
Přehled
Občané EU mají právo na zdravotní péči ve všech zemích EU a na náhradu nákladů na zdravotní péči v zahraničí ve své domovské zemi.
Směrnice 2011/24/EU o uplatňování práv pacientů v přeshraniční zdravotní péči stanoví podmínky, za nichž mohou pacienti vycestovat do jiné země EU, aby tam obdrželi lékařskou péči, a také způsoby proplacení této péče. Týká se rovněž nákladů na zdravotní péči, lékařských předpisů, poskytování léků a lékařských zařízení.
Hlavní body
Jelikož jsou zdravotní systémy a politiky členských zemí EU čím dál propojenější, díky směrnici máte snadnější přístup k:
- informacím o dostupné lékařské péči v jiných evropských zemích
- alternativní či specializované zdravotní péči v zahraničí
Podle ustanovení směrnice mají být zdravotní systémy udržitelné a zároveň musejí respektovat právo pacientů na čerpání zdravotní péče jinde v EU.
Směrnice:
- umožnila vytvořit síť kontaktních míst v jednotlivých státech, kde je možné dostat jasné a přesné informace o přeshraniční zdravotní péči
- stanoví seznam povinných prvků, které musí být uvedeny na lékařském předpisu, pokud ho chcete použít v jiné zemi EU (tzv. přeshraniční předpis)
- umožňuje další rozvoj evropských referenčních sítí lékařských odborností, čímž se prohlubuje spolupráce mezi zeměmi EU a zvyšuje se přínos pro hodnocení zdravotnických technologií a elektronické zdravotnictví
/health/file/30294_csnewsletter_203_infograph.jpg

Monitorování směrnice
- Zpráva Evropské komise z roku 2018 (dostupná ve všech jazycích EU) a její příloha se zabývá klíčovými ustanoveními, trendy a pokrokem dosaženým v posledním sledovaném období (2015–2018)
- Zpráva s údaji o uplatňování směrnice v zemích EU (rok 2015, 2016, 2017, 2018)
- Zpráva Evropské komise z roku 2015 (dostupná ve všech jazycích EU) informuje o aktuální situaci a zahrnuje nejdůležitější příslušná ustanovení
Expertní skupina pro přeshraniční zdravotní péči
Skupinu tvoří zdravotní odborníci ze všech zemí EU a jejím účelem je asistovat Evropské komisi při provádění směrnice. Skupina také Komisi poskytuje poradenství a odborné znalosti a vnitrostátním orgánům nabízí fórum pro výměnu zkušeností se směrnicí.
Co si zjistit před odjezdem
- jaké podmínky se vztahují na zdravotní péči, kterou vám v příslušné zemi poskytnou, a co z této péče vám bude proplaceno
- svá práva na zdravotní péči v jiné zemi EU
- kontaktní místo v ČR
- jaké je kvalita a bezpečnost léčby/zákroku
- na koho se obrátit v případě, že nastanou problémy