Program EU4Health je ambicióznou reakciou EÚ na ochorenie COVID-19. Pandémia ochorenia COVID-19 má veľký vplyv na lekársky a iný zdravotnícky personál, pacientov a zdravotnícke systémy v Európe. Nový program EU4Health bude presahovať rámec reakcie na krízy s cieľom riešiť odolnosť systémov zdravotnej starostlivosti.
Systém EU4Health zriadený nariadením (EÚ) 2021/522 poskytne finančné prostriedky oprávneným subjektom, zdravotníckym organizáciám a mimovládnym organizáciám z krajín EÚ alebo krajín mimo EÚ pridružených k programu.
Oblasti činností
V rámci programu EU4Health investuje EÚ 5,3 miliardy eur v bežných cenách do akcií s pridanou hodnotou na úrovni EÚ, ktoré dopĺňajú politiky krajín EÚ a sledujú jeden alebo viacero cieľov programu EU4Health:

Program má 4 hlavné ciele, v rámci ktorých bolo stanovených týchto 10 konkrétnych cieľov:
- zlepšenie a podpora zdravia v Únii:
- prevencia chorôb a podpora zdravia
- medzinárodné iniciatívy a kampane v oblasti zdravia a spolupráca
- riešenie cezhraničných ohrození zdravia:
- prevencia, pripravenosť a reakcia na cezhraničné ohrozenia zdravia
- doplnenie vnútroštátnych zásob základných produktov súvisiacich s krízou
- vytvorenie rezervy zdravotníckeho a pomocného personálu
- zlepšenie kvality liekov, zdravotníckych pomôcok a výrobkov súvisiacich s krízou:
- sprístupnenie a cenová dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok a výrobkov súvisiacich s krízou
- posilnenie systémov zdravotnej starostlivosti, zvýšenie ich odolnosť a zefektívnenie využívania zdrojov:
- zlepšenie údajov o zdraví, digitálnych nástrojoch a službách, digitálnej transformácii zdravotnej starostlivosti
- lepší prístup k zdravotnej starostlivosti
- vypracovanie a vykonávanie právnych predpisov EÚ v oblasti zdravia a prijímanie rozhodnutí založených na dôkazoch
- integrovaná práca medzi vnútroštátnymi systémami zdravotnej starostlivosti.
Program EU4Health pripraví pôdu pre vytvorenie európskej zdravotnej únie, a to investovaním do naliehavých priorít v oblasti zdravia:
- reakcia na krízu spôsobenú ochorením COVID-19 a posilnenie odolnosti EÚ voči cezhraničným ohrozeniam zdravia,
- európsky plán na boj proti rakovine a
- farmaceutická stratégia pre Európu.
Zintenzívnia sa aj ďalšie oblasti, ako napríklad digitalizácia zdravotníckych systémov, znižovanie počtu infekcií rezistentných voči antimikrobiálnym látkam a zlepšovanie miery zaočkovanosti, sa rovnako zintenzívnia.
EÚ rozšíri úspešné iniciatívy, ako sú európske referenčné siete pre zriedkavé choroby, a bude pokračovať v medzinárodnej spolupráci v oblasti globálnych hrozieb a výziev v oblasti zdravia.
Účastníci
Na to, aby sa systém EU4Health stal skutočnosťou, je potrebných mnoho účastníkov.
- Krajiny EÚ sa zúčastňujú na konzultáciách o prioritách a strategickom smerovaní programu a spolupracujú s Komisiou v rámci riadiacej skupiny EU4Health s cieľom zabezpečiť súlad a komplementárnosť s vnútroštátnymi politikami v oblasti zdravia. Pred prijatím ročných pracovných programov poskytujú svoje stanovisko vo výbore programu EU4Health.
- Zainteresované strany vrátane zástupcov občianskej spoločnosti a združení pacientov, akademikov a organizácií zdravotníckych pracovníkov poskytujú informácie o prioritách a strategických smerovaniach a o potrebách, ktoré sa majú riešiť prostredníctvom ročného pracovného programu.
- Európsky parlament je informovaný o pokroku v prípravných prácach a podporných činnostiach so zainteresovanými stranami.
- Európska komisia pripravuje, prijíma a vykonáva ročné pracovné programy a monitoruje pokrok v plnení cieľov programu a podáva o ňom správy. Môže taktiež kedykoľvek požiadať príslušné decentralizované agentúry a nezávislých odborníkov v oblasti zdravia o názor na technické alebo vedecké otázky, ktoré sú dôležité z hľadiska vykonávania programu.
- Program bude vykonávať Výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HaDEA).
Pracovný program
EU4Health sa vykonáva prostredníctvom ročných pracovných programov. Bol prijatý pracovný program na rok 2022. Činnosti sa týkajú štyroch oblastí: prevencia chorôb, pripravenosť na krízy, systémy zdravotnej starostlivosti a digitalizácie s prierezovým zameraním na boj proti rakovine.
Financovanie a verejné súťaže
Možnosti financovania v rámci programu EU4Health uverejňuje Európska výkonná agentúra pre zdravie a digitalizáciu (HaDEA). Stránky tejto agentúry venované výzvam na predkladanie návrhov a výzvam na predkladanie ponúk by ste mali sledovať pravidelne.
Synergia a komplementárnosť s inými fondmi
Výzvy v oblasti zdravia majú prierezový charakter. Program EU4Health spolupracuje s ostatnými programami, politikami, nástrojmi a činnosťami Únie, akými sú napríklad:
- Európsky sociálny fond plus (ESF+) na podporu zraniteľných skupín pri prístupe k zdravotnej starostlivosti
- Európsky fond regionálneho rozvoja, ktorého cieľom je zlepšiť regionálnu zdravotnícku infraštruktúru
- program Horizont Európa pre výskum v oblasti zdravia
- mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany/rescEU, v rámci ktorého sa budú vytvárať zásoby pohotovostných zdravotníckych potrieb
- program Digitálna Európa a Nástroj na prepájanie Európy na vytvorenie digitálnej infraštruktúry potrebnej pre digitálne zdravotnícke nástroje
- Program InvestEU
- Program pre jednotný trh
- Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti
- program Erasmus+
- nástroj núdzovej podpory.
Ďalšie informácie
- Nariadenie (EÚ) 2021/522, ktorým sa zriaďuje akčný program Únie v oblasti zdravia („program EU4Health“) na obdobie 2021 – 2027
- Tlačová správa: Komisia víta otvorenie programu EU4Health
- Otázky a odpovede: Program EU4Health na obdobie 2021 – 2027
- Tlačová správa: Komisia víta politickú dohodu o programe EU4Health
- Návrh týkajúci sa programu EU4Health (a prílohy)
- Oznam o programe EU4Health
- Informačný prehľad o programe EU4Health
- Plán obnovy pre Európu
- Oznámenie o VFR na roky 2021 – 2027
Predchádzajúce programy v oblasti zdravia
Od roku 2003 sa vďaka programom EÚ v oblasti zdravia získali poznatky a vedecké dôkazy ako základ pre informovanú tvorbu politiky a ďalší výskum. Patria sem osvedčené postupy, nástroje a metodiky, ktoré boli prospešné pre sektor verejného zdravia, ako aj pre občanov (napr. zlepšenie diagnostických testov, podpora krajín EÚ pri príprave národných akčných plánov na boj proti rakovine, zlepšenie starostlivosti o pacientov).