Obywatele UE mają prawo wiedzieć, na co wydawane są ich pieniądze. Powszechne udostępnienie informacji o tym, kto otrzymuje unijne wsparcie finansowe, stanowi jeden z najważniejszych celów europejskiej inicjatywy na rzecz przejrzystości.
Europejskim Funduszem Morskim i Rybackim (EFMR) i jego poprzednikami – Instrumentem Finansowym Orientacji Rybołówstwa (IFOR) i Europejskim Funduszem Rybackim (EFR) – zarządzają władze krajowe w ramach systemu zwanego „wspólnym zarządzaniem”. Co roku państwa, które otrzymują takie wsparcie finansowe, były zobowiązane do publikowania istotnych informacji na swoich stronach internetowych, w tym informacji na temat osób fizycznych, które są beneficjentami funduszy.
Jednak w orzeczeniu z 9 listopada 2010 r. w sprawie obowiązku publikowania informacji na temat beneficjentów europejskich funduszy rolnych Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że opublikowanie niektórych informacji dotyczących osób fizycznych było nieproporcjonalne do celów. W związku z tym Trybunał unieważnił powiązane przepisy.
W celu zapewnienia przejrzystości i uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez Trybunał rozporządzenie EFMR (UE) nr 508/2014 nakłada na organy zarządzające obowiązek publikowania informacji jedynie na temat tych beneficjentów płatności z EFMR, którzy są podmiotami prawnymi, oraz, zgodnie z prawem krajowym, na temat tych, którzy są osobami fizycznymi.
Komisja Europejska prowadzi tę stronę, aby ułatwić społeczeństwu dostęp do informacji na temat beneficjentów płatności w ramach EFMR (zarządzanie dzielone), które są publikowane na stronach internetowych państw członkowskich.
Dostęp do tych informacji można uzyskać na stronach internetowych poszczególnych państw. Informacje zamieszczone poniżej nie mają charakteru ostatecznego i są stale aktualizowane na podstawie informacji napływających do Komisji z państw członkowskich.
Komisja Europejska stworzyła tę stronę, aby ułatwić społeczeństwu dostęp do informacji. Należy zwrócić uwagę, że za strony internetowe, do których prowadzą linki, odpowiadają państwa członkowskie oraz instytucje zarządzające Unii Europejskiej i służby Komisji Europejskiej nie mają nad nimi żadnej kontroli. Za treść tych stron odpowiadają wyłącznie odpowiednie państwa członkowskie i instytucje zarządzające. Lista linków podanych na tej stronie powstała w oparciu o informacje dostarczone przez państwa członkowskie. Nie jest ona wyczerpująca. Zakres podanych informacji, stopień ich szczegółowości oraz sposób ich przedstawienia na tych stronach mogą znacznie różnić się w zależności od państwa członkowskiego. Komisja Europejska nie gwarantuje zatem dokładności ani kompletności podanych danych lub informacji, ani nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek ich wykorzystanie.