Zivsaimniecība

Sibīrijas store

Sibīrijas store

Sibīrijas store

Sibīrijas stores, sugas, kas Starptautiskās Dabas aizsardzības organizācijas Sarkanajā grāmatā atzīta par trauslu, audzēšana tika izstrādāta bijušajā Padomju Savienībā pagājušā gadsimta 70. gados. Tajā pašā laikā, īstenojot zinātniskās sadarbības programmu, pirmie šīs sugas īpatņi tika ieviesti arī Francijā. Sibīrijas store tika izvēlēta tāpēc, ka šīs zivs reproduktīvais cikls ir viens no īsākajiem storu dzimtas zivju vidū (7 līdz 8 gadi 15 gadu vietā) un to var audzēt vienīgi saldūdenī atšķirībā no citām storēm, kuras migrē no jūras uz upēm. Pašlaik Sibīrijas store tiek audzēta arī citās Eiropas valstīs (Beļģijā, Itālijā, Vācijā u. c.). Audzētavu kļūst arvien vairāk ar mērķi iegūt kaviāru, kas ir ļoti ienesīga luksusprece.

Nosaukums latīņu valodāAcipenser Baerii
Produkcija (ES-27) – Mīkstums: 201 t (2007) – Kaviārs: 12 t (2007)
Vērtība (ES-27) – Mīkstums: 0,9 miljoni € (2007)
Galvenās ražotājas valstis ES – Francija (Eiropas lielākā kaviāra ražotāja valsts), Polija un Vācija
Galvenās ražotājas valstis pasaulē – Krievija un Ķīna
Informācijas lapa

Vairošanās

Sibīrijas storu vairošanos sarežģī tas, ka mātītēm ovulācija nenotiek katru gadu, turklāt tā nenotiek visām mātītēm sinhroni.

Tādu mātīšu skaits, kas ir ovulācijas vecumā, var svārstīties no 35 līdz 63 % no krājuma. Tomēr, pateicoties ūdens temperatūras kontrolei, ir iespējams iegūt ikrus relatīvi ilgā laika posmā, no decembra līdz maijam. Ikri tiek savākti, ik pēc divām stundām veicot zivīm vēdera masāžu vai izdarot mazu iegriezumu zivs vēdera sieniņā. Tēviņu spermu savāc, ievadot pipeti viņu ģenitālajā sistēmā. Apaugļotos ikrus īpaši apstrādā, lai novērstu to aglomerāciju inkubācijas laikā: ikrus ievieto mālainā šķīdumā vai dažkārt pienā. Pēc tam ikrus noskalo un ievieto inkubatoros, kuros ir ūdens 13–14 °C temperatūrā.

Mazuļu audzēšana

Pēc 6 dienām var izlasīt normālos kāpurus. Mazuļi pirmo barību saņem 9 līdz 11 dienu vecumā.

Nobarošana

Sibīrijas stores var audzēt kanālos, cirkulārās tvertnēs, dīķos vai sprostos. Tā kā stores ir gaļēdājas zivis, tās baro ar granulām, kuru sastāvs ir tuvs to granulu sastāvam, ko lieto foreļu audzēšanā (zivju milti un eļļa un augu ekstrakti).

Audzējot zivis mīkstuma iegūšanai, vidējais audzēšanas ilgums ir 14 mēneši, kuru laikā zivs svars sasniedz 700 g. Ievākšanas laikā stores tiek savāktas ar tīkliem, bet lielākās no tām – pat ar rokām.

Kaviārs

Mātīšu izraudzīšanās ir visbūtiskākais kaviāra ražošanas posms. Zivju audzēšana kaviāra iegūšanai ir smags darbs, jo mātītes nevairojas, nesasniegušas 7 gadu vecumu.

Visus šos gadus mātītes tiek audzētas tvertnēs, kurās ir tekošs saldūdens. Agrāk mātītes nokāva, un izņēma to ikrus. Tomēr pēdējos gados akvakultūras speciālisti ir izstrādājuši ķeizargrieziena metodes, kas ļauj vairākas reizes izņemt ikrus, zivi nenogalinot, tādā veidā samazinot ražošanas izmaksas un uzlabojot mātīšu ienesīgumu. Ir tikuši izdarīti līdz 5 ķeizargriezieniem vienai mātītei.

Patēriņš

Sibīrijas stores mīkstums ir bez asakām, tādēļ zivs šķiet ļoti pievilcīga patērētājiem.

To var pārdot veselu dzīvā veidā, filejas veidā vai kūpinātu, tomēr Sibīrijas store vēl joprojām paliek Eiropas patērētājam maz pazīstams produkts. Nesenais aizliegums eksportēt savvaļas kaviāru, lai aizsargātu stores, kuras apdraud aizsprosti, pārzveja un piesārņojums, ir sekmējis Sibīrijas storu audzēšanu Rietumeiropā.

Līdzīgas tēmas

ES tiesību aktu kopsavilkumi: