Zivsaimniecība

Eiropas zutis

Eiropas zutis

Eiropas zutis

Zutis aizvien ir bijusi iecienīta suga visu Eiropas valstu gastronomijā, no Baltās jūras līdz Melnajai jūrai. Tāpēc jau ilgu laiku zuti audzē tradicionālajā ekstensīvajā audzēšanā: turot zivis dīķos. Itālijas valikultūra ilgstoši ir bijusi Eiropas zušu audzēšanas „gravitācijas centrs”. Tomēr suga kļūst aizvien retāka. Zuši ir iekļauti Starptautiskās dabas aizsardzības savienības (IUCN) Sarkanās grāmatas īpaši apdraudēto sugu sarakstā, un kopš 2007. gada ir spēkā Eiropas plāns zušu krājuma atjaunošanai. Tā kā pagaidām nav izdevies panākt zušu vairošanos nebrīvē, šo zivju audzēšana akvakultūrā balstās uz mazuļu nozveju un to tālāku audzēšanu intensīvās audzētavās recirkulācijas sistēmās,Nosaukums latīņu valodāAnguilla anguilla
Produkcija (ES-27) – 8164 t (2007); 97 % no produkcijas apjoma pasaulē
Vērtība (ES-27) – 73 miljoni € (2007)
Galvenās ražotājas valstis ES – Nīderlande, Dānija un Itālija
Galvenās ražotājas valstis pasaulē – tās pašas, kā arī Ķīna un Japāna

Vairošanās

Zuši nebrīvē nevairojas. Ir jāņem vērā, ka Eiropas upēs, ezeros un dīķos mīt vien zušu mazuļi. Kad zuši sasniedz dzimumbriedumu (6 līdz 12 gadu vecumā tēviņiem un 9 līdz 18 gadu vecumā mātītēm), tie atgriežas savā vienīgajā dzimšanas vietā – Sargasu jūrā, Atlantijas okeānā pie Floridas (ASV), kur zuši vairojas un no kurienes tie vairs neatgriežas.

Zušu kāpuri paliek Sargasu jūrā vienu līdz divus gadus, un tad Golfa straume tos aiznes līdz Eiropas krastiem, kur kāpuri nonāk pēc 200 līdz 300 dienu ilga ceļojuma. Šī ierašanās notiek laikā no ziemas sākuma (Eiropas dienvidos) līdz nākamās vasaras sākumam (Eiropas ziemeļos). Tad kāpuri pārvēršas stikla zušos, mazās, caurspīdīgās, 6 līdz 12 cm garās zivtiņās. Stikla zuši mīt estuāros, kur tie barojas ar planktonu. Vēlāk stikla zuši pakāpeniski nonāk upēs, ezeros un dīķos, kur pārveidojas par dzeltenajiem zušiem.

Mazuļu audzēšana

Zušu mazuļus Portugāles, Spānijas, Francijas un Apvienotās Karalistes estuāros nozvejo stikla zušu stadijā. Šo zveju regulē 2007. gadā pieņemtais Eiropas krājuma atjaunošanas plāns, kas nosaka to, ka ievērojama daļa nozvejoto stikla zušu (60 % no 2013. gada) tiek izmantoti savvaļas ekosistēmu atjaunošanas programmās.

Tie stikla zuši, kas tiek nodoti audzētājiem, dažas nedēļas pavada karantīnā un slimības gadījumā saņem ārstēšanu. Zušus sākumā baro ar dabīgu barību (piem., zivju ikriem) un tad atradina no tās, barojot ar mīklu, kuras pamatā ir milti un zivju eļļa. Kad stikla zušu svars sasniedz 5 g, tos pārvieto uz mazuļu audzēšanas baseiniem, kuros tie tiek baroti ar mazām zivju miltu un augu ekstraktu granulām.

Nobarošana

Kad zuši sver 50 g, tie tiek pārvietoti vai nu uz ekstensīvās audzēšanas dīķiem, vai uz intensīvās audzēšanas baseiniem, kas darbojas ar recirkulācijas tehnoloģiju. Abos gadījumos zivis tiek barotas mākslīgi ar sausām zivju un augu miltu granulām.

Zušu audzēšanā grūtības ir saistītas ar to, ka zivju augšanas ātrums dažādiem sugas īpatņiem ir ārkārtīgi atšķirīgs. Tāpēc zuši bieži ir jāšķiro, lai katrā baseinā būtu vienāda izmēra zivis. Ir nepieciešami divi līdz trīs gadi, lai zuši sasniegtu pieaugušas zivs izmēru un tos varētu laist tirdzniecībā… vai no jauna atgriezt ekosistēmā. Ir jāuzsver, ka zivju audzētavām pašlaik ir būtiska loma zušu skaita atjaunošanā ūdens tilpnēs, kas tiek īstenota zinātnieku uzraudzībā.

Patēriņš

Zušus izmanto visu Eiropas valstu gastronomijā, un to pagatavošanai ir neskaitāmas receptes. Pēc nokaušanas zušus pārvieto uz pārstrādes vietām, kas bieži vien atrodas turpat uz vietas audzētavas teritorijā; tajās zivis tiek iztīrītas un sadalītas gabalos, lai tiktu pārdotas svaigā veidā vai sagatavotas (kūpinātas, marinētas, pasniegtas mērcē, gabaliņos, filejas veidā, konservos vai saldētā veidā).

Līdzīgas tēmas

ES tiesību aktu kopsavilkumi: