Program UE dla zdrowia 2021–2027 – wizja zdrowszej Unii Europejskiej
Program UE dla zdrowia to odpowiedź UE na pandemię COVID-19, która ma daleko idące skutki dla pracowników służby zdrowia, pacjentów i systemów opieki zdrowotnej w Europie. Budżet w wysokości 5,1 mld euro oznacza, że Program UE dla zdrowia jest największym w historii programem w dziedzinie zdrowia pod względem finansowym. Dzięki temu możliwe będzie przekazanie środków krajom UE, organizacjom w sektorze zdrowia i organizacjom pozarządowym. Wnioski o finansowanie będzie można składać w 2021 r. Kiedy zostaną udostępnione kolejne informacje, opublikujemy je na tej stronie.
Obszary działania
Program UE dla zdrowia:
- zwiększy gotowość UE na poważne transgraniczne zagrożenia dla zdrowia dzięki
- zapasom medycznym na wypadek kryzysów
- rezerwie pracowników służby zdrowia i ekspertów, których w razie potrzeby można oddelegować do miejsc objętych kryzysem w całej UE
- zwiększonemu nadzorowi nad zagrożeniami dla zdrowia
- wzmocni systemy opieki zdrowotnej, tak aby mogły one stawić czoła epidemiom, a także sprostać długoterminowym wyzwaniom poprzez wspieranie
- profilaktyki chorób i promocji zdrowia w starzejącym się społeczeństwie
- transformacji cyfrowej w opiece zdrowotnej
- dostępu do opieki zdrowotnej dla grup społecznych znajdujących się w trudnej sytuacji
- zapewni dostępność i przystępność cenową leków i wyrobów medycznych, będzie propagował rozważne i efektywne stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych, a także będzie promował innowacje medyczne i farmaceutyczne oraz bardziej ekologiczną produkcję.
Priorytety Komisji w dziedzinie zdrowia
Planujemy również przyspieszyć prace nad pilnymi priorytetami w dziedzinie zdrowia takimi jak walka z rakiem, zmniejszenie liczby zakażeń opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe oraz poprawa wskaźnika szczepień.
UE zamierza dalej rozwijać udane inicjatywy, takie jak europejskie sieci referencyjne ds. chorób rzadkich, oraz kontynuować współpracę międzynarodową w zakresie globalnych zagrożeń i wyzwań.
Więcej środków finansowych na politykę w dziedzinie zdrowia
Dodatkowe inwestycje w sektorze zdrowia będą możliwe dzięki innym programom UE uzupełniającym Program UE dla zdrowia:
- Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) w celu zapewnienia lepszego dostępu do opieki zdrowotnej przedstawicielom grup szczególnie wrażliwych
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w celu poprawy regionalnej infrastruktury zdrowotnej
- Horyzont Europa na rzecz badań w dziedzinie zdrowia
- Unijny Mechanizm Ochrony Ludności / rescEU w celu gromadzenia zapasów interwencyjnych materiałów medycznych
- Cyfrowa Europa i instrument „Łącząc Europę” w celu budowania infrastruktury cyfrowej niezbędnej do korzystania z cyfrowych narzędzi ochrony zdrowia.
Wcześniejsze programy na rzecz zdrowia
Dwa poprzednie programy w dziedzinie zdrowia realizowane w latach 2008–2013 i 2003–2007 przyczyniły się do wypracowania wiedzy i dowodów, które posłużyły za podstawę do świadomego kształtowania polityki i dalszych badań naukowych. Opracowane w ramach tych programów najlepsze praktyki, narzędzia i metody przyniosły korzyści zarówno sektorowi zdrowia publicznego, jak i bezpośrednio obywatelom (np. poprawa testów diagnostycznych, wspieranie krajów UE w opracowywaniu krajowych planów walki z chorobami nowotworowymi, poprawa opieki nad pacjentem).
- 3. program UE dla zdrowia (2014–2020)
- 2. program UE dla zdrowia (2008–2013)
- 1. program UE dla zdrowia (2003–2007)
Dodatkowe informacje
- Rozporządzenie (UE) 2021/522 w sprawie ustanowienia Programu działań Unii w dziedzinie zdrowia („Program UE dla zdrowia”) na lata 2021–2027
- Komunikat prasowy: Komisja z zadowoleniem przyjmuje wejście w życie Programu UE dla zdrowia
- Pytania i odpowiedzi: Program UE dla zdrowia 2021–2027
- Komunikat prasowy: Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne w sprawie Programu UE dla zdrowia
- Wniosek dotyczący Programu UE dla zdrowia (z załącznikami)
- Notatka prasowa na temat Programu UE dla zdrowia
- Zestawienie informacji na temat Programu UE dla zdrowia
- Plan odbudowy dla Europy
- Komunikat w sprawie WRF 2021-2027