reikalų GD

Visuomenės sveikata. Sužalojimų prevencija

Europos Komisija. Sveikatos ir vartotojų reikalų GD

Vikis HEIDI. ES sužalojimų duomenų bazė

Europos Komisija. Sveikatos ir vartotojų reikalų GD


Naujienos


Gyventi sveikai ir saugiai – net ir sunkiais laikais. 2011 m. metinė EU-OSHA ataskaita

Savo naujausioje metinėje ataskaitoje Europos saugos ir sveikatos darbe agentūra (EU-OSHA) toliau pasisako už investicijas į sveikatą ir saugą darbo vietoje – tiek dėl ekonominių, tiek dėl etinių priežasčių.


2012 m. pasaulinė konferencija saugos tema

Pasaulio sveikatos organizacija remia kas dvejus metus rengiamas pasaulines konferencijas sužalojimų prevencijos ir saugos skatinimo tema. Kita konferencija bus surengta Naujojoje Zelandijoje 2012 m. spalį.



m. ES apdovanojimai už žurnalistinį darbą sveikatos srityje. Straipsniai


2012 m. ES apdovanojimų už žurnalistinį darbą sveikatos srityje konkursas. Straipsnių teikimo terminas – 2012 m. liepos 31 d.

Žurnalistai kviečiami siųsti straipsnius, kurie 2011 m. liepos 25 d.–2012 m. liepos 31 d. buvo paskelbti kurios nors ES valstybės narės spaudoje arba elektroninėje žiniasklaidoje.



Sveikatos programos projektai


Projektas JAMIE (Bendri sužalojimų stebėjimo Europoje veiksmai)

Trejus metus vykdomi veiksmai, kuriais bus padėtas pamatas tikrai ES masto informacijos apie sužalojimus sistemai.


TACTICS (Vaikų traumų ir sužalojimų prevencijos bei vaikų saugumo didinimo priemonės)

Plataus masto daugiametė iniciatyva, kuria siekiama geriau informuoti, suteikti praktinių priemonių ir išteklių įrodymais grindžiamos gerosios patirties perėmimui ir įgyvendinimui paremti.


Didelės rizikos sporto saugos valdymas bendradarbiaujant su Europos sporto asociacijomis (Sporto sauga)

Šiuo projektu siekiama parengti, išbandyti ir įgyvendinti saugos valdymo strategijas, taikomas toms sporto šakoms, kuriose patiriama daug sužeidimų, – ypač komandiniam sportui, kur dažnas fizinis kontaktas. Du tokių didelės rizikos sporto šakų pavyzdžiai – rankinis ir krepšinis.



Kitos įdomios nuorodos


PSO. Smurto ir sužalojimų prevencijos bei negalios programa


PSO Europa. Smurtas ir sužalojimai


Europos nukentėjusiųjų kelių eismo įvykiuose federacija


Europos transporto saugos taryba


„La Prévention Routière Internationale“


Profesinės saugos ir sveikatos institucija (IOSH)


Karališkoji nelaimių prevencijos draugija


Sveikata-ES. Europos Sąjungos portalas apie sveikatos apsaugą
Šis informacinis biuletenis parengtas 22 oficialiosiomis ES kalbomis:
http://health.europa.eu/newsletter


Jei norite atsisakyti šio informacinio biuletenio prenumeratos, spustelėkite čia