Elektromagnetiniai laukai

Politika

Elektros ir elektroninės sistemos taip paplito, kad dabar sunku įsivaizduoti gyvenimą be jų. Nors dėl jų įvairiais būdais gerėja mūsų gyvenimo kokybė, jos taip pat sukuria elektromagnetinius laukus (nejonizuojančiąją spinduliuotę), kurie, jeigu yra pakankamai stiprūs, gali kaitinti biologinius audinius (kaip, pavyzdžiui, mikrobangų krosnelėse).

Elektromagnetinių laukų būna skirtingų dažnių, jie išreiškiami hercais (Hz) arba svyravimais per sekundę. Skirtingi dažniai naudojami skirtingais tikslais, pavyzdžiui:

  • stiprūs nuolatiniai magnetiniai laukai (0 Hz) naudojami medicinoje magnetinio rezonanso tomografijos tyrimams,
  • žemi dažniai (50 Hz) naudojami mūsų namams ir biurams tiekiant standartinę kintamąją elektros srovę,
  • elektros linijoms ir buitiniams elektros prietaisams – dulkių siurbliams, plaukų džiovintuvams, lygintuvams ir kt.,
  • aukšti dažniai naudojami radijo imtuvuose, televizoriuose, mobiliuosiuose telefonuose, belaidžiame interneto ryšyje, mikrobangų krosnelėse ir t. t.

Prieš keletą dešimtmečių pagrindiniai dėl žmogaus veiklos susidarančių elektromagnetinių laukų šaltiniai buvo radijo bei televizijos antenos ir aukštos įtampos elektros perdavimo linijos. Nuo paskutiniojo XX a. dešimtmečio dėl sparčios mobiliojo ryšio plėtros ir kitų elektroninių prietaisų plitimo labai padaugėjo mus veikiančių elektromagnetinių laukų šaltinių ir rūšių. Pradėta nerimauti dėl galimos žalos sveikatai.

Dažniausių klausimų ir atsakymų (taip pat ir japonų kalba), susijusių su elektromagnetiniais laukais, santrauka pateikiama Europos Komisijos parengtame dokumente.