LAHUTAMATUD
Sööge, ostke ja müüge säästvalt püütud kala

Buy

Buy

Ostke

Valige säästvalt püütud kala. Kaitske seda väärtuslikku loodusvara ja saage uusi maitseelamusi.

Miks osta säästvalt püütud kala?

Kuna me teame, et meie valikud tarbijatena mõjutavad kala kogu teekonda merest söögilauani, siis võime mõjutada pakkumist oma otsusega osta alati säästvalt püütud kala.

Sest kui me ostame sellist kala, võime olla kindlad, et rahuldades oma ostusoovi, aitame samas ka kaitsta seda, mida hindame.

Nüüd on varasemast lihtsam saada teavet selle kohta, mida me ostame; Euroopa Liidu ühise kalanduspoliitika uued märgistamiseeskirjad aitavad tarbijatel saada täpselt teada, kust kala pärit on.

Kui ostame säästvalt püütud kala, siis teame, et see on püütud vastutustundlikult. Raiskav saagi vette tagasi laskmine lõpetatakse järk-järgult ajavahemikus 2015–2019. See tähendab seda, et kalalaevad peavad kogu püügi maale tooma, millega tekib selline lisaväärtus, et vähemtuntud liigid muutuvad kättesaadavamaks selle asemel, et nad merre heidetakse.

Meil on palju võimalusi. Vesiviljelusel on ka oluline roll, et tuua meie toidulauale tervislikud, toitvad ja säästvalt toodetud mereannid ning leevendada survet  looduslikele populatsioonidele. ELis saame osta lõhet, forelli, huntahvenat, karpkala, tuura, rannakarpe ja austreid ning paljusid muid populaarseid liike, mis on saadud vastavalt rangetele keskkonna- ning tervisekaitse eeskirjadele.

Kuidas on võimalik osta säästvalt püütud kala?

Tarbijate jaoks leidub sel teemal palju nõuandeid. Küsimus selles, kuidas me teeme kala ostes oma valikud?

Teie kalakaupmees, jaemüüja või restoran võib aidata teil aru saada, kust kala pärit on ning kuidas see on püütud või toodetud. Samuti võivad nad teid teavitada sellest, kas kala on püütud säästval moel. „Värske” tähendab sageli „kohalik” ja vastupidi.

Piirkondlike või riiklike asutuste ning tööstuse või valitsusväliste organisatsioonide esitatud teaduslik teave ja tarbijasuunised võivad samuti aidata teil teha otsus alternatiivsete liikide ja varude suhtes, mille puhul ei ole ülepüügi ohtu. Paluge kohalikul kalatootjal selgitada, kuidas nad kala püüavad ja kuidas nad panustavad säästlikkuse heaks.

Kaubamärgi kavad võivad teile olla abiks otsustada, kas selvehallis pakutav pakendatud kalavalik toetab säästvat lähenemisviisi. Nagu muudegi iseseisvate kavade puhul, soovitame teil täpsustada, millist meetodit sertifitseerimisel kasutati.

Olge informeeritud, kuid ka kriitiline. Tehke oma otsused ise. Küsige nõu oma kohalikult kalakaupmehelt või selvehallist.

Säästvalt püütud kala ostmine tähendab natuke erinevate valikute tegemist, kuid see aitab teil avastada, mida meie meredel, järvedel ja jõgedel on pakkuda.