NEIŠSKIRIAMI
Žuvis parduok, pirk ir valgyk tik tausiai

Išauginta ES - Akvakultūra

Išauginta ES - Akvakultūra

Europos Sąjungoje užaugintos žuvys – sveika, šviežia ir vietinė alternatyva

Visi žinome, kad žuvys yra baltymingos, maistingos, naudingos širdžiai ir turi daug vitaminų. Tačiau ne paslaptis, kad jūrų išteklius peržvejojame ir kyla pavojus, kad jie išnyks. 

Žuvų veisimas ir auginimas, arba akvakultūra, gali padėti šį pavojų sumažinti ir patenkinti vis didėjančią žuvų paklausą tiek ES, tiek visame pasaulyje. Akvakultūros sektoriaus – vieno iš sparčiausiai augančių maisto sektorių pasaulyje – produktai sudaro apie pusę kasmet visame pasaulyje suvartojamų žuvų. Šis skaičius didėja. Paprastai tariant, be akvakultūros, žuvų pasaulio gyventojams išmaitinti nepakaktų. Tai reikštų, kad reikėtų žvejoti daugiau laukinių jūros žuvų ir ilgainiui kiltų pavojus, kad išseks visi jų ištekliai.

Užaugintos žuvys yra vietinės žuvys

Iš akvakultūros produktų ne tik gauname kokybiškų baltymų – šie produktai yra vietiniai ir gali padėti skatinti mūsų vietos ekonomiką. Į ES šiuo metu importuojame 68 % mūsų suvartojamų jūrų gėrybių, ir tik 10 % mūsų suvartojamų žuvų yra išaugintos ES. Europos akvakultūros sektoriuje jau tiesiogiai dirba daugiau kaip 80 000 žmonių, ir šis skaičius turėtų didėti, nes vis daugiau mūsų jūrų gėrybių tiekia ES akvakultūros ūkininkai. Vykdydama reformuotą žuvininkystės politiką ir teikdama tikslinę finansinę paramą Europos Sąjunga rems sektoriaus augimą, suteiks daugiau galimybių kurti darbo vietas ir užtikrins, kad visos Europos ūkiuose tausojant aplinką auginamos jūrų gėrybės ir toliau būtų kokybiškos ir sveikos.

Žuvų auginimas ES 

Akvakultūra – tai vandens gyvūnų auginimas maistui. Auginami ir gėlųjų vandenų, ir jūrų gyvūnai, o visai neseniai pradėti auginti ir įvairių rūšių dumbliai. Šia veikla verčiamasi visoje Europoje. Auginamos daugelio rūšių žuvys, kiaukutiniai, vėžiagyviai ir dumbliai. Naudojami įvairiausi auginimo būdai, įskaitant tradicinius, tokius kaip lynai, tinklai ir rezervuarai, ir sudėtingesnius metodus, pavyzdžiui, vandens recirkuliacijos sistemas. Apie pusę ES auginamų vandens gyvūnų sudaro kiautuotieji vėžiagyviai (populiariausios – midijos ir austrės), o apie ketvirtį – jūrų žuvys, pavyzdžiui, lašišos, dorados ir vilkešeriai. Dar maždaug penktadalį sudaro gėlavandenės žuvys, tokios kaip upėtakiai ir karpiai.

Kaip ir žemės ūkyje, svarbiausia ir toliau yra tiekti sveiką maistą vartotojams, saugoti gyvūnų gerovę ir tausoti aplinką. Akvakultūroje būtinas švarus vanduo ir geros sanitarinės sąlygos. Daugeliu atvejų žuvys arba kiautuotieji vėžiagyviai jiems reikiamų maisto medžiagų randa aplinkoje, bet prireikus ūkininkai pasirūpina papildomais pašarais, kad užtikrintų subalansuotą ir sveiką mitybą. Visa tai daroma laikantis griežtų Europos aplinkos ir vartotojų apsaugos standartų, kuriais užtikrinama, kad žuvys Europos Sąjungoje būtų auginamos tausiai ir vietoje, kad jos būtų šviežios, saugios ir būtų galima lengvai atsekti jų kilmę.