• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Ako nadväzovať kontakty, ak ste nesmelí

Ak ste introvert, možno máte pocit, že je ľahšie nadväzovať kontakty pomocou digitálnych technológií – ale ak máte odvahu vkročiť do „skutočného sveta“, vybudujete si sebadôveru a môžete vystúpiť z virtuálneho davu.
Picture

Pre niektorých ľudí je predstava nadväzovania nových profesionálnych kontaktov v sociálnom prostredí desivá. Ak máte tichú povahu, chodenie na podujatia a rozprávanie sa s neznámymi ľuďmi v nádeji, že získate užitočný kontakt, je pre vás stresujúce. Pripravili sme niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť.

 

Neformálne nadväzovanie kontaktov

Ak si netrúfate na formálne nadväzovanie kontaktov, začnite s ľuďmi, ktorých už poznáte. Pokiaľ si hľadáte prácu alebo chcete rozšíriť svoj okruh kontaktov, oslovte priateľov a rodinu a vysvetlite im svoju situáciu. Spýtajte sa ich, či nepoznajú niekoho, kto pracuje vo vašom odbore, a dajte im svoje vizitky, ktoré môžu posunúť priateľom svojich priateľov.

Pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi na spoločenských podujatiach nezabudnite spomenúť, že hľadáte prácu. Nikdy neviete, koho môžu poznať a kto príde na oslavu narodenín vášho priateľa alebo koho poznajú vaši kamaráti z futbalu.

 

Formálne nadväzovanie kontaktov: príprava

Ak sa zúčastňujete na podujatí zameranom na formálne nadväzovanie kontaktov, pomôže vám, ak sa pripravíte.

Najprv sa rozhodnite, čo chcete dosiahnuť. Chcete sa dozvedieť viac o konkrétnej spoločnosti alebo pracovnej úlohe alebo sa chcete len porozprávať s novými ľuďmi? To, že si tento cieľ budete pripomínať, vám pomôže zamerať sa na to, čo chcete dosiahnuť.

Vezmite si so sebou vizitky a precvičte si pripravené frázy – pár viet, ktorými sa predstavíte a poviete, čo robíte (alebo čo hľadáte).

Môže vám pomôcť, keď dorazíte v predstihu – ak prídete predtým, ako dorazia všetky tie davy, budete mať čas sa uvoľniť a oboznámiť s prostredím.

 

Ako začať rozhovor

Môže byť lákavé čakať, kým vás niekto osloví. Táto taktika nadväzovania kontaktov sa však osvedčí len veľmi zriedkavo. Rozhovor musíte začať nadväzovať sami.

Predtým, ako niekoho oslovíte, nezabudnite sa usmiať. Ľudia zvyčajne reagujú na výraz tváre, čiže ak sa mračíte alebo vyzeráte znepokojene, budú sa na vás pozerať rovnako. Je pravdepodobnejšie, že sa s vami budú chcieť porozprávať, ak budete vyzerať, že sa dobre bavíte.

Na začiatok vyhľadávajte ľudí, ktorí sú sami alebo v malých skupinkách. Ak sa už všetci rozprávajú, nesnažte sa preniknúť do ich kruhu, hľadajte ľudí, ktorí sa rozhliadajú a konverzujú nezáväzne.

Keď sa rozhodnete prehovoriť, nezačínajte hneď s podstatou. Dobrým nápadom je vyjadriť sa k tomu, čo sa práve deje: „Ako ste sa dozvedeli o tomto podujatí?“, „Páčila sa vám prezentácia?“ alebo „Toto jedlo je výborné!“.

 

Keď sa už rozhovoríte

Väčšina ľudí rada rozpráva o sebe a ak ste nesmelí alebo introvertní, zrejme ste dobrými poslucháčmi. Využite to vo svoj prospech: pýtajte sa!

Okrem bežných otázok o práci sa pýtajte na ich širšie záujmy: môžu vás prekvapiť zaujímavými koníčkami alebo činnosťami, ktoré môžete mať spoločné. Ak rozprávate o veciach, ktoré milujú, najmä ak spomeniete podrobnosti a pýtate sa na ne, je oveľa pravdepodobnejšie, že si vás budú pamätať pozitívne.

V určitej chvíli sa vás opýtajú na niečo, čo sa týka vás. A práve vtedy prichádza čas na pripravené fázy – a ak je to možné, spojte ich s tým, čo vám povedali.

Keď sa rozhovoríte, pravdepodobne sa vám nebude chcieť posunúť sa ďalej. Ale prišli ste sem nadväzovať kontakty, tak sa ich spýtajte, či tu ešte niekoho nepoznajú, a uvidíte, či vás budú môcť predstaviť niekomu, koho nepoznáte.

Po skončení rozhovoru nie je dobrý nápad len sa tak vypariť. Usmejte sa povedzte, že bolo príjemné sa s nimi rozprávať. Ak sa budete chcieť porozprávať v budúcnosti alebo ak sa budete chcieť k niečomu vrátiť, ponúknite im vizitku alebo si vizitku vypýtajte od nich.

Neberte osobne, ak sa niekto nebude chcieť s vami rozprávať. Mnohí ľudia chodia na podujatia na nadväzovanie kontaktov s jasným cieľom a vy jednoducho nemusíte zodpovedať kritériám, ktoré majú na daný deň stanovené.

 

Pokračovanie

Po skončení podujatia je slušné poďakovať hostiteľovi a osobe, ktorá vám poslala pozvánku, stručným odkazom alebo e-mailom.

Ak ste sa s niekým rozprávali o veciach, o ktorých ste čítali alebo ktoré ste urobili, a daná osoba vám naznačí, že chce vedieť viac, v priebehu niekoľkých dní ich kontaktujte s informáciami alebo si ich pridajte na LinkedIne.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

02/11/2018

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.