• Podujatia

Články s novinkami


<< Späť na zoznam noviniek

5 tipov na začiatku pracovnej kariéry

Práve ste získali svoje prvé pracovné miesto. Blahoželáme! Začiatok kariéry je vzrušujúci, môže však trochu vyvolávať aj obavy. Možno sa budete musieť chvíľu zaúčať, preto vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia nástup do práce a pomôžu maximálne využiť kariérne možnosti.
Picture

Prvé dojmy sú dôležité

Na začiatku novej práce sa oplatí investovať čas do spoznania ľudí, s ktorými od prvého dňa budete pracovať. Rýchle spoznanie mien, tvárí, zručností, skúseností a záujmov vám pomôže pri budovaní dobrých pracovných vzťahov a významne uľahčí spoluprácu v budúcnosti.

 

Nebojte sa požiadať o pomoc

Často si zo strachu, že budeme vyzerať slabo alebo trochu hlúpo, tvrdohlavo odmietame priznať, že potrebujeme menšiu pomoc. Pamätajte však na to, že každý musí niekde začať, a to, že žiadame kolegov o pomoc, je dôležitou súčasťou vzdelávacieho procesu. Kedykoľvek počas vašej kariéry, predovšetkým na jej začiatku, určite dajte ostatným vedieť, keď potrebujete pomoc.

 

Nebojte sa rizík

Už od začiatku vašej kariéry si dávajte pozor, aby ste v práci príliš nespohodlneli. Je ľahké dostať sa do monotónnej rutiny a prestať sa učiť novým zručnostiam a začať sa nudiť. Ak sa vám to stane, skúste vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a skúste čeliť novým výzvam, ktoré vám umožnia rásť. Stanovte si ciele, buďte iniciatívny a nebojte sa skúšať nové veci. Len tak sa môžete vzdelávať a profesionálne rásť.

 

Dôverujte svojim schopnostiam

Môže sa zdať, že je to samozrejmé, ale nato, aby ste dosiahli úspešnú kariéru, je potrebné, aby ste si verili. Naučte sa predať sám seba a nebojte sa pochváliť tým, čo robíte dobre, a ak ste dosiahli niečo, na čo ste hrdý, povedzte to ostatným v tíme. Tešte sa zo svojich úspechov a robte si o nich poznámky pre budúce použitie. Budú sa vám hodiť, keď budete žiadať o povýšenie alebo sa rozhodnete hľadať si nové zamestnanie.

 

Sieť, sieť, sieť!

Vytváranie sietí je často kľúčom k úspešnej kariére. Aj keď sa to spočiatku môže zdať divné, vytvárane sietí vám skutočne pomôže nadviazať kontakty, ktoré vám môžu uľahčiť napredovať v kariére, ktorú ste si zvolili. Existuje množstvo rôznych miest, na ktorých sa môžete stretnúť so zaujímavými ľuďmi z vašej oblasti. Patria medzi ne podujatia zamerané na nadväzovanie kontaktov, vaše pracovisko alebo dokonca profesionálne stránky sociálnych médií, ako je napr. LinkedIn. Preto kontrolujte čo najviac z nich, aby ste maximalizovali svoje šance.

 

Dúfame, že naše rady vám pomôžu pri budovaní vašej kariéry. Veľa šťastia!

Článok vznikol v rámci partnerstva s portálom siete EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

20/06/2019

<< Späť na zoznam noviniek
 
vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.