EU4Health е амбициозният отговор на ЕС на пандемията от COVID-19. Пандемията оказа голямо въздействие върху пациентите, медицинския и здравния персонал и здравните системи в Европа. Новата програма EU4Health ще стигне по-далеч от отговора на кризата, за да се засили устойчивостта на здравните системи.
EU4Health, създадена с Регламент (ЕС) 2021/522, ще предоставя финансиране на допустими субекти, здравни организации и НПО от държави от ЕС или трети страни, които са асоциирани към програмата.
Области на действие
В рамките на програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ (EU4Health) Съюзът ще инвестира 5,3 млрд. евро по текущи цени в действия с добавена стойност за ЕС, които допълват политиките на страните от Съюза и преследват една или няколко от следните цели на програмата:

Десетте конкретни цели в рамките на 4-те общи цели са:
- Подобряване и насърчаване на здравето в Съюза:
- профилактика на заболяванията и промоция на здравето
- международни инициативи и сътрудничество в областта на здравето
- Справяне с трансгранични заплахи за здравето:
- профилактика, подготвеност и реакция на трансгранични заплахи за здравето
- допълващи действия към създаването на национални резерви от основни продукти от значение при криза
- създаване на резерв от медицински, здравен и помощен персонал
- Подобряване на лекарствените продукти, медицинските изделия и продуктите от особено значение при криза:
- наличие на лекарствени продукти, медицински изделия и продукти от особено значение при криза на достъпни цени
- Укрепване на здравните системи, тяхната устойчивост и ефективността на ресурсите:
- укрепване на здравните данни, цифровите инструменти и услуги, цифрова трансформация на здравеопазването
- подобряване на достъпа до здравеопазване
- разработване и прилагане на здравно законодателство на ЕС и основано на факти вземане на решения
- интегриране на дейността на националните здравни системи
Програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ ще открие пътя към Европейски здравен съюз чрез инвестиции в неотложни здравни приоритети:
- отговор на кризата с COVID-19 и укрепване на устойчивостта на ЕС на трансгранични заплахи за здравето
- Европейският план за борба с рака и
- Фармацевтичната стратегия за Европа
Ще се засили и работата в областта на цифровизацията на здравните системи, намаляването на инфекциите с антимикробна резистентност и подобряването на равнищата на ваксинация.
ЕС ще разшири успешни инициативи, като европейските референтни мрежи за редки болести, и ще продължи да си сътрудничи с международни партньори във връзка с глобалните заплахи и предизвикателства в областта на здравето.
Участници
Превръщането на EU4Health в реалност изисква участието на:
- Страните от ЕС — с тях се провеждат консултации за приоритетите и стратегическите насоки на програмата. Те работят заедно с Комисията в Ръководната група „ЕС в подкрепа на здравето“, за да се осигури последователност и допълване с националните здравни политики. Страните от ЕС предоставят становищата си в Комитета по програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ преди приемането на годишните работни програми.
- Заинтересованите страни, включително представителите на гражданското общество и сдруженията на пациентите, академичните среди и организациите на медицинските специалисти, предоставят становища за приоритетите и стратегическите насоки и за това на какви нужди трябва да се отговори чрез годишната работна програма.
- Европейският парламент — трябва да бъде информиран за напредъка на подготвителната работа и информационните дейности със заинтересованите страни.
- Европейската комисия — подготвя, приема и изпълнява годишните работни програми и наблюдава и отчита напредъка във връзка с изпълнението на целите на програмите. Тя може също така да иска становища от съответните децентрализирани агенции и независими експерти в областта на здравето по технически или научни въпроси, които са от значение за изпълнението на програмата.
- Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA) ще изпълнява програмата.
Изпълнение на програмата
EU4Health се изпълнява чрез годишна работна програма. Работната програма за 2021 г. е приета. Действията са в четири направления: профилактика на заболяванията, готовност за действия при кризи, здравни системи и цифровизация, като се постави силен хоризонтален акцент върху рака.
Финансиране и обществени поръчки
Възможностите за финансиране по линия на програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ се публикуват от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HADEA). Моля, посещавайте често страниците на HADEA за покани за представяне на предложения и покани за подаване на оферти.
Полезни взаимодействия и взаимно допълване с други фондове
Предизвикателствата в областта на здравето са хоризонтални по своя характер. EU4Health работи заедно с други програми, политики, инструменти и действия на Съюза:
- Европейски социален фонд плюс (ЕСФ+) — за подпомагане на достъпа до здравеопазване на уязвимите групи
- Европейски фонд за регионално развитие — за подобряване на регионалната здравна инфраструктура
- програма Хоризонт Европа — за научни изследвания в областта на здравето
- Механизъм за гражданска защита на ЕС/rescEU — за създаване на резерви от медицински консумативи за извънредни ситуации
- програма Цифрова Европа и Механизъм за свързване на Европа — за изграждане на цифровата инфраструктура, необходима за цифровото здравеопазване
- Програма InvestEU
- Програма за единния пазар
- Механизъм за възстановяване и устойчивост
- „Еразъм+“
- Инструмент за спешна подкрепа в рамките на Съюза
За повече информация
- Регламент (ЕС) 2021/522 за създаване на програма за действия на Съюза в областта на здравето (програма „ЕС в подкрепа на здравето“) за периода 2021—2027 г.
- Съобщение за медиите: Комисията приветства влизането в сила на програмата „ЕС в подкрепа на здравето“
- Въпроси и отговори: програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ за периода 2021—2027 г.
- Съобщение за медиите: Комисията приветства политическото споразумение по програма „ЕС в подкрепа на здравето“
- Предложение за създаване на програмата „ЕС в подкрепа на здравето“ (и приложения)
- „ЕС в подкрепа на здравето“ — информационна бележка
- Информационен документ за „ЕС в подкрепа на здравето“
- План за възстановяване за Европа
- Съобщение относно МФР за 2021—2027 г.
Предишни здравни програми
От 2003 г. насам здравните програми на ЕС доведоха до натрупване на знания и факти, послужили като основа за информирано разработване на политики и по-нататъшни изследвания. Това включва добри практики, инструменти и методологии, осигуряващи ползи както за работещите в сферата на общественото здраве, така и за гражданите (напр. по отношение на подобряването на диагностичните тестове, подпомагането на държавите членки при разработването на национални планове за действие във връзка с рака, подобряването на грижите за пациентите).