NEDALĀMS
Ēd, pirkt un pārdot Ilgtspējīga Zivis

Eat

Eat

Ko ēst

Izmainiet paradumus — ēdiet  ilgtspējīgā veidā iegūtas zivis. Uzlabojiet savu ēdienkarti un okeānu veselību.

Kāpēc būtu jāēd ilgtspējīgā veidā iegūtas zivis?

Jo jūras veltes ir svarīga mūsu ēdienkartes sastāvdaļa, no kuras saņemam olbaltumvielas, svarīgas taukskābes, vitamīnus un minerālvielas, kas vajadzīgas veselības saglabāšanai. 

Arī tāpēc, ka tad, ja resursus pārvaldām pareizi, zivju populācija atlabst un plaukst. Tādējādi mēs varam gan gūt labumu šodien, gan būt pārliecināti, ka mūsu bērniem tas tiks arī rītdien.

Jo mēs zinām, ka tirgus reaģē uz patērētāju individuālo un kolektīvo izvēli.

Ja gribam, lai stāvoklis mainās uz labo pusi, mums vairāk jāuzzina par dažādiem ilgtspējības aspektiem. Izvēloties pārtiku gudri, mēs varam panākt reālas izmaiņas.

Ja nerīkosimies, tad jūras, zvejnieku tīkli un pat mūsu šķīvji drīz būs tukši.

Kā zivis pārtikai izvēlēties ilgtspējīgi?

Ir simtiem ēdamu zivju, vēžveidīgo un gliemju sugu. Kā patērētājiem mums jācenšas izvēlēties tās, kas nav apdraudētas.

Bieži vien izmaiņas ēdienkartē izdarīt ir ļoti vienkārši, piemēram, mencas vietā izvēlēties  jūras zeltpleksti, saidu vai pikšu, izmēģināt kādu akvakultūras produktu, piemēram, varavīksnes foreli vai zandartu, vai pāriet uz zivjaudzētavās iegūtām jūrasmēlēm vai mencām. Dienvidu krājumu stavrida ir pārāk zemu novērtēta zivju suga, un Ziemeļjūras siļķu populācija ir labi pārvaldīta. Izvēloties šīs sugas, jūs rīkojaties pilnībā pieņemami un ilgtspējīgi.

Ieguldījumu varat dot, arī izvēloties mazāk pazīstamas sugas, kuras garšo tikpat labi kā jūsu  tradicionālās zivis un bieži ir daudz lētākas. Piemēram,  megrimu. Virtuvē esiet radoši un izgudrojiet jaunas receptes vai  no jauna atklājiet dažus no vecvecāku iecienītajiem ēdieniem.

Dažām sugām svarīgs ir arī lielums. Šādos gadījumos ES ir noteikusi minimālo izmēru un/vai periodu, kad šādu sugu zivis atļauts zvejot. Tādējādi tiek gādāts, ka zivīm ir pietiekami daudz laika atstāt pēcnācējus. 

Ja esat restorānā, pavaicājiet, no kurienes zivs nākusi, kā tā iegūta un vai tā nozvejota ilgtspējīgi. Pavaicājiet pavāram, kāda ir restorāna pieeja zivju krājumu ilgtspējības jautājumā. Vēl viens jūras velšu speciālists ir jūsu vietējais zivju tirgotājs. Parunājiet arī ar viņu.

Jūs gaida vesela līdz šim neiepazītu jūras velšu pasaule. Izlasiet informāciju par savu valsti (tā atrodama zemāk) un ķerieties klāt!