Logotip Europske komisije

NEWSLETTER

Broj 145, 22 siječanj 2015

Zdravlje-EU

Vaš portal za pouzdane informacije o javnom zdravlju

Globalno zdravlje – mislimo globalno, djelujmo lokalno, ali što činimo na razini EU-a?

Autor: Andrzej Rys, direktor Uprave za zdravstvene sustave i proizvode, GU Sante

Autor: Andrzej Rys, direktor Uprave za zdravstvene sustave i proizvode, GU Sante

U Komunikaciji Komisije o globalnom zdravlju iz 2010. navedeno je da je bit globalnog zdravlja poboljšanje zdravlja u cijelom svijetu, smanjenje nejednakosti i zaštita od globalnih prijetnji zdravlju; taj je koncept razmotren s nekoliko gledišta, uključujući razvoj, trgovinu, sigurnost, ljudska prava i upravljanje. Koja je uloga politika i instrumenata EU-a u tome?

EU podupire upravljanje globalnim zdravljem i multilateralizam, a WHO smatra predvodnikom u globalnom zdravlju. Komisija i WHO surađuju na velikom broju pitanja: EU je treći po količini davatelj sredstava WHO-u i ima ključnu ulogu u njegovim [...]

U ovom izdanju

Novosti iz EU-a » 
Priopćenja za tisak EU-a » 
Izvješća iz cijele Europe » 
Nove publikacije » 
Predstojeća događanja » 
  Pretplata
  Prethodna izdanja
  Predložite novosti i događanja
  Pošalji prijatelju

Pročitajte glavnu temu ovog izdanja  »

Pročitajte i ...

Projekti u okviru programa zdravlja »

ECHEMNET – Europska mreža za hitne slučajeve povezane s kemikalijama

EpiSouth+

SHIPSAN

AIRSAN

REACT – Odgovor na nove zarazne bolesti: ocjena i razvoj osnovnih kapaciteta i alata

Procjene osiguranja kakvoće i umrežavanje u pogledu uočavanja visokozaraznih uzročnika bolesti

 
 

Novosti iz EU-a 

Pokrenuto javno savjetovanje o Preliminarnom mišljenju o sintetičkoj biologiji br. II – metodologije procjene rizika i pitanja sigurnosti  »

Ovim Mišljenjem analiziraju se utjecaji mogućih novosti u području sintetičke biologije na zdravlje ljudi i životinja te na okoliš. Istražit će se i je li postojeća praksa procjene rizika u pogledu zdravlja i okoliša u EU-u primjerena za sintetičku biologiju.

Studijom Komisije istražuje se kako dostupnost informacija utječe na odluke pacijenata  »

Ovom studijom koju je zatražila Europska komisija istražuje se kako dostupnost informacija utječe na odluke pacijenata u pogledu zdravstvene skrbi u drugoj državi članici EU-a u kontekstu Direktive koja je donesena 2011.

Priopćenja za tisak EU-a 

Privatnost i sigurnost potrebne kako bi se poboljšala mobilna zdravstvena skrb  »

Iz rezultata javnog savjetovanja koje je danas objavila Europska komisija vidljivo je da su za pomoć razvoju m-Zdravstva (mobilne zdravstvene skrbi) u EU-u potrebni dobri alati za privatnost i sigurnost (primjerice šifriranje podataka).

Izvješća iz cijele Europe 

Od 1. siječnja 2015. kao dokaz o pravu na usluge liječnika i zubara potrebna je nova elektronička zdravstvena iskaznica  [Njemačka]  »

Elektroničke zdravstvene iskaznice izdane su kako bi zdravstveni podaci potrebni za liječenje bili sigurni i lako dostupni te kako bi se povećala kvaliteta skrbi, osnažila uloga pacijenata i smanjili troškovi. Te iskaznice služe i kao dokaz o zdravstvenom osiguranju.

U novom vodiču daju se savjeti roditeljima o tome kako pomoći djeci da izbjegnu probleme s težinom i pretilošću  [Italija]  »

Pretilost je važan čimbenik rizika za zdravlje u svakoj dobi, ali posebno je važno da djeca održavaju zdravu težinu kako poslije ne bi oboljela od dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti, visokog tlaka, pa čak i raka.

Nove publikacije 

Nova studija o profesionalnom razvoju i cjeloživotnom obrazovanju zdravstvenih stručnjaka u EU-u  »

Ova studija financirana je u okviru Zdravstvenog programa EU-a, a u njoj je iznesena detaljna analiza i pregled stalnog profesionalnog razvoja i cjeloživotnog obrazovanja liječnika, medicinskih sestara, doktora dentalne medicine, primalja i farmaceuta u 28 država članica EU-a i u državama članicama EFTA-e.

Sažetak i završno izvješće – određivanje najbolje prakse u provedbi mjera u pogledu pušenja duhana radi smanjenja zdravstvenih nejednakosti  »

Mnogi zdravstveni rizici učestaliji su u nižim socio-ekonomskim skupinama i dokazano je da uzrokuju znatne zdravstvene nejednakosti. U ovoj studiji opisuje se utjecaj politika za kontrolu duhana na socio-demografske skupine u Europi.

Predstojeća događanja 

Konferencija povodom latvijskog predsjedanja Vijećem EU-a – „Zdrav život: prehrana i fizička aktivnost za djecu i mladež u školama” (Riga, 23. – 24. veljače)  »

Svrha je konferencije bila da se uz podršku Programa za javno zdravstvo procijeni i olakša provedba strateških dokumenata o prehrani i fizičkoj aktivnosti u državama članicama EU-a u cilju smanjenja pretilosti među djecom i promicanja zdravog života.

U sljedećem broju

Health Systems

Ovaj je bilten dostupan na 23 službena jezika EU-a
http://ec.europa.eu/health/newsletter

Nemojte odgovarati na ovu poruku jer je poslana s adrese e-pošte koja se ne nadzire.

Za otkazivanje pretplate na bilten kliknite ovdje