Žuvininkystė

Didžioji austrė

Didžioji austrė

Didžioji austrė

Didžioji austrė į Europą atkeliavo iš Japonijos aštuntajame XX a. dešimtmetyje – po to, kai dėl įvairių ligų labai sumažėjo portugalinių austrių (lot. Crassostrea angulata ). Kadangi didžioji austrė greitai auga ir sparčiai prisitaiko prie įvairios aplinkos, visame pasaulyje, taip pat ir Europoje, dabar daugiausiai auginama būtent šios rūšies austrių. Europoje taip pat auginama paprastoji austrė (lot. Ostrea edulis ), tačiau po dviejų epizootinių ligų protrūkių trečiąjį ir devintąjį dešimtmečiais, šių austrių vis dar auginama gerokai mažiau nei anksčiau.

Didžioji austrė © ScandFish
Lotyniškas pavadinimas: Crassostrea gigas
Gamyba (ES-27): 142 000 t (2007 m.), ketvirtadalis pasaulinės gamybos
Vertė (ES-27): 295 mln. eurų (2007 m.)
Pagrindinės šalys augintojos Europos Sąjungoje: Prancūzija (didžiausia augintoja Europoje ir ketvirtoji pasaulyje), Airija, Ispanija, Portugalija
Pagrindinės šalys augintojos pasaulyje (už Europos ribų): Kinija, Pietų Korėja, Japonija
Informacinis lapas

Dauginimasis

Didžioji dalis austrių jauniklių (lervų) visame pasaulyje paprastai surenkama natūralioje aplinkoje. Tačiau tam tikra jauniklių dalis gaunama iš žuvivaisos ūkių.

Tokiu atveju reproduktoriai yra auginami jūroje. Žiemą reguliariai surenkamos suaugusių austrių grupės ir perkeliamos į talpyklas. Austrės surenkamos visai atsitiktinai, nes jų lytis nežinoma (austrės – dvilytės, jos keičia lytį kiekvienais metais). Pavasarį šilumos smūgiu arba praplėšiant audinius nuo austrių atskiriamos gametos. Ne mažiau kaip šešių patelių gametos apvaisinamos iš to paties skaičiaus patinų gauta sperma. Kad apvaisinimas būtų sėkmingas, vandens temperatūra turi būti maždaug 21° C ir jis negali būti per sūrus. Tuomet lervos suleidžiamos į uždaras talpyklas, kuriose cirkuliuoja vanduo, ir šeriamos auginamais dumbliais. Dabar dauguma žuvivaisos ūkių augina triploidus, t. y. austres, kuriuos sterilizuojamos iškart po apvaisinimo jas apdorojant šilumos smūgiu, kad vėliau netaptų pieniškos.

Rinkimas

Vasarą austrės išleidžia daug lervų. Šios plaukia pasroviui ieškodamos, kur užsikabinti.

Austrių augintojai jas gaudo strategiškai parinktose vietose įrengtais rinktuvais: ant plastikinių atramų (vamzdelių, plokštelių, juostelių) ar gaubtų čerpių, šiferio kuoliukų, kevalų. Kai susiformuoja jaunikliai, jie atskiriami nuo rinktuvo ir juos galima auginti. Žuvivaisos ūkiuose, kai lervos būna pasiruošusios prisitvirtinti prie atramos, jos patamsėja ir tampa geriau matomos pro kriauklės geldeles. Tada jos surenkamos į talpyklą panardinus švarią tvirtą atramą.

Auginimas

Atsižvelgiant į aplinką (potvynių ir atoslūgių ritmą, vandens gylį ir kt.) ir tradicijas, naudojami keturi pagrindiniai austrių auginimo būdai.

Ant pakylų. Austrės auginamos jūroje tinkliniuose maišuose, pritvirtintuose ant pakylų potvynio ir atoslūgio zonoje.

Ant dugno. Austrės auginamos tiesiai ant dugno potvynio ir atoslūgio zonoje.

Giliuose vandenyse. Austrės paskirstomos parkuose iki 10 m gylyje.

Ant virvių. Austrės auginamos ant virvių kaip midijos, todėl jas galima auginti ir atviroje jūroje. Kadangi austrės nuolat panirusios, jos auga daug greičiau. Šis būdas tinkamas auginti austres vandenyse, kuriuose nėra potvynių ir atoslūgių, ir atviroje jūroje.

Didžiosios austrės maitinasi natūraliai jūros vandenyje esančiu planktonu, kurį jos nuolat filtruoja. Taigi jos gali būti auginamos tik tam tikrame gylyje vietose, kuriose teka tam tikros srovės, o vandenyje yra pakankamai planktono, t. y. paprastai arti žiočių, lagūnose ar pakrančių vandens telkiniuose. Kiek leidimų verstis austrių auginimu išduoti, nusprendžiama moksliškai ištyrus planktono kiekį. Austrės užauga iki prekybai tinkamo svorio per 18–30 mėnesių. Jų rinkimo metodai priklauso nuo auginimo būdo: ant pakylų augintos austrės surenkamos nuo pakylų atkabinant maišus, ant dugno auginamos austrės surenkamos per atoslūgį specialiu grėbliu arba dragomis, jei tinkamas gylis, o giliuose vandenyse auginamos austrės surenkamos dragomis, kurios gali vienu kartu pakelti iki 500 kg austrių.

Brandinimas

Kai kuriose auginimo vietose suaugusios austrės gali būti brandinamos, kad jų mėsa įgautų ypatingų savybių.

Austrės perkeliamos į molingus negilius baseinus (pranc. „claire“), natūraliai pripildytus jūros vandens, kuriuose jų mėsa tampa žalsva dėl ten augančių ypatingų dumblių. Jos gali būti brandinamos ir specialiuose parkuose potvynio ir atoslūgio vietose, kuriuose jų mėsa tampa kieta ir balta. Giliuose vandenyse augintos austrės baigiamos apdoroti jas laikant parkuose, kuriose jos reguliariais tarpais nebūna vandenyje, todėl austrių geldelės lieka uždaros ir mėsa tampa tvirta.

Vartojimas

Didžioji austrių dalis užauginama ir suvartojama Prancūzijoje. Šioje šalyje austrių vartojimo tradicijos labai ypatingos – jos valgomos gyvos.

Austrių rinkai būdingas sezoniškumas: Prancūzijoje pusė visų užaugintų austrių suvartojama metų pabaigoje – nuo lapkričio iki sausio mėnesio. Austrės pagal dydį vertinamos balais nuo 0 iki 5. Kuo mažesnis balas, tuo didesnė austrė. Smulkiose austrėse (pranc. „huître fine“) yra nedaug mėsos, o ypatingosios austrės (pranc. „huître spéciale“) yra mėsingesnės.