Žuvininkystė

Valgomoji midija ir Viduržemio jūros midija

Valgomoji midija ir Viduržemio jūros midija

Valgomoji midija ir Viduržemio jūros midija

Midijos – pirmoji žinoma sistemingai augintų kiautuotųjų vėžiagyvių rūšis Europoje: Prancūzijoje midijų auginimas ant medinių baslių minimas jau 1235 m. Nuo to laiko midijas auginti pradėta visur, kur tik jos buvo randamos, – visose Europos pakrantėse. Pirmiausia Atlanto pakrantėje pradėta auginti valgomąsias midijas, po to Pirėnų pusiasalio Atlanto pakrantėje ir Viduržemio jūroje – Viduržemio jūros midijas. Pastarųjų auginimas paplito iki Juodosios jūros. Įvairūs midijų auginimo būdai buvo ištobulinti XIX a. pabaigoje, kai midijas imta vis labiau vertinti kaip nebrangų baltymų šaltinį. Po truputį jos tapo labai populiariu patiekalu Vakarų Europoje.

Valgomoji midija ir Viduržemio jūros midija © ScandFish
Lotyniškas pavadinimas: Mytilus edulis (valgomoji midija)
Gamyba (ES-27): 175 934 t (2007 m.), 86 % pasaulinės gamybos
Vertė (ES-27): 231 mln. eurų (2007 m.)
Pagrindinės šalys augintojos Europos Sąjungoje: Prancūzija, Nyderlandai, Airija, Jungtinė Karalystė
Pagrindinės šalys augintojos pasaulyje: Prancūzija, Nyderlandai, Airija, Jungtinė Karalystė

Lotyniškas pavadinimas: Mytilus galloprovincialis (Viduržemio jūros midija)
Gamyba (ES-27): 306 934 t (2007 m.)
Vertė (ES-27): 86 265 000 mln. eurų (2006 m.)
Pagrindinės šalys augintojos Europos Sąjungoje: Ispanija, Italija
Pagrindinės šalys augintojos pasaulyje: Ispanija, Italija
Informacinis lapas

Surinkimas

Abiejų europinių rūšių midijos auginamos natūralioje aplinkoje. Nuo kovo iki spalio, priklausomai nuo platumos, midija išleidžia lervas, kurias išnešioja srovės.

Per mažiau nei 72 valandas šios lervos tampa tokio svorio, kad nebegali plūduriuoti, todėl jos bando prisitvirtinti prie kokios nors atramos. Kitaip negu austrės, midijos prie atramos prisitvirtina ne tiesiogiai, o naudodamosi tąsia medžiaga, vadinama bisusu. Dažniausiai lervos renkamos į tokią vietą, kurioje teka tinkamos srovės ir gausu mikroorganizmų, nuleidus virves. Nuo gegužės iki liepos šios virvės surenkamos ir perkeliamos į midijų ūkius. Tam tikruose pernelyg šaltuose vandenyse midijų lervų negalima rinkti, todėl iš natūralių midijų augimo vietų surenkamos ir perkeliamos auginti toliau jaunos midijos.

Auginimas

Kad ir koks būdas būtų pasirinktas, midijos visuomet auginamos vietose, kuriose gausu planktono. Jos maitinasi šiais natūraliais mikroorganizmais nuolat filtruodamos jūros vandenį.

Midijos iki tinkamo parduoti dydžio užauga per maždaug metus. Europos pakrantėse midijos auginamos keturiais toliau išvardytais būdais.

Ant dugno (daugiausiai Nyderlanduose). Jaunos midijos išskirstomos sekliuose vandenyse, paprastai įlankose ar apsaugotose vietose, ir prisitvirtina prie dugno. Jos surenkamos dragomis specialiai tam pritaikytais laivais.

Ant baslių (pranc. „bouchots“). Mediniai basliai eilėmis sustatomi potvynio ir atoslūgio zonoje. Aplink stulpus apvejamos ir pritvirtinamos 3–5 m ilgio virvės arba ritinėliai su prisitvirtinusiomis jaunomis midijomis. Kad augdamos midijos nenukristų, viskas uždengiama tinklu. Midijos surenkamos rankomis arba mechaniniu būdu nuo medinės atramos nuimant visą midijų guotą.

Ant virvių (Ispanijoje ir Viduržemio jūros regione). Midijos prisitvirtina ant virvių, kurios nuo fiksuoto arba plaukiojančio įrenginio vertikaliai nuleidžiamos į vandenį. Šis būdas tinka tokioms jūroms, kaip Viduržemio jūra, kuriose nebūna didelių potvynių ir atoslūgių, tačiau pradedamas naudoti ir atviroje jūroje Atlanto vandenyne Prancūzijoje, Airijoje ir Belgijoje. Midijų guotai surenkami ištraukus virves iš vandens.

Ant pakylų. Kai kuriose vietovėse midijos auginamos taip pat kaip austrės – tinkliniuose maišuose ant pakylų, įtaisytų ant dugno potvynio ir atoslūgio zonoje, arba tiesiai ant dugno.

Vartojimas

Midijos paprastai vartojamos pagamintos, tačiau, kaip ir austrės, gali būti valgomos ir žalios. Jos dažniausiai parduodamos gyvos, tačiau taip pat – perdirbtos, konservuotos arba marinuotos.