• Podujatia

Články s novinkami


<< Späť na zoznam noviniek

Francúzska účtovníčka nachádza vďaka programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES novú výzvu v Holandsku

Po roku strávenom v Madride a šiestich mesiacoch v Južnej Amerike mala Laurène Moulinová chuť cestovať.S pomocou programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES sa pustila do ďalšej výzvy v zahraničí – tentoraz v Holandsku.Porozprávali sme sa s Laurène a vypočuli sme si jej príbeh.
Picture

Keď Laurène absolvovala vysokú školu, najskôr si užívala šesť mesiacov na cestách po Južnej Amerike.Po návrate do Francúzska sa opäť rozhodla presťahovať do zahraničia – tentoraz kvôli práci.

Laurène „vždy mala chuť na výzvu“ a túžila po práci v Holandsku, pretože sa počas výmenného programuErasmus+ v Madride zoznámila so svojím holandským priateľom a chcela sa presťahovať bližšie k nemu.

 

Laurènino prvé pracovné miesto EURES

Počas stretnutia v agentúre pôle emploi – národnej agentúre zamestnania, ktorá koordinuje služby EURES vo Francúzsku – Laurène narazila na program Tvoje prvé pracovné miesto EURES, čo je program pre uchádzačov o zamestnanie vo veku 18 – 35 rokov.

„Videla som brožúru o tom, ako môže agentúra pôle emploi pomôcť pri hľadaní zamestnania v zahraničí.Spomenula som to na stretnutí a nasmerovali ma na špecializovaného poradcu,“ hovorí Laurène.

 

Zamerané semináre a dlhodobá podpora

Laurène sa mohla zúčastniť na špecifických seminároch EURES, aby sa dozvedela viac o trhu práce, kultúre a každodennom živote v Holandsku.

„Zúčastnila sa na našom internom seminári „bývanie a práca v Holandsku“, aby si mohla upraviť svoj životopis a sprievodný list. Hľadali sme pracovné ponuky na portáli EURES,“ spomína Beatriz Espinosa, zamestnankyňa agentúry EURES, ktorá Laurène podporovala.„Prácu si našla rýchlo a ja som jej ponúkla finančnú podporu na presídlenie prostredníctvom programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES.”

Laurène si našla pracovné miesto účtovníčky v spoločnosti Domino’s Pizza.Aj keď Laurène sídli v Holandsku, zodpovedá za finančnú správu, monitorovanie a výkazníctvo francúzskych pobočiek reťazca.

„Plne odporúčam EURES a program Tvoje prvé pracovné miesto EURES,” vraví.„Odpovedajú na všetky vaše otázky týkajúce sa práce a bývania v zahraničí a ich pomoc a rady sú skutočne cenné.Starali sa o mňa veľmi dobre.Následné kontroly trvajú až šesť mesiacov po tom, ako začnete pracovať, takže poskytujú dlhodobú podporu.“

„Program EURES mi tiež poskytol finančnú pomoc, keď som sa presťahovala, čo veci naozaj uľahčilo.“

 

„Úžasná príležitosť“

Laurène si v Holandsku užívala uvoľnenú a spoločenskú kancelársku kultúru.Práca v medzinárodnom tíme jej tiež pomohla zlepšiť angličtinu v odbornej oblasti, hoci to bolo spočiatku náročné.

„Myslím, že hlavným problémom, ktorý som mala, bola jazyková bariéra," hovorí.„Neviem po holandsky a nemala som veľa znalostí odbornej angličtiny, na ktorých by som mohla stavať.Učíte sa však veľmi rýchlo, takže to nie je problém.Začať nový život v inej krajine – aj s prácou, ktorá sa mi páčila – to bola úžasná príležitosť.“

 

„Ak o tom budete priveľmi premýšľať, nikdy sa nevydáte na cestu!“

Administratíva, ktorá je spojená so sťahovaním sa do zahraničia – evidencia trvalého pobytu, otvorenie bankového účtu atď. – môže u niektorých uchádzačov o zamestnanie takýto nápad zavrhnúť.Laurène pripúšťa, že musela zvládnuť veľa papierovania, ale domnieva sa, že by to ostatných nemalo odradiť.

„Vyplnenie celej dokumentácie je časovo náročné, ale to je iba na začiatku sťahovania sa.Potom je to v poriadku,” vraví.„Veľmi nad tým nepremýšľajte,” radí Laurène.„Ak o tom budete priveľmi premýšľať, nikdy sa nevydáte na cestu!“

 

Ak sa zaujímate o prácu v zahraničí v Európe, navštívte portál siete EURES ešte dnes a získajte prehľad o miliónoch pracovných miest alebo oslovte jedného zo zamestnancov siete EURES vo svojom regióne.

 

Súvisiace odkazy:

Tvoje prvé pracovné miesto EURES

Erasmus+

Portál siete EURES

Zamestnanci siete EURES

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov portálu EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

08/11/2019

<< Späť na zoznam noviniek
 
vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.