Žuvininkystė

Karpis

Karpis

Karpis

Karpiai atkeliavo iš Tolimųjų Rytų. Sunku pasakyti, kada jie pasiekė Europą, – greičiausiai senovės Romos laikais, tačiau Europos vandens telkiniuose juos imta auginti tik viduramžiais. Ši žuvis tapo vertingu baltymų šaltiniu krikščionių pasninko dienomis, todėl neatsitiktinai karpiai pradėti auginti vienuolynuose. Kadangi tuo metu reprodukcijai buvo stengiamasi atrinkti pačias geriausias žuvis, vyko genetinė atranka, ir šiandien ne tik dirbtinėje, bet ir laukinėje aplinkoje gyvena tvirti, mėsingi ir ilgaamžiai karpiai. Karpius auginti pusiau ekstensyviai tvenkiniuose pradėta XIX a., ir tai tęsiama iki šiol – visų pirma Vidurio Europoje, kurioje karpiai ir toliau yra svarbi vietos virtuvės dalis.

Paprastasis karpis © ScandFish

Lotyniškas pavadinimas: Cyprinus carpio
Gamyba (ES-27): 66 330 t (2007 m.), 2 % pasaulinės gamybos
Vertė (ES-27): 140 mln. eurų (2007 m.)
Pagrindinės šalys augintojos Europos Sąjungoje: Čekija, Lenkija, Vengrija, Vokietija
Pagrindinės šalys augintojos pasaulyje: Kinija, Indonezija, Mianmaras
Informacinis lapas

Dauginimasis

Pagal fizines savybes atrinkti veisliniai gyvūnai sugaunami tvenkiniuose neršto metu.

Kiaušinėliai ir pieniai rankiniu būdu išimami iš patelės ir patinėlio ir dirbtinai sumaišomi apvaisinimo talpykloje. Tuomet jie perkeliami į nedidelius inkubatorius, ir po 3–5 dienų išsirita lervos. Dėl per amžius vykdytos genetinės atrankos susiformavo daug karpių rūšių. Nuo XX a. septintojo dešimtmečio atliekami genetiniai tyrimai, siekiant išvesti geriausius ir labiausiai prie įvairių – nuo šiaurės iki pietų Europos – veisimosi sąlygų prisitaikiusius hibridus.

Mailiaus auginimas

Vos išsiritusios lervos perkeliamos į mažus negilius vandens katilus, kuriuose palaikoma 18–24° C temperatūra ir kuriuose daug zooplanktono. Juo lervos pradeda misti, kai tik suvartoja savo trynio maišelį.

Šiuose katiluose lervos laikomos maždaug mėnesį, kol pradeda plaukti. Tuomet jos pirmą kartą perkeliamos į natūralią aplinką – mažą negilų tvenkinį. Jis valomas kartą per metus siekiant paskatinti mikrodumblių ir zooplanktono vystymąsi, nes jie – vienintelis karpio mailiui tinkantis pašaras. Mailius tvenkinyje laikomas apie mėnesį ir po truputį pradedamas pratinti prie labai smulkių miltelių pašaro, kurį sudaro lygios žuvų miltų ir augalinių miltų dalys. Užaugęs iki maždaug 3 cm mailius surenkamas ir perkeliamas į jaunikliams skirtą tvenkinį.

Jauniklių auginimas

Jaunikliai perkeliami pavasarį ir iki žiemos lieka specialiai paruoštame vandens tvenkinyje.

Iš pradžių jauniems karpiams maitintis pakanka natūraliai tvenkinyje esančio planktono, augmenijos, moliuskų, kirminų ir mažų vėžiagyvių. Tačiau netrukus reikia duoti ir papildų, paprastai augalinių. Žiemos pradžioje tvenkinys yra valomas, ir karpiai perkeliami į žiemojimo tvenkinius. Tuo metu sumažėja jų aktyvumas, jie mažai maitinasi ar netgi (šalčiausiuose regionuose) visai nesimaitina. Šiuo laikotarpiu karpio ilgis yra apie 10 cm, jis sveria 30–40 g.

Penėjimas

Trečių metų pavasarį karpiai perkeliami į didelius penėjimo tvenkinius, kuriuose jie gyvena ekosistemoje, tačiau dar gauna papildomų granulinių pašarų, kuriuos sudaro žuvų taukai, žuvų miltai, augaliniai miltai ir vitaminai bei mineralai.

Karpiai sugaudomi žiemą valant tvenkinį ir, priklausomai nuo dydžio, parduodami, perkeliami į žiemojimo tvenkinius ir paliekami penėti dar metams arba iš jų atrenkami veisliniai gyvūnai. Visiškai užaugę karpiai gali sverti iki 40 kg, o jų ilgis gali siekti 1 metrą. Tačiau dažniausiai parduodami 30–50 cm ilgio ir maždaug 1,5 kg sveriantys karpiai.

Vartojimas

Šiuo metu karpiai daugiausiai auginami Vidurio Europoje, kurioje jie yra tradicinis metų pabaigos švenčių ir Velykų patiekalas.

Žmonės paprastai perka gyvus karpius ir palaiko juos kelias dienas švariame vandenyje dumblo kvapui pašalinti. Šiandien gamintojai stengiasi įvairinti siūlomą asortimentą steigdami mažus perdirbimo padalinius ir parduodami pusiau paruoštą žuvį (pjaustytą, šviežią ar rūkytą, filė ar gabalais) ar pagal tradicinius receptus paruoštus produktus. Nemaža dalis išaugintų karpių patenka į tvenkinius laisvalaikio žvejybai.