Zivsaimniecība

Lielā austere

Lielā austere

Lielā austere

Lielās austeres izcelsmes vieta ir Japāna, no kurienes Eiropā tā tika ieviesta pagājušā gadsimta 70. gados pēc Portugāles austeres ( Crassostrea angulata ) izzušanas, kas notika vairāku cita citai sekojošu slimību dēļ. Pateicoties lielās austeres ātrajai augšanai un tās labajām spējām pielāgoties dažādiem apstākļiem, tā pašlaik ir visvairāk audzētā austere pasaulē un arī Eiropā. Otra Eiropā audzētā austeru suga, plakanā jeb īstā austere ( Ostrea edulis ), ne tuvu nav atguvusi iepriekšējo ražošanas līmeni, kas tika pazaudēts tad, kad suga kļuva par upuri divām epizootijām pagājušā gadsimta 20. un 80. gados.Nosaukums latīņu valodāCrassostrea gigas
Produkcija (ES-27) – 142000 t (2007), 4. vieta pasaulē pēc produkcijas apjoma
Vērtība (ES-27) – 295 miljoni € (2007)
Galvenās ražotājas valstis ES – Francija (lielākā ražotāja valsts Eiropā un ceturtā lielākā pasaulē), Īrija, Spānija un Portugāle
Galvenās ražotājas valstis pasaulē (ārpus Eiropas) – Ķīna, Dienvidkoreja un Japāna
Informācijas lapa

Vairošanās

Lielas daļas austeru produkcijas pamatā pasaulē ir austeru mazuļu (austeru kāpuru) iegūšana to dabiskajā vidē. Tomēr dažus austeru kāpurus iegūst arī inkubatoros.

Tādā gadījumā vaislinieku krājumu tur jūrā. Visu ziemu ar regulāriem intervāliem ievāc pieaugušo austeru grupas, kuras ievieto baseinos. Austeru izvēlei ir gadījuma raksturs, jo to dzimums nav nosakāms (austerēm ir hermafrodītisks raksturs tādā nozīmē, ka tās atkarībā no gada maina dzimumu un var būt gan tēviņi, gan mātītes). Gametu izmešanu panāk pavasarī, to dara ar termisko šoku vai ar atplēšanu. Sešu vai vairāk mātīšu gametas apaugļo ar tāda paša skaita tēviņu spermu. Lai mazuļu radīšana noritētu veiksmīgi, ūdens temperatūrai ir jābūt apmēram 21 °C un tas nedrīkst būt pārāk sāļš. Pēc tam kāpuri tiek ievietoti baseinos, kas izvietoti noslēgtā sistēmā, un tos baro ar apstrādātām aļģēm. Mūsdienās lielākajā daļā inkubatoru tiek audzēti triploīdi, tas ir, austeres, kas ar termisko šoku pēc apaugļošanas laika ir padarītas neauglīgas, lai vēlāk tās nepaliktu pienīgas.

Ievākšana

Vasarā austeres izdēj lielu daudzumu kāpuru. Kāpuri pārvietojas līdz ar ūdens straumi, meklējot kādu vietu, kur pieķerties.

Lai tos notvertu, austeru audzētājs lieto balstus, kurus sauc par kolektoriem un kuri tiek izvietoti stratēģiskās vietās: tie var būt plastmasas balsti (caurules, kausi, plāksnes u. c.), dakstiņi, šīfera plāksnītes, gliemežvāki u. c. Kad ir izveidojies austeres mazulis, tas tiek noņemts no balsta un izmantojams audzētavā. Savukārt inkubatorā tad, kad kāpurs gatavojas pieķerties pie balsta, tas kļūst tumšāks un vieglāk ieraugāms caur gliemežvāka vārstiem. Tajā brīdī notiek savākšana: baseinā ieliek izturīgu, tīru balstu, lai savāktu austeres.

Audzēšana

Galvenokārt tiek izmantotas četras lielas metodes atkarībā no vides (plūdmaiņas amplitūda, ūdens dziļums u. c.) un tradīcijām.

Audzēšana uz paaugstinājuma: dziļās austeres tiek izvietotas jūrā pamatnei piestiprinātos maisos, plūdmaiņas joslās, uz grunts.

Audzēšana uz grunts: austeres tiek izvietotas tieši plūdmaiņas joslā.

Audzēšana dziļā ūdenī vai konteineros: austeres tiek izsētas aplokos, kas var atrasties līdz 10 m lielā dziļumā.

Audzēšana virknēs: austeres audzē uz virvēm līdzīgi kā gliemenes; šī metode dod iespēju tās audzēt atklātā jūrā. Tā kā šajā gadījumā austeres nemitīgi atrodas ūdenī, tās aug ātrāk. Šī metode ir piemērota austeru audzēšanai ūdeņos bez plūdmaiņas un atklātā jūrā.

Dziļās austeres dabiski barojas, nemitīgi filtrējot jūras ūdeni un uzņemot tajā esošo planktonu. Tāpēc tās var audzēt vienīgi vietās, kas atbilst noteiktu kritēriju kopumam attiecībā uz straumi, dziļumu, planktona saturu; tādas vietas parasti ir estuāru tuvumā, lagūnās vai piekrastes dīķos. Pieejamo audzēšanas tiesību skaitu nosaka zinātniski, ņemot vērā pieejamā planktona daudzumu. Tirdzniecībai piemērotu svaru austeres sasniedz 18 līdz 30 mēnešu laikā. Ir dažādas novākšanas metodes, kas atkarīgas no audzēšanas veida: austeres, kas audzētas uz paaugstinājuma, novāc, noņemot maisus no virsmas; audzēšanā uz grunts austeres novāc paisuma laikā ar grābekli vai ar bagarēšanu, ja ūdens dziļums to atļauj; dziļā ūdenī audzētās austeres novāc ar dragām, ar kurām var pacelt līdz pat 500 kg lielu lomu.

Nogatavināšana

Dažos audzēšanas baseinos pieaugušās austeres ir iespējams nogatavināt, lai piešķirtu to mīkstumam noteiktas īpašības.

Austeres tiek ievietotas seklos, mālainos baseinos, kuriem dabiski tiek pievadīts jūras ūdens; šādos baseinos austeru mīkstums iegūst zaļu krāsu, pateicoties īpašas aļģes Navicula ostrea klātbūtnei. Austeres var novietot arī nogatavināšanas aplokos plūdmaiņas joslā, kur tās iegūst stingru un baltu mīkstumu. Austerēm, kas tiek audzētas dziļā ūdenī, tiek izmantota šāda pabeigšanas metode: austeres tiek novietotas uz aplokiem, kuri regulāri tiek izņemti no ūdens, tādējādi liekot austerēm paturēt savu gliemežvāku vārstus aizvērtus.

Patēriņš

Lielākā daļa austeru tiek ražotas un patērētas Francijā, kur ir ļoti īpašas austeru izmantošanas tradīcijas (tās tiek ēstas dzīvā veidā).

Austeru patēriņa īpatnība ir arī tā sezonālais raksturs: Francijā puse austeru tiek patērētas gada noslēguma svētku laikā, no novembra līdz janvārim. Dziļās austeres iedala kalibros: no 0 līdz 5. Jo mazāks ir kalibra numurs, jo austere lielāka. Smalkās austeres ir ar vidēji lielu mīkstumu, īpašajās austerēs mīkstuma ir vairāk.

Līdzīgas tēmas

ES tiesību aktu kopsavilkumi: