Η 24η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της Φυματίωσης, επέτειος η οποία μας υπενθυμίζει ότι έχουν γίνει μεν πολλά για την εξάλειψη της ασθένειας αυτής, θα πρέπει όμως να γίνουν και άλλα.
Η φυματίωση έχει πλήξει τις κοινωνίες μας όσο ελάχιστες άλλες μεταδοτικές ασθένειες και παραμένει ένα σοβαρό πρόβλημα για τη δημόσια υγεία. Η φυματίωση θεραπεύεται, αλλά οι μέθοδοι ανίχνευσης, πρόληψης και θεραπείας που εφαρμόζονται σήμερα πρέπει να βελτιωθούν. Η καταπολέμηση της φυματίωσης απαιτεί νέους πόρους για την ανακάλυψη νέων φαρμάκων, διαγνωστικών μέσων και εμβολίων.
Στην ΕΕ, όπου ο αριθμός των κρουσμάτων φυματίωσης μειώνεται συνεχώς, η προσέγγιση που πρέπει να υιοθετηθεί οφείλει να εστιάσει στα μεγάλα αστικά κέντρα και στις ευπαθείς ομάδες πληθυσμού με ποσοστό εμφάνισης της νόσου πάνω από τον εθνικό μέσο όρο. Οι χώρες με υψηλά ποσοστά εμφάνισης της νόσου θα πρέπει να καταρτίσουν και να εφαρμόσουν εθνικά προγράμματα στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος δράσης για την καταπολέμηση της φυματίωσης.
Ο έλεγχος της φυματίωσης στα κράτη μέλη προϋποθέτει επενδύσεις τόσο σε εθνικό όσο και σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Πρέπει να αντιμετωπιστούν δύο βασικά θέματα:
• Η φυματίωση είναι η συχνότερη αιτία θανάτου των ατόμων που πάσχουν από AIDS.
• Ο αριθμός των ασθενών με πολυ-ανθεκτική στα φάρμακα φυματίωση (MDR-TB) αυξάνεται συνεχώς.
Οι απασχολούμενοι στον τομέα της δημόσιας υγείας μπορούν, με αφοσίωση στο έργο τους και σκληρή δουλειά, να βοηθήσουν ώστε να μην αυξηθούν τα ποσοστά αυτά. Επίσης, τόσο η συμμετοχή της κοινωνίας των πολιτών όσο και οι συμπράξεις δημόσιου-ιδιωτικού τομέα μπορούν να παίξουν καθοριστικό ρόλο στο σχεδιασμό, την εφαρμογή και την αξιολόγηση των διαφόρων πολιτικών για τη φυματίωση και τη συλλοίμωξη από φυματίωση-AIDS σε εθνικό, περιφερειακό και διεθνές επίπεδο.