• Podujatia

Články s novinkami


<< Späť na zoznam noviniek

7 znakov, že môžete byť dušou podnikateľom

Podnikateľom môže byť každý bez ohľadu na fyzickú kondíciu, vzrast, vek, pohlavie alebo štátnu príslušnosť, ale najúspešnejší podnikatelia majú určité spoločné charakteristiky. V tomto článku tieto vlastnosti preskúmame a pomôžeme vám zistiť, či ste dušou podnikateľom.
Picture

Máte víziu

Pri pohľade na osobnosti typu Steve Jobs či Bill Gates sa môže zdať, že byť podnikateľom znamená len zarábať milióny a vytvoriť najväčšiu značku na svete. Hoci na tejto ambícii nie je nič zlé, úspešné podnikanie sa musí zakladať na nápade. Podnikatelia sú zruční v rozpoznávaní medzier na trhu, pokiaľ ide o nový výrobok, identifikácii neuspokojeného dopytu alebo vo vyvíjaní nového riešenia staršieho problému.

 

Dokážete sa zamerať na budúcnosť

Hoci je prítomnosť dôležitá, úspešní podnikatelia vždy myslia aj na budúcnosť. Očakávajú nadchádzajúce výzvy, príležitosti a trendy, a tým si zaisťujú popredné miesto vo svojom odvetví, ako aj schopnosť rýchlo reagovať na meniacich sa zákazníkov a ich potreby.

 

Dokážete sa púšťať do (vypočítaných) rizík

Rozdielom medzi úspešným a neúspešným podnikateľom môže byť jediné slovo: vypočítané. Podnikatelia sa do rizika púšťajú na základe zrelej úvahy alebo plánovania, a nie pocitu. Zriadenie podniku a jeho rozvoj si vyžadujú určitú mieru podstúpenia rizika, ale je dôležité rozlišovať medzi týmto a ľahkovážnosťou. Úspešný podnikateľ vie, kedy je čas riskovať a kedy je vhodnejšie sa tomu vyhnúť.

 

Ste flexibilný

Schopnosť prispôsobiť sa zmene je nevyhnutná na dosiahnutie úspechu vo svete podnikania. Trhy sú nepredvídateľné podobne ako ľudia, a ak sa podnikateľ dokáže prispôsobiť neočakávaným situáciám a reagovať na ne (a nie ich odmietať), pomôže mu to dosiahnuť úspech.

 

Ste empatický

Niektorí ľudia si pod úspešným podnikateľom predstavia bezohľadného človeka, pre ktorého sú jeho vlastné ciele dôležitejšie ako city druhých. V skutočnosti je to však len zriedka pravda. Je dôležité, aby zamestnanci, zákazníci a akcionári cítili, že na ich názoroch záleží a že sa zohľadňujú. Najúspešnejší podnikatelia sú tí, ktorí dokážu brať ohľad na názory a pocity všetkých, ktorí sú zapojení do ich podnikania, a jasne sa s nimi rozprávať o tom, ako sa usilujú dosiahnuť spoločný cieľ.

 

Poháňa vás vlastná motivácia

Byť sám sebe šéfom znamená motivovať samého seba a nespoliehať sa na to, že to za vás urobia druhí. Podnikatelia nemajú manažéra, ktorý kontroluje ich pokrok, zabezpečuje dodržiavanie termínov a prehovára im do duše, ak ráno meškajú do práce. Je ich zodpovednosťou dohliadať na to, aby všetko fungovalo hladko a práca bola vykonaná včas.

Kľúčom k udržaniu si motivácie je zanietenosť. Ak sa vám váš nápad skutočne páči, o to viac budete odhodlaný uspieť s ním.

 

Dokážete sa vyrovnať s neúspechom

Pri začínaní s podnikaním a presadzovaní sa ako podnikateľ sa nedá vyhnúť neúspechu. Z dlhodobého hľadiska uspejú tí, ktorí to dokážu prekonať a využiť získané skúsenosti v budúcnosti. Podnikatelia nevnímajú neúspech negatívne, ale ako príležitosť zlepšiť sa.

 

Tu to teda máme: 7 znakov, že môžete byť dušou podnikateľom. Dúfame, že vám tento článok pomôže objaviť v sebe podnikateľa.

V rámci partnerstva s portálom EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Upozorňujeme, že sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

02/08/2019

<< Späť na zoznam noviniek
 
vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.