Rybolov

Kapr obecný

Kapr obecný

Kapr obecný

Kapr se k nám dostal z Dálného východu. Zjistit, kdy byl do Evropy přivezen poprvé, je obtížné. Pravděpodobně k tomu však došlo v římské době. Jisté je, že se chov kaprů rozšířil na vodních plochách Velké evropské nížiny ve středověku. Kapr se stal ceněným zdrojem bílkovin o mnoha postních dnech, které ukládalo křesťanství. Ne náhodou se tedy chov kapra zdokonalil v klášterech. K dalšímu odchovu byli už v této době systematicky vybíráni nejlepší jedinci a postupně byli vyšlechtěni odolní, robustní kapři s množstvím masa, tak jak je známe dnes (ať už jde o kapry chované nebo volně žijící). Poloextenzivní chov v rybnících má své počátky v 19. století a probíhá dodnes zejména ve střední Evropě, kde se kapr v gastronomii stále velmi často využívá.

kapr obecný © ScandFish

Latinský názevCyprinus carpio
Produkce (EU-27) – 66 330 t (2007); 2 % světové produkce
Hodnota (EU-27) – 140 milionů EUR (2007)
Hlavní země produkce v EU – Česká republika, Polsko, Maďarsko, Německo
Hlavní světové země produkce – Čína, Indonésie, Barma/Myanmar
Přehled údajů

Rozmnožování

Plemenné ryby, vybírané na základě fyzických vlastností, se loví v rybníce v období snůšky.

Jikry a mlíčí se sbírají od samice a samce manuálně a uměle se míchají v nádrži, kde dojde k oplodnění. Poté se oplodněné jikry přemístí do malých inkubačních nádob, kde se po 3 až 5 dnech vylíhnou. Díky stoletím genetického výběru vznikla řada místních variet/linií tohoto druhu. Od šedesátých let dvacátého století začal genetický výzkum s cílem získat co nejlepší křížence, kteří se co nejvíce přizpůsobí řadě různých podmínek chovu od severní po jižní Evropu.

Chov potěru

Sotva se larvy vylíhnou, jsou přemístěny do malých mělkých kádí s vodou o teplotě 18 až 24 °C bohatou na zooplankton, jímž se krmí od okamžiku, kdy přijdou o žloutkový váček.

V této nádrži zůstávají přibližně jeden měsíc, dokud nejsou schopny plavat. Pak zažijí svůj první přesun do přirozeného prostředí, do malého mělkého rybníka. Ten se v průběhu předcházejícího roku ošetřuje tak, aby v něm narostly mikroskopické řasy a zooplankton – to je totiž jediná potrava, která kapřímu potěru vyhovuje. Potěr v rybníce zůstává přibližně jeden měsíc, kdy se tato potrava postupně nahrazuje velmi jemným krmným práškem obsahujícím rybí moučku, ale i rostlinnou mouku. Jakmile potěr dosáhne délky alespoň 3 cm, sbírá se a přemisťuje do rybníka pro nedospělé jedince.

Chov nedospělých jedinců

Nedospělí kapři se přemisťují na jaře a až do zimy zůstávají v rybníce, který se k tomu každoročně připravuje.

Jako potrava zpočátku mladým kaprům stačí přirozená produkce planktonu, rostlin, měkkýšů, červů a malých korýšů v rybníce. K té je však třeba začít rychle přidávat doplněk stravy, zpravidla rostlinného původu. Na začátku zimy se rybník vyčistí a kapři se přemístí do přezimovací nádrže. Ryby mají sníženou aktivitu a krmí se jen málo, v nejchladnějších oblastech se dokonce nekrmí vůbec. Kapr v této době měří přibližně 10 cm a váží 30 až 40 g.

Vykrmování

Na jaře třetího roku života se kapři přesouvají do velkých výkrmných rybníků, kde se živí z ekosystému, ale dostávají také doplněk stravy v podobě granulí z rybího tuku a moučky, rostlinné mouky a vitaminových a minerálních doplňků.

Odebírají se v době zimního čištění rybníka a podle velikosti se prodávají nebo přemisťují do přezimovacího rybníka, kde se v průběhu dalšího roku vykrmí – nebo jsou vybráni jako plemenné ryby. Jedince v plné dospělosti mohou vážit až 40 kg a dosáhnout délky až 1 m. Na trh se se však obvykle uvádějí kapři o velikosti 30 až 50 cm a hmotnosti přibližně 1,5 kg.

Konzumace

V dnešní době se kapři produkují především v zemích střední Evropy, kde jsou součástí tradičních vánočních, ale i jiných svátečních a dalších jídel.

Lidé je obvykle kupují živé, aby je nechali několik dnů „pročistit“ v čisté vodě a odstranili tak chuť bahna. Výrobci se nyní snaží poskytovat rozmanitou nabídku a využívají malé zpracovatelské jednotky, aby lidem nabízeli částečně připravené výrobky (čerstvé či uzené, rozporcované na filety nebo plátky) nebo výrobky připravené podle tradičních receptů. Významná část produkce je také určena k nasazení do rybníků pro rekreační rybolov.