Καθώς πλησιάζει η εορταστική περίοδος των Χριστουγέννων, μπορεί να φαίνεται περίεργο που επικεντρωνόμαστε στο αλκοόλ ως πιθανό "πονοκέφαλο" για πολλά κράτη μέλη. Είναι όμως ένα θέμα που αφορά τις κοινωνίες πολλών κρατών μελών και για το οποίο μπορούμε να αντλήσουμε διδάγματα ο ένας απ' τον άλλον.
Αυτό είναι το σκεπτικό πίσω από το Ευρωπαϊκό Φόρουμ για το Αλκοόλ και την Υγεία. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια διευθύνω την Επιστημονική Ομάδα που "τροφοδοτεί" το φόρουμ αυτό με επιστημονικές γνώμες. Στο παρελθόν, για παράδειγμα, εξετάσαμε στοιχεία για τον αντίκτυπο της εμπορικής προώθησης του αλκοόλ και καταλήξαμε ότι αυτή μπορεί να επηρεάσει τόσο την ηλικία στην οποία οι νέοι ξεκινούν να πίνουν αλκοολούχα ποτά όσο και την ποσότητα αλκοόλ που καταναλώνουν.
Η πλέον πρόσφατη έκθεσή μας αφορά ένα ιδιαίτερα σημαντικό θέμα για την Ευρώπη: αλκοόλ και χώρος εργασίας. Ο χώρος εργασίας μπορεί να συνιστά απειλή αλλά και ευκαιρία. Η απειλή για τους εργοδότες είναι οι μεγάλες απώλειες σε παραγωγικότητα λόγω ατυχημάτων, απουσιών ή χαμηλής απόδοσης των εργαζομένων, οι οποίοι, αν και βρίσκονται στη δουλειά, δεν μπορούν να αποδώσουν εξαιτίας του αλκοόλ. Το αλκοόλ δεν επηρεάζει μόνον τον ίδιο τον εργαζόμενο αλλά και αυτούς που είναι γύρω του.
Η ευκαιρία συνίσταται στο γεγονός ότι στον χώρο εργασίας μπορούν να εντοπισθούν οι εργαζόμενοι που έχουν προβλήματα λόγω της κατάχρησης αλκοόλ (ακόμη και εάν η κατανάλωση αλκοόλ δεν γίνεται στον χώρο εργασίας), έτσι ώστε η διοίκηση να επεμβαίνει εγκαίρως με αποτελεσματικά μέτρα στήριξης. Η έκθεση υπογραμμίζει τις αποτελεσματικές λύσεις, αλλά και τα σημεία για τα οποία απαιτούνται περισσότερα στοιχεία, έτσι ώστε τα μελλοντικά προγράμματα εργασίας να αξιολογούνται καλύτερα. Στόχος μας πρέπει να είναι όχι μια Ευρώπη χωρίς αλκοόλ, αλλά μια Ευρώπη χωρίς τις βλαβερές συνέπειες του αλκοόλ.