Rybolov

Pstruzi a siveni

Pstruzi a siveni

Pstruzi a siveni

V akvakultuře se používá několik druhů pstruhů a jim příbuzných sivenů. Hlavním druhem evropské akvakultury je však pstruh duhový, který se v dnešní době chová téměř ve všech evropských zemích, zejména však v pobřežních zemích s mírným podnebím. Svůj název si tento pstruh vysloužil četnými skvrnami na kůži v duhové barvě. Svůj původ má ve vodách u tichomořského pobřeží Spojených států a do Evropy se dostal na konci 19. století. Díky mohutnosti a rychlému růstu se velmi záhy ukázalo, že tato ryba je obzvláště vhodná pro akvakulturu.

Pstruh duhový © ScandFish
Latinský názevOncorhynchus mykiss
Produkce (EU-27) – 204 745 t (2007); 31 % světové produkce.
Hodnota (EU-27) – 539 milionů EUR (2007).
Hlavní země produkce v EU – Itálie, Francie, Dánsko, Španělsko, Německo.
Hlavní světové země produkce – Chile, Norsko, Turecko, Írán, Spojené státy americké.
Přehled údajů

Rozmnožování

V Evropě se pstruh duhový rozmnoží přirozeně málokdy. Samicím se totiž nedaří na podzim snést jikry.

Farmy pro jeho chov si tedy uchovávají velký počet plemenných ryb, aby se nemusely potýkat s nedostatkem jiker. V minulosti musely evropské farmy z tohoto důvodu někdy dovážet jikry. Samice se k rozmnožování před dosažením tří nebo čtyř let využívají jen vzácně. Nejčastější metodou je oplodnění nasucho. Jikry se odebírají ručně, mačkáním a smíchají se s mlíčím několika samců. Takto oplodněné jikry lze převážet po dobu 20 minut až 48 hodin od oplodnění.

Odchov

Potěr pstruhů se chová v kádích ze skleněných vláken nebo betonu, které mají kruhový tvar, protože se tak v nich dá udržet pravidelný proud a jednotné rozmístění larev.

Larvy se rodí se žloutkovým váčkem, který obsahuje veškeré živiny potřebné k jejich základnímu vývoji. Jakmile potěr tyto živiny spotřebuje, vypluje znovu na hladinu, kde hledá potravu a vzduch potřebný k naplnění vzduchového měchýře. Pak se mu podává ve velmi malých kouskách strava složená z bílkovin, vitaminů a tuků. V prvních fázích se upřednostňuje krmení ručně, aby nedošlo k překrmení. Potrava se potěru podává v granulkách až do doby, kdy dosáhne hmotnosti 50 g a velikosti 8 až 10 cm.

Vykrmování

Nedospělí jedinci se poté přemístí do jednotky pro růst, do klecí plovoucích v jezerech nebo nejčastěji, do sádek podél řek.

Tyto sádky jsou obdélníkového tvaru, zpravidla vyrobené z betonu a fungují na základě dvou postupů: neustálý průtok, otevřený systém využívající protékání říční vody zařízením přes splav, a opětovná cirkulace, uzavřený systém spočívající v cirkulaci vody v nádržích a její recyklaci prostřednictvím čerpacích a čisticích jednotek. Opětovná cirkulace má výhodu v tom, že lze řídit teplotu vody, díky čemuž je ve střední a severní Evropě umožněna zimní produkce. Pstruzi jako masožravci potřebují stravovací režim s vysokým obsahem bílkovin. Ve vhodném prostředí pstruh dosahuje hmotnosti 350 g do 10 až 12 měsíců a 3 kg do 2 let. Existují také výkrmné farmy na moři, v plovoucích klecích ve vodě s nízkým obsahem soli v Baltském moři nebo ve chráněné vodě skandinávských fjordů. Mořští pstruzi jsou krmeni podobným způsobem jako losos, což vysvětluje jejich růžové, „lososové“ maso. Pokud má vykrmování zdárně probíhat, je potřeba oddělovat pstruhy, kteří rostou rychleji, od ostatních. Populace se v průběhu produkčního cyklu třídí obvykle čtyřikrát. Jakmile dosáhnou prodejní hmotnosti, vytáhnou se sítí (z nádrží) nebo se vypumpují zaživa (z klecí).

Konzumace

V Evropě je pstruh na trhu po celý rok.

Do hmotnosti 400 g se mohou prodávat bílí či lososoví, vcelku či filetovaní, čerství či uzení. Chová-li se o něco déle a má-li hmotnost 1,5 kg, prodává se pstruh duhový, stejně jako losos, čerstvý (filety nebo podkovy) nebo uzený (kusy). Jikry se konzumují solené, především v severní Evropě.