Przejdź do treści głównej
Public Health

Zdrowie na świecie

Strategia UE w dziedzinie zdrowia na świecie

Dobrostan i życie obywateli, dobrobyt i stabilność społeczeństw oraz zrównoważone gospodarki wymagają globalnego podejścia do zdrowia. Strategia UE w dziedzinie zdrowia na świecie, przyjęta w listopadzie 2022 r., stanowi nowy sposób stawiania czoła wyzwaniom zdrowotnym na szczeblu globalnym w zmieniającym się świecie.

Strategia UE w dziedzinie zdrowia na świecie zastępuje globalną politykę zdrowotną UE z 2010 r. i określa trzy priorytety w podejmowaniu globalnych wyzwań zdrowotnych:

  • poprawa stanu zdrowia i dobrostanu ludzi przez całe życie
  • wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej i promowanie powszechnego zabezpieczenia zdrowotnego
  • zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia, w tym pandemiom, i zwalczanie tych zagrożeń, zgodnie z podejściem „Jedno zdrowie“.

UE przyczyni się do kształtowania nowego światowego ładu zdrowotnego poprzez:

  • solidne globalne zarządzanie w złożonym środowisku geopolitycznym
  • międzynarodowe partnerstwa w dziedzinie zdrowia
  • wykorzystanie podejścia „Drużyna Europy”
  • promowanie innowacyjnych instrumentów finansowych, łączenie zasobów na poziomie międzynarodowym oraz wspólne inwestycje, by umożliwić skuteczniejsze finansowanie.

Strategia stanowi zewnętrzny wymiar Europejskiej Unii Zdrowotnej, która chroni dobrostan Europejczyków i wzmacnia odporność systemów opieki zdrowotnej. Jest to również kluczowy element strategii Global Gateway, w ramach której tworzone są partnerstwa na równych zasadach oparte na współodpowiedzialności.

Organizacja Narodów Zjednoczonych – współpraca w dziedzinie zdrowia

UE utrzymuje bliskie relacje z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ), ściśle współpracując z Sekretariatem ONZ oraz agencjami, funduszami i programami ONZ. Współpraca dotyczy zarówno zdrowia na świecie, jak i zagadnień bezpośrednio związanych ze zdrowiem, takich jak rozwój, prawa człowieka, zmiany klimatu, zarządzanie kryzysowe i pomoc humanitarna.

UE wspiera Światową Organizację Zdrowia (WHO) – wiodący autorytet w sprawach zdrowia na świecie w systemie ONZ.

Komisja Europejska aktywnie uczestniczy w dyskusjach na temat zdrowia na świecie w ramach grupy G20 (międzynarodowego forum przedstawicieli rządów i prezesów banków centralnych 20 wiodących uprzemysłowionych i wschodzących gospodarek świata) oraz grupy G7 (grupy siedmiu państw najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym).

Omawiane zagadnienia obejmują m.in.:

Cele zrównoważonego rozwoju

W 2015 r. ustanowiono 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ, które stanowią globalne ramy działania do 2030 r.

Chociaż wiele z tych celów powiązanych jest ze zdrowiem, jeden z nich dotyczy zdrowia w szczególności. Cel 3 ma „zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt”. Obejmuje on m.in. takie kwestie jak:

  • choroby zakaźne, takie jak HIV/AIDS, gruźlica i zapalenie wątroby
  • choroby niezakaźne i zdrowie psychiczne
  • nadużywanie substancji uzależniających
  • ograniczenie użycia tytoniu
  • dostęp do szczepionek i lekarstw
  • zagadnienia związane z finansowaniem ochrony zdrowia i pracownikami opieki zdrowotnej.

Odpowiedzialność za realizację celów zrównoważonego rozwoju spoczywa w równym stopniu na Komisji Europejskiej, jak i na państwach członkowskich. W 2016 r., w odpowiedzi na agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, Komisja przyjęła komunikat zatytułowany „Kolejne kroki w kierunku zrównoważonej przyszłości Europy”, któremu towarzyszydokument roboczy służb Komisji.

Odpowiedź ta obejmuje takie elementy jak: włączenie celów zrównoważonego rozwoju do polityki i inicjatyw UE, regularne składanie sprawozdań z postępów, współpraca z kluczowymi zainteresowanymi stronami oraz opracowanie długoterminowej wizji.

Na stronie UE poświęconej zrównoważonemu rozwojowi przedstawiono szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób UE przyczynia się do wdrażania agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Forum Komisji Europejskiej ds. polityki dotyczącej zdrowia na świecie

Aby wspierać swoją globalną politykę w dziedzinie zdrowia, Komisja organizuje Forum ds. Polityki dotyczącej Zdrowia na Świecie, które zrzesza przedstawicieli organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych i przemysłu. Forum powinno pomóc we wzmocnieniu głosu UE w dziedzinie zdrowia na świecie poprzez zapewnienie spójności między wewnętrznymi i zewnętrznymi działaniami politycznymi UE w dziedzinie zdrowia w ramach realizacji globalnych celów związanych ze zdrowiem.

Forum ds. polityki dotyczącej zdrowia na świecie ustanowiono w następstwie komunikatu Komisji dotyczącego zdrowia na świecie, przyjętego w 2010 r., i późniejszych konkluzji Rady. W działania zaangażowane są wiodące dyrekcje Komisji, m.in.: Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Dyrekcja Generalna ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju oraz Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji.

Ogólnoświatowa Inicjatywa na rzecz Bezpieczeństwa Zdrowotnego (GHSI)

Komisja Europejska jako członek Ogólnoświatowej Inicjatywy na rzecz Bezpieczeństwa Zdrowotnego (GHSI) ściśle współpracuje z WHO oraz z krajami G7+ (USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Meksyk). Współpraca ta ma pomóc w stworzeniu skutecznej i dobrze zorganizowanej globalnej strategii w zakresie gotowości i reagowania na wypadek potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

GHSI została ustanowiona w listopadzie 2001 r. pod przewodnictwem byłego Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych Stanów Zjednoczonych. Chociaż tylko cztery kraje UE są oficjalnymi członkami GHSI, członkostwo Komisji Europejskiej w inicjatywie gwarantuje, że wyniki prowadzonych w jej ramach dyskusji są przekazywane wszystkim krajom UE za pośrednictwem Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia.

Forum ministerialne ds. GHSI zbiera się co roku. Biorą w nim udział ministrowie, sekretarze i komisarz ds. zdrowia reprezentujący kraje G7+ i Komisję Europejską. Uczestniczy w nim również Światowa Organizacja Zdrowia w charakterze doradcy technicznego.

Osiągnięcia GHSI

  • Wzmocnienie gotowości i możliwości reagowania na wypadek wystąpienia ospy prawdziwej
  • Poprawa komunikacji w skali międzynarodowej i zarządzania ryzykiem
  • Testowanie i poprawa zaplecza laboratoryjnego
  • Wzmocnienie gotowości i reagowania w skali światowej na wypadek wystąpienia pandemii grypy
  • Przygotowanie działań na wypadek zagrożeń chemicznych i radiologicznych