LAHUTAMATUD
Sööge, ostke ja müüge säästvalt püütud kala

Eat

Eat

Sööge

Sööge säästvalt püütud kala. Toituge tervislikumalt ja kaitske meie ookeane.

Miks süüa säästvalt püütud kala?

Sellepärast, et mereannid on oluline osa meie menüüst ning nad annavad meile valke, olulisi rasvu, vitamiine ning mineraale, mis on vajalikud tervislikuks eluks. 

Sellepärast, et hallates varusid nõuetekohaselt, võimaldades kalavarudel taastuda ja kasvada, võime nautida kalast saadavat kasu ning seda saavad tulevikus teha ka meie lapsed.

Sellepärast, et me teame, et turg reageerib meie isiklikele ja ühistele tarbijavalikutele.

Sellepärast, et kui me tahame, et midagi muutuks, peame olema teadlikumad paljudest säästvatest võimalustest; kui valime oma toitu arukalt, võib see olukorda reaalselt mõjutada.

Sellepärast, et kui me ei tegutse, siis jäävadki meie mered, kalurite võrgud ja ka meie taldrikud tühjaks.

Kuidas ma saan süüa säästvalt püütud kala?

Söödavaid kala-, kooriklooma- ja molluskiliike on palju. Tarbijatena peame valima selliseid, mis ei ole ohustatud.

Menüü muutmine võib sageli hõlmata mõnd lihtsat vahetust – näiteks valides tursa asemel merilesta, süsika või kilttursa, proovides vesiviljelustooteid, nagu vikerforelli või koha või isegi kalafarmis kasvatatud merikeelt või turska. Lõunapoolne harilik stauriid on alahinnatud kalaliik ning Põhjamere heeringavarud on hästi hallatud, mistõttu need on toiduks väga teretulnud säästvad valikud.

Võib valida ka vähemtuntud liike, näiteks megrim, mis maitsevad sama hästi kui rohkem levinud liigid ning on sageli palju odavam. Olge oma köögis loovad ning leiutage uusi retsepte või taasavastage midagi oma vanavanemate lemmikute hulgast.

Mõne liigi puhul on suurus tõesti oluline. Toiduks kasutatavate kalavarude taastumise tagamiseks on EL sellisel juhul kehtestanud suuruse miinimummäära ja/või lubatud püügiperioodid. 

Kui viibite restoranis, uurige järele, kust kala pärit on, kuidas see toodeti ning kas tegemist oli säästva püügiga. Küsige, milline on toiduvalmistaja suhtumine säästvasse kalapüüki. Teie kohalik kalakaupmees on ka üks mereandide asjatundja, miks mitte temaga neist samadest asjadest rääkida?

Avastamist on ootamas täiesti uute mereandide maailm. Tutvuge teabega oma riigi kohta ning sukelduge teemasse.