Направо към основното съдържание
Public Health

Бюлетин „Здраве-ЕС“, брой 227 — На фокус

Някои факти показват, че проучванията и експлоатацията на петролни и газови находища на сушата водят до рискове за здравето, но данните са недостатъчни

от проф. Петер Хьот, член на Научния комитет по здравни, екологични и възникващи рискове (НКЗЕВР) и председател на работната група по петрол и газ на НКЗЕВР, Факултет по медицина на Католическия университет в Льовен, Белгия.

Наскоро Европейската комисия поиска от Научния комитет по здравни, екологични и възникващи рискове (НКЗЕВР) да оцени рисковете за общественото здраве от дейностите по проучване и експлоатация на петролни и газови находища на сушата в търговски мащаб в ЕС и да определи къде има пропуски в знанията. Комитетът даде своя отговор в заключителното си становище относно въздействията и рисковете за общественото здраве от проучването и експлоатацията на петролни и газови находища на сушата в ЕС.

Повече от 1300 различни химикала могат да бъдат изпуснати в околната среда в резултат от свързани с петрол и газ операции, но съществуват значителни пропуски в познаването на евентуалните въздействия върху здравето на живеещите наблизо хора.

Когато започна работа по тази задача, научният комитет бе изненадан от ограничеността на научната оценка и мониторинга на състоянието на околната среда и здравето на хората в близост до съществуващи от дълго време обекти за проучване и експлоатация на петрол и газ на сушата в ЕС. Изненадата бе още по-голяма предвид големия брой проучвания, извършени във връзка с подобни дейности по проучване и експлоатация на петролни и газови находища в САЩ, и броя на научните доказателства, сочещи евентуални неблагоприятни последици от тези дейности.

В становището си научният комитет заключава, че съществуващите епидемиологични изследвания предоставят от слаби до умерени доказателства, че проучванията и експлоатацията на петролни и газови находища на сушата пораждат рискове за здравето на населението. В него също така се посочва, че рискът от някои видове ракови заболявания и усложнения при раждане може да се повиши сред хората, които живеят около обекти за проучване и експлоатация на петролни и газови находища на сушата.

Научният комитет също така установи пропуски в знанията. За да бъдат запълнени, той препоръча създаване или извършване на следното:

  • централизиран и хармонизиран регистър на всички обекти за проучване и експлоатация на петрол и газ в ЕС;
  • аналитични и моделиращи проучвания, чрез които се установяват, количествено се измерват и се характеризират смесите, на които се излагат хората, и техните равнища в близост до обектите;
  • целенасочен биомониторинг и оценки на експозицията на населението, което потенциално е изложено на риск;
  • широкомащабни епидемиологични проучвания с точна оценка на експозицията, както и
  • количествени изследвания за оценка на риска.

От 22 март до 6 май 2018 г. на уебсайта на научните комитети се проведе обществена консултация относно предварителната версия на становището. Информацията за обществената консултация бе широко разгласена сред националните органи, международните организации и другите заинтересовани страни.

Всички изпратени през този период коментари и препратки бяха внимателно анализирани от научния комитет и когато бе необходимо, текстът на съответните раздели на становището бе редактиран или бяха добавени обяснения в резултат от актуални коментари.

За повече информация

Публикувано е 10-ото издание на Насоки за изпитване на козметични съставки и оценка на тяхната безопасност

В насоките се предоставят общи указания за оценяване на безопасността на готов козметичен продукт. Документът се отнася основно до изпитването и оценката на безопасността на козметичните вещества, посочени в законодателството на ЕС за козметичните продукти, и до веществата, във връзка с чиято безопасност са изразени опасения, но може да се използва и за всички вещества, които са предназначени за използване в козметични продукти. Насоките могат да бъдат използвани и за изготвяне на досие с информация за даден готов козметичен продукт, което се изисква от Регламента относно козметичните продукти.

Подготвени от Научния комитет по безопасност на потребителите — група независими учени, която предоставя съвети на Европейската комисия относно потребителски изделия — насоките се актуализират редовно, за да бъдат отразени промените в индустрията, развитието по отношение на козметичните съставки и напредъкът и промените в научната методология.

След последното им преразглеждане през април 2016 г., насоките бяха актуализирани, за да бъдат отразени най-новите научни и технологични развития. В последната версия на насоките (10-о издание) е отразено пълното прилагане на забраната за изпитвания върху животни и продажба на козметични продукти, изпитвани върху животни. Затова приоритет се дава на техниките без използване на животни, известни още като методи за нов подход, въпреки че са обхванати и по-стари техники за in vivo изпитвания.

Включени са и раздел за доказателствената тежест, за който е изготвена и нова инфографика, и стратегия за използване на набор от инструменти за изпитване за генотоксичност, а разделът относно експозицията на козметични съставки е значително разширен.

За повече информация