Rybolov

Slávka jedlá a slávka středomořská

Slávka jedlá a slávka středomořská

Slávka jedlá a slávka středomořská

První písemné zmínky o chovu slávek pocházejí z Francie z roku 1235. Slávky byly prvními mlži, které začali Evropané chovat. První metodou chovu byl chov na dřevěných kůlech. Od té doby se chov slávek rozšířil po celé oblasti výskytu tohoto druhu (tedy po celém evropském pobřeží). Nejprve se na pobřeží Atlantského oceánu rozšířil chov slávky jedlé. Poté se na španělském atlantském pobřeží a ve Středozemním moři začala chovat i slávka středomořská. Dnes se tento druh chová i na pobřeží Černého moře. Na konci 19. století se rozvinuly různé metody chovu a slávky se staly v západní Evropě oblíbeným pokrmem a vítaným zdrojem bílkovin.

Slávka jedlá a slávka středomořská © ScandFish
Latinský názevMytilus edulis (slávka jedlá)
Produkce (EU-27) – 175 934 t (2007); 86 % světové produkce.
Hodnota (EU-27) – 231 milionů EUR (2007).
Hlavní země produkce v EU – Francie, Nizozemsko, Irsko, Spojené království
Hlavní světové země produkce – výše uvedené.

Latinský názevMytilus galloprovincialis (slávka středomořská)
Produkce (EU-27) – 306 934 t (2007).
Hodnota (EU-27) – 86 265 000 EUR (2006).
Hlavní země produkce v EU – Španělsko, Itálie
Hlavní světové země produkce – výše uvedené
Přehled údajů

Sběr

Tyto dva evropské druhy slávek se pěstují ve svém přirozeném prostředí. V závislosti na zeměpisné šířce slávky v březnu až říjnu rodí larvy.

Larvy jsou zpočátku unášeny proudy, ale do 72 hodin vyrostou, a protože dále nemohou být vodou nadnášeny, hledají místa, na která by se přichytily.Tato místa můžou mít různý povrch. Na rozdíl od ústřic se slávky nepřichycují přímo, ale pomocí takzvaných byssových vláken, které slávky vylučují nožními žlázami. Ke sběru larev se nejvíc využívá šňůra, která se připevňuje na místo zvolené podle proudů a obsahu mikroorganismů ve vodě. Od května do července se tyto šňůry vytahují a přemisťují do vlastních chovných zařízení. V některých chladných vodách takto sběr larev provádět nelze a z přirozeného místa výskytu se proto odebírají až juvenilní jedinci.

Chov

Ať už se používá jakýkoli postup, slávky se musejí chovat vždy v oblastech bohatých na plankton.

Slávka se vlastně krmí přirozeným způsobem mikroorganismy tak, že neustále filtruje mořskou vodu. Období chovu až po sběr trvá přibližně jeden rok. V evropských pobřežních vodách se používají čtyři postupy:

Chov na dně nebo rozhozením (zejména v Nizozemsku) – Nedospělí jedinci se rozmístí do mělkých oblastí, zpravidla do zátok či chráněných míst, kde se přichytí ke dnu. Sběr se pak provádí vybagrováním loděmi, jež jsou k tomu speciálně upraveny.

Chov na kůlech (ve Francii označovaných jako „bouchot“, tedy přílivové kůly) – Tento typ chovu se provádí na řadách dřevěných kůlů vztyčených v přílivové oblasti. Kůly jsou obtočeny připevněnými šňůrami nebo přízí o délce 3 až 5 m, v nichž jsou zachyceny larvy. Vše je pokryto sítí, aby slávky postupně, jak rostou, z kůlu nepadaly. Slávky se sbírají ručním či mechanickým oškrabáním, kdy se hrozen slávek odděluje od dřevěné opory.

Chov na šňůrách (ve Španělsku a Středozemním moři) – Slávky se připevňují na provazy, které jsou zavěšeny na pevné či plovoucí konstrukci svisle do vody. Tento postup je určen pro moře s nízkým přílivem, jako je Středozemní moře, ale s rozvojem chovu slávek na volném moři se začíná se používat i v Atlantském oceánu, například ve Francii, Irsku a Belgii. Sběr se provádí vylovením ode dna, po vytažení šňůry z vody.

Chov na desce – V některých oblastech se slávky chovají stejně jako ústřice, v pytlích na deskách připevněných v přílivové zóně nebo také na dně.

Konzumace

Slávky se zpravidla konzumují tepelně upravené, ale jedí se také syrové, stejně jako ústřice. Obvykle se prodávají živé, ale i v podobě zpracovaných výrobků, konzervované či v marinádě.