Informatīvais biļetens Nr. 190 — Eiropas references tīkli

“Veselība ES” e-jaunumi Nr. 190 — Aktuāli

“Tūkstošiem pacientu gūs labumu” no Eiropas references tīkliem

2017. gada 1. martā darbu sāka 24 tematiskie Eiropas references tīkli, piedaloties vairāk nekā 900 ļoti specializētām veselības aprūpes nodaļām no 26 valstīm. ES veselības un pārtikas nekaitīguma komisārs Vītenis Andrjukaitis norāda, ka ES līmeņa sadarbības vērtība jo īpaši skaidri redzama retu un sarežģītu slimību gadījumos.

Kas iedvesmoja veidot Eiropas references tīklus?

Mēs bieži dzirdam traģiskus stāstus no pacientiem, kas slimo ar retām vai sarežģītām un dzīvībai bīstamām slimībām un kas nevar saņemt precīzu diagnostiku vai pareizu ārstēšanu. Sekas bieži vien ir neatgriezeniskas. Ārstiem bieži trūkst informācijas par retām vai sarežģītām slimībām un tīklošanas iespēju ar reto slimību speciālistiem. Tomēr, tāpat kā citās situācijās, sadarbība ir galvenais — vajadzīgā zinātība varbūt ir kaimiņos vai pieejama citā ES valstī. Izmantojot Eiropas references tīklus, mums ir jātuvina cilvēki, jānodrošina pacientiem un ārstiem pieeja speciālistu zinātībai visā Eiropā.

Kā Eiropas references tīkli var uzlabot eiropiešu dzīvi?

Pacienti ar retām un sarežģītām slimībām varēs izmantot priekšrocības, ko sniedz vislabākā ārstēšana un padomi, kas pieejami katram konkrētam gadījumam. Šo pacientu ārstiem būs piekļuve augsti specializētu kolēģu kopumam no visas Eiropas.

Pirmajā posmā vairāk nekā 900 veselības aprūpes vienības kopīgi strādās 24 tematiskos tīklos, sākot ar bērnu vēzi un beidzot ar imūndeficītu. Tas uzlabos diagnosticēšanu un ārstēšanu un palīdzēs nodrošināt pieejamu, augstvērtīgu un rentablu veselības aprūpi.

Kāda pievienotā vērtība ir ES līmeņa sadarbībai šajā jomā?

Ar zināšanām un resursiem par konkrētām retām slimībām, kas izkliedētas pa atsevišķām valstīm, ES var savienot punktus, apvienojot zinātību un palielinot sinerģiju starp dalībvalstīm.

Kas vēl tiek darīts, lai ārstētu retas un sarežģītas slimības?

ERT ir daļa no plašākas stratēģijas, kas paredzēta Eiropas veselības sistēmu efektivitātes, pieejamības un noturības uzlabošanai. Eiropas Komisija atbalsta dalībvalstis, apvienojot zināšanas un zinātību, reģistrus un datus, kā arī finansējot pētniecību un inovāciju, projektus un vienotu rīcību. Sniedzam arī stimulus ražotājiem, kas izstrādā zāles reti sastopamu slimību ārstēšanai un ievieš tās tirgū.

Kādas cerības jums saistās ar ERT nākotni?

Nevienai valstij nav zināšanu un iespēju, lai ārstētu visas retās un sarežģītās slimības, bet, savstarpēji apmainoties ar dzīvību glābjošām zināšanām ES līmenī ar Eiropas references tīklu starpniecību, varam nodrošināt, ka pacientiem visā ES būs pieeja labākajai pieejamajai zinātībai. Un tas nozīmē, ka desmitiem tūkstošiem cilvēku būs iespēja dzīvot ilgāk un veselīgāk.