• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Dohodnutie si platu: Kde mám začať?

V priebehu vašej kariéry sa vám môže naskytnúť príležitosť dohodnúť sa na výške platu. Nie je to jednoduché. Vypýtate si veľa a zariskujete, že to bude opovážlivé? Alebo si budete pýtať nízku sumu a budete riskovať, že vaše zručnosti nebudú dostatočne ohodnotené? V tomto článku nájdete zopár tipov, ako začať.
Picture

Vyhľadajte si informácie vopred

Keď sa budete chcieť dohodnúť na plate, je dobré mať pripravenú konkrétnu predstavu o výške platu alebo jeho rozsahu, aby ste mali na začiatok pevný bod, z ktorého budete vychádzať. Je však dôležité uistiť sa, že vaša predstava o plate je realistická, inak sa vám môže stať, že dohodnutie si platu sa nebude uberať tým správnym smerom. Vyhľadávanie informácií o podobných pozíciách a výške platu na takýchto pozíciách je výborný spôsob, ako si urobiť jasný obraz o tom, na čo sa treba zamerať, a pomôže vám získať pevnejšie celkové východiskové postavenie pri dosahovaní dohody.

 

Poznajte svoju cenu

Možno ste skvelý obchodník. Možno dokážete napísať 70 slov za minútu. Možno dokážete z jednoduchého konceptu vykúzliť niečo úžasné. Vaše zručnosti, nech už sú akékoľvek, z vás robia cenný prínos pre akúkoľvek spoločnosť. Vaše zručnosti sú zároveň veľmi dobrým argumentom, preto na ne pri príprave svojich argumentov určite nezabudnite.

 

Nechajte zamestnávateľa, aby sa vyjadril ako prvý

Zamestnávateľ, podobne ako vy, bude mať pravdepodobne jasnú predstavu o výške vášho platu. Táto predstava môže byť podobná tej vašej, ale môže byť aj výrazne odlišná. Ak necháte zamestnávateľa, aby ako prvý povedal svoju predstavu, budete mať možnosť vidieť, ako sa vaše očakávania blížia predstave zamestnávateľa, a môžete prípadne svoju požadovanú výšku platu upraviť.

 

Skúste sa odosobniť

Výška mzdy môže mať veľký vplyv na mnohé oblasti nášho života. Dohadovanie sa na plate preto môže mať veľmi osobný náboj. Na jednej strane je to pochopiteľné, ale na druhej strane je dôležité pokúsiť sa vniesť do celého procesu čo najmenej emócií. Pokoj a rozvážnosť vám pomôžu zlepšiť dojem z profesionálneho vystupovania, ktorý na zamestnávateľov často zapôsobí. Pri emočnom vystupovaní, naopak, riskujete, že u zamestnávateľa stratíte sympatie a oslabíte svoju pozíciu pri dosahovaní dohody.

 

Neponáhľajte sa

Dosiahnutie dohody o plate môže byť desivé a stresujúce, preto vás môže lákať predstava mať to čo najrýchlejšie za sebou. Nepodliehajte tomu! Neponáhľajte sa a uistite sa, že ste venovali priestor všetkým bodom, ktoré sú pre vás dôležité. Určite nechcete po dohodnutí sa na plate odchádzať s výčitkami.

 

Dúfame, že vám tieto rady pomôžu dosiahnuť plat, aký chcete. Želáme vám veľa šťastia pri dosahovaní dohody.

Článok vznikol v rámci partnerstva s portálom EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

07/03/2019

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.