Η νόσος του Αλτσχάιμερ και άλλες παρεμφερείς ασθένειες επιδεινώνονται όσο προχωρά η ηλικία. Στην Ευρώπη, μετά την ηλικία των 85 ετών, 1 στις 4 γυναίκες και 1 στους 5 άντρες πάσχουν από τέτοιες αρρώστιες. Η συνεχής γήρανση του πληθυσμού της Ευρώπης μάς υποχρεώνει, αφενός, να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το πρόβλημα αυτό, που λαμβάνει ολοένα και μεγαλύτερες διαστάσεις, και, αφετέρου, να θέσουμε ένα τριπλό στόχο: επιστημονικό, ιατρικό και κοινωνικό.
Η έρευνα για την εξεύρεση νέων μεθόδων διάγνωσης και θεραπευτικής αγωγής συνεχίζεται, ήδη όμως από τώρα είναι δυνατός ο περιορισμός των δυσάρεστων συμπτωμάτων της νόσου, η μείωση της εξάρτησης που η νόσος συνεπάγεται και, κυρίως, η βελτίωση της ποιότητας ζωής τόσο των ασθενών όσο και εκείνων που τους παρέχουν φροντίδα, με γνώμονα πάντα τον σεβασμό προς τον ασθενή.
Η Γαλλία έχει καταρτίσει ένα φιλόδοξο πενταετές πρόγραμμα για μια συνολική αντιμετώπιση της νόσου. Το ζήτημα εξετάστηκε σε ευρωπαϊκό επίπεδο στο πλαίσιο του 5ου, 6ου και 7ου προγράμματος έρευνας - και κυρίως της πρόσκλησης υποβολής σχεδίων Era-net Neuron και του προγράμματος EUROCODE (European Collaboration on Dementia) – καθώς και στο πλαίσιο των συζητήσεων για την καθιέρωση μιας μακροχρόνιας, ποιοτικής, εύκολα προσβάσιμης και διαρκούς φροντίδας.
Η πρόληψη, η περίθαλψη και η παροχή υπηρεσιών, η στήριξη των παρεχόντων φροντίδα, η προώθηση της έρευνας και η διασφάλιση της αξιοπρέπειας των ασθενών είναι θέματα που απασχολούν κάθε κράτος μέλος. Παρόλο που η εξεύρεση λύσεων στα θέματα αυτά εμπίπτει κυρίως στην αρμοδιότητα των εθνικών αρχών, η ανταλλαγή ορθών πρακτικών και η επιστημονική συνεργασία έχουν ιδιαίτερη σημασία προκειμένου να σημειωθεί μεγαλύτερη και ταχύτερη πρόοδος. Με αυτό ακριβώς το πνεύμα και στο πλαίσιο της προεδρίας της Ένωσης, η Γαλλία διοργανώνει συνέδριο για τις 30 και 31 Οκτωβρίου στο Παρίσι με στόχο την προώθηση κοινών πρωτοβουλιών για την καταπολέμηση αυτής της νόσου από την οποία πάσχουν εκατομμύρια Ευρωπαίοι.