Inséparables
Manger, acheter et vendre du poisson durable

Buy

Buy

Dlaczego warto kupować ryby z połowów zrównoważonych?

Nasze wybory konsumenckie wpływają na każdy etap wytwarzania produktów rybnych. Regularnie kupując produkty zrównoważonego rybołówstwa , możemy spowodować, że właśnie takie produkty będą oferowane przez sprzedawców.

Kupując ryby pochodzące ze źródeł zrównoważonych, pomagamy chronić cenny zasoby.

Ponadto obecnie łatwiej niż kiedykolwiek dotąd dowiedzieć się, co dokładnie kupujemy; nowe przepisy w zakresie etykietowania, wprowadzone w ramach wspólnej polityki rybołówstwa UE pomogą konsumentom dowiedzieć się dokładnie, skąd pochodzą kupowane ryby.

Jeśli kupujemy ryby z hodowli zrównoważonej możemy mieć pewność, że zostały złowione w sposób odpowiedzialny. Począwszy od 2015 r. marnotrawstwo polegające na wyrzucaniu ryb będzie stopniowo wycofywane, a do 2019 r. - ma zostać całkowicie zakazane. Oznacza to, że statki rybackie będą musiały dowieźć do portu wszystko, co złowią. Dodatkowa korzyść płynąca z tego będzie polegała na wprowadzeniu do handlu mało znanych gatunków, które z czasem zyskają popularność wśród klientów i nie będą, jak do tej pory, wyrzucane.

Ryby ze źródeł zrównoważonych dają nam wiele możliwości. Akwakultura ma również do odegrania ważną rolę w zaopatrywaniu naszych stołów w zdrową, pożywną i uzyskaną w sposób zrównoważony żywność morską, w ten sposób przyczyniając się do zmniejszenia natężenia połowów populacji dzikich populacji. W UE możemy kupić łososia, pstrąga, labraksa, karpia, jesiotra, małże i ostrygi oraz wiele innych popularnych gatunków wyprodukowanych zgodnie z surowymi zasadami ochrony środowiska i zdrowia.

Skąd mam wiedzieć, które ryby mam kupić?

Zainteresowani konsumenci mogą znaleźć wiele porad na ten temat. A zatem nasuwa się pytanie, w jaki sposób powinniśmy dokonywać wyboru przy zakupie ryb?

Sprzedawca z osiedlowego sklepu lub restaurator może wyjaśnić nam, skąd pochodzą jedzone przez nas ryby i w jaki sposób je złowiono i przyrządzono. Podpowiedzą nam również, czy ryby, które kupujemy pochodzą z produkcji zrównoważonej. „Wyrób świeży” oznacza często „wyrób lokalny”, i odwrotnie.

Informacje publikowane przez naukowców oraz przewodniki konsumenckie wydawane przez władze regionalne lub krajowe, jak również przez organizacje przemysłowe i pozarządowe, często stanowią dobre źródło wiedzy na temat gatunków alternatywnych oraz zasobów rybnych niezagrożonych przełowieniem. Warto poprosić lokalnego producenta o wyjaśnienie, w jaki sposób wspiera zrównoważony rozwój.

Specjalne etykiety na rybach paczkowanych sprzedawanych w supermarkecie również mogą pomóc zorientować się, czy pochodzą one z produkcji zrównoważonej. Jednakże, tak jak w przypadku wszystkich programów niezależnych, zalecamy zapoznać się ze szczegółami ich metody certyfikacji.

Korzystajmy z dostępnych informacji, ale bądźmy wobec nich krytyczni. Dokonujmy własnych osądów. Zwracajmy się o poradę do sprzedawców ze sklepów rybnych lub pracowników stoisk rybnych w supermarketach.

Kupowanie ryb pochodzących z produkcji zrównoważonej może oznaczać konieczność wprowadzenia pewnych zmian w jadłospisie, ale dzięki temu odkryjemy bogactwo, które mają nam do zaoferowania nasze morza, jeziora i rzeki.