NEDALĀMS
Ēd, pirkt un pārdot Ilgtspējīga Zivis

Buy

Buy

Ko pirkt

Izvēlieties ar ilgtspējīgām metodēm nozvejotas zivis. Aizsargājiet šos svarīgos resursus un atklājiet jaunas garšas.

Kādēļ iegādāties ilgtspējīgi iegūtas zivis?

Jo mēs zinām, ka mūsu kā patērētāju izvēle ietekmē pilnīgi visus tā procesa posmus, kurā jūras zivis nonāk mūsu galdā. Tātad, ja ikreiz, kad  pērkam zivis, pieprasām ilgtspējīgas preces, mēs varam ietekmēt piegādes ķēdi.

Arī tāpēc, ka, iegādājoties ilgtspējīgām metodēm iegūtas zivis, varam būt pārliecināti, ka palīdzam aizsargāt ko vērtīgu, tajā pašā laikā saņemot to, ko gribam.

Pateicoties Eiropas Savienības kopējai zivsaimniecības politikai, tagad ir vieglāk nekā jebkad agrāk būt skaidrībā par to, ko tad īsti pērkam, — jaunie marķēšanas noteikumi palīdzēs patērētājiem uzzināt, tieši no kurienes zivis nākušas.

Ja pērkam pēc ilgtspējības principiem nozvejotas zivis, varam būt pārliecināti, ka tās iegūtas, neaizmirstot par atbildību pret dzīvo dabu un nākamajām paaudzēm. No 2015. gada sāksies pakāpeniska atteikšanās no izšķērdīgās zivju izmešanas atpakaļ jūrā, un šo metodi pilnībā atmetīs līdz 2019. gadam. Tas nozīmē, ka zvejaskuģiem būs jāaizved krastā viss, ko tie nozvejojuši, līdz ar to mazāk pazīstamas sugas kļūs vieglāk pieejamas pircējiem nevis atmestas kā nederīgas.

Ilgtspējīgi iegūtas zivis jāpērk arī tāpēc, ka mums ir plaša izvēle. Liela nozīme ir akvakultūrai, jo tā mūsu galdam nodrošina veselīgas, barojošas un ilgtspējīgas jūras veltes un mazina spiedienu uz savvaļā dzīvojošo zivju krājumiem. Eiropas Savienībā mēs varam iegādāties lašus, foreles, jūrasasarus, gliemenes, austeres un daudzas citas iecienītas sugas, kas visas piegādātas atbilstīgi stingriem vides un veselības aizsardzības noteikumiem.

Kā varu nopirkt ar ilgtspējīgām metodēm iegūtas zivis?

Par šo jautājumu patērētājiem pieejami daudzi padomi. Primārais jautājums ir šāds: kā pareizi izvēlēties, pērkot zivis?

Jūsu zivju tirgotājs, veikala pārdevējs un restorāna pavārs vai viesmīlis var jums pastāstīt, no kurienes zivs nākusi un kā tā noķerta vai izaudzēta. Viņi var jums arī palīdzēt saprast, vai, pērkot kādu konkrētu zivi, jūsu izvēle ir ilgtspējīga. “Svaigs” bieži nozīmē “vietēja ražojuma” un otrādi.

Alternatīvas sugas un tādas zivis, kuras neapdraud pārzveja, jums izvēlēties palīdz arī zinātnieku sniegtā informācija, kā arī valsts iestāžu un pašvaldību, zivsaimniecības nozares pārstāvju un nevalstisko organizāciju sagatavotas rokasgrāmatas patērētājiem. Palūdziet, lai jūsu vietējie ražotāji pastāsta, kā viņi nozvejo zivis un kā palīdz gādāt par ilgtspējību.

Īpašs marķējums var jums palīdzēt saprast, vai jau iesaiņotas zivis, ko piedāvā lielveikalā, ir ilgtspējīga izvēle. Tomēr, kā jau ar visām marķēšanas sistēmām, ko ieviesuši paši ražotāji, iesakām uzzināt vairāk par sertificēšanas metodēm.

Iepazīstieties ar informāciju, bet nepieņemiet to kā svētu patiesību. Spriediet pats. Lūdziet padomu arī vietējam zivju tirgotājam vai lielveikalam.

Pērkot ilgtspējīgā veidā iegūtas zivis, jums, iespējams, būs dažkārt jāmaina ieradumi, tomēr tas jums palīdzēs atklāt, ko jaunu var piedāvāt mūsu jūras, ezeri un upes.