NIEROZŁĄCZNI
jedz, kupuj i sprzedawaj ryby z zasobów zrównoważonych

Eat

Eat

Jedz

Korzystaj z morza możliwości: jedz ryby pochodzące z zasobów zrównoważonych. Popraw swoją dietę i chroń morza oceany.

Dlaczego powinniśmy jeść produkty zrównoważonego rybołówstwa?

Ponieważ ryby i owoce morza, jako ważny składnik naszej diety, są źródłem białka, tłuszczów, witamin i minerałów niezbędnych do życia w dobrym zdrowiu. 

Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu zasobami rybnymi, stada rybne będą mogły  odbudowywać się i rozwijać, a nasze dzieci będą mogły korzystać z nich w przyszłości.

Wiemy, że rynek reaguje na indywidualne i zbiorowe wybory konsumentów.

Jeżeli chcemy zmieniać świat na lepsze, musimy informować się nawzajem na temat wielu różnych możliwości, jakie daje hodowla zrównoważona. Dzięki odpowiednim wyborom żywieniowym każdy z nas może się przyczynić do pozytywnych zmian.

Jeżeli nic nie zrobimy, pewnego dnia ryb może zabraknąć.

Jakie ryby jeść?

Istnieją setki jadalnych gatunków ryb, skorupiaków i mięczaków. Jako konsumenci powinniśmy wybierać te, które nie są zagrożone wyginięciem.

Często nie potrzeba wiele, aby zmienić nasze nawyki żywieniowe. I tak np. zamiast dorsza możemy jeść pochodzące z Morza Północnego gładzicę, czarniaka lub łupacza. Możemy również spróbować produktów akwakultury, np. pstrąga tęczowego i sandacza lub pochodzących z hodowli soli czy dorsza. Wciąż niedocenianym gatunkiem jest ostrobok pochodzący ze stad południowych. Doskonałym  i zrównoważonym wyborem jest również śledź z Morza Północnego.

Moglibyśmy się również skusić, aby sięgnąć po mniej znane gatunki, takie jak smuklica, która smakuje podobnie jak ryba, a często jest o wiele tańsza. W naszej kuchni warto działać kreatywnie i samemu opracowywać nowe przepisy lub też na nowo odkrywać ulubione potrawy naszych dziadków.

W przypadku niektórych gatunków ważnym czynnikiem jest wielkość ryb. Dlatego UE wprowadziła rozmiar minimalny oraz okresy, w których dozwolone są połowy. Dzięki temu ryby mają czas na  na odbudowanie stad, zanim trafią na talerz. 

W restauracji, warto zapytać, skąd pochodzą serwowane ryby i czy zostały pozyskane w sposób zrównoważony. Zapytajmy szefa kuchni, jak zapatruje się na zrównoważone rybołówstwo. Jeżeli sprzedawca z lokalnego sklepu rybnego uważa się za eksperta w dziedzinie żywności morskiej, może warto z nim porozmawiać na temat hodowli zrównoważonych?

Na odkrycie przez nas czeka olbrzymia liczba gatunków ryb i skorupiaków, zapraszamy więc do zanurzenia się w morzu informacji i zgłębiania wiedzy na temat produktów dostępnych w poszczególnych krajach.