• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Vďaka programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES si mladí portugalskí farmaceuti našli prácu v Škandinávii

Farmaceutický priemysel vo Švédsku v roku 2009 prešiel transformáciou, keď sa trh so štátnym monopolom po opätovnej regulácii otvoril pre súkromný sektor.
Picture

Trh explodoval a nasledujúci nedostatok kvalifikovaných lekárnikov na pozadí starnúceho obyvateľstva sťažili zamestnávateľom nábor pracovníkov na území Švédska.

Na druhej strane v Portugalsku bolo – a stále je – hlavne z dôvodu dôsledkov finančnej krízy priveľa farmaceutov a nedostatok pracovných miest. S cieľom využiť vzájomne prospešnú príležitosť sa švédska spoločnosť LloydsApotek a jej nórsky partner Vitusapotek spojili s portugalskou pobočkou siete EURES, aby prostredníctvom programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES uskutočnili nábor farmaceutov.

Zamestnanci švédskej LloydsApotek pracujú v partnerstve so svojimi kolegami v Nórsku, ktorí majú v oblasti prijímania zamestnancov podobné potreby. Podľa slov Miy Makwerovej, ktorá pracuje ako obchodná partnerka pre ľudské zdroje vo švédskej spoločnosti LloydsApotek  a je zodpovedná za medzinárodný nábor, celý proces náboru podporujú aj pracovníci siete EURES vo všetkých troch krajinách.

„Všetko robíme spolu s kolegami zo siete EURES,“ vysvetľuje Mia. „Sú našimi partnermi počas celého procesu.“

„Dvaja poradcovia siete EURES vo Švédsku a Nórsku v rámci tohto procesu úzko spolupracujú a sú takisto v tesnom kontakte s poradcami siete EURES v Portugalsku.“

Pracovníci siete EURES pomáhajú propagovať pracovné príležitosti v spoločnostiach LloydsApotek a Vitusapotek medzi uchádzačmi o zamestnanie v Portugalsku, zhromažďujú životopisy od uchádzačov, ktorí prejavia o ponuky záujem, a zaisťujú im kontakt s Miou a jej kolegami. Jedným z mnohých farmaceutov, ktorých spoločnosť LloydsApotek prijala do zamestnania z Portugalska, je 27-ročná lekárnička Andreia Carona, ktorá začala pre ňu pracovať na jar v roku 2016.

„Toto dobrodružstvo sa začalo v septembri 2015, keď som uvidela túto pracovnú ponuku na portáli EURES,“ spomína Andreia. „Spoločnosť prišla do Portugalska, aby sa o práci porozprávala, a práve poradcovia siete EURES nás informovali o programe Tvoje prvé pracovné miesto EURES.“

Jej motivácia presťahovať sa do zahraničia za prácou bola jasná: „V Portugalsku som bola zamestnaná, ale moje príležitosti a plat nezodpovedali tomu, čo by som so svojimi skúsenosťami a po piatich rokoch na univerzite očakávala. Vždy som uvažovala o práci v zahraničí, a preto som sa o toto pracovné miesto uchádzala.“

Andreia dostala finančnú podporu z programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES, aby sa mohla zúčastniť na pohovore v Porte a aby bola jej akademická kvalifikácia uznaná v zahraničí. Spoločnosť LloydsApotek zabezpečila pre Andreiu v Portugalsku aj jazykový kurz švédčiny, ktorý mala absolvovať ešte pred presťahovaním. Na získanie farmaceutickej licencie je totiž potrebné, aby zamestnanci preukázali vysokú úroveň znalosti švédskeho jazyka. Andreia teraz každý deň v práci hovorí a píše po švédsky.

Andreia je veľmi vďačná za podporu, ktorej sa jej dostalo z programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES, ako aj od zamestnávateľa. „Zásadnú úlohu v celom procese zohrával poradca siete EURES a je perfektné, keď máte niekoho, komu môžete zavolať, ak sa na niečo chcete opýtať,“ potvrdila. „Vynikajúcu prácu odvádza aj spoločnosť, ktorá nás vo všetkom podporuje.“

Rovnako pozitívny názor na program Tvoje prvé pracovné miesto EURES, ako aj na spoluprácu spoločnosti s sieťou EURES má aj Mia. Podľa nej je veľmi dôležité, aby ľudia dostali podporu, ktorú potrebujú, pri presťahovaní do inej krajiny, a to na pracovisku i mimo neho. „Sťahujeme ľudí – nie čísla,“ vyhlásila. „Ak sťahujete osobu z jednej krajiny do druhej, treba mať podporu na obidvoch stranách, a práve v tomto momente vstupuje na scénu sieť EURES.“

„Najväčšou výhodou je, že tam [v Portugalsku] máme niekoho, kto hovorí miestnym jazykom, niekoho, kto pozná ich obavy a ich starosti a môže sa s nimi osobne porozprávať. Potom, keď prídu sem [do Švédska], rovnako ako ja, aj môj kolega zo služby EURES, sme im k dispozícii a našou úlohou je pomôcť im so všetkým, s čím treba.“

Služba EURES je čoraz obľúbenejšia u zamestnávateľov vo Švédsku a nie sú to len podniky vo farmaceutickom priemysle, ktoré potrebujú podporu: „Potrebujeme zubárov, dentálnych hygienikov, zdravotné sestry, chirurgov, lekárov, šéfkuchárov, skrátka všetky druhy profesií,“ hovorí Mia.

Vďaka úspešnej spolupráci s službou EURES spoločnosť LloydsApotek už niekoľko rokov prijíma do zamestnania farmaceutov z Portugalska (niektorí z nich sa už medzitým vypracovali na manažérov) a tento rok má ešte nastúpiť šesť nových portugalských zamestnancov. Mia verí, že aj Andreia tu zostane dlhodobo a stane sa z nej manažérka.

Samozrejme, pri sťahovaní do zahraničia môže byť ťažké opustiť rodinu a priateľov, a nie je vždy jednoduché plánovať dlhodobý pobyt v novej krajine. Skúsenostiam Andreiy napomohla skutočnosť, že v lete 2017 za ňou vycestoval do Švédka jej priateľ Pedro, ktorému sa podarilo nájsť si pracovné miesto ako solárny inžinier. Pedro si takisto podal žiadosť o pomoc z programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES a pri príchode do krajiny získal finančnú podporu.

Andreia potvrdila, že by svoju skúsenosť s programom Tvoje prvé pracovné miesto EURES odporučila aj iným mladým Európanom: „Pokiaľ ide o mňa, myslím si, že tento program je skutočne dobrý pre niekoho, kto chce skúsiť niečo nové, s podporou a s pomocou serióznych spoločností.“

Tvoje prvé pracovné miesto EURES je program pracovnej mobility Európskej únie. Ak chcete získať viac informácií o pracovných príležitostiach a odbornej príprave v celej EÚ alebo nájsť zamestnancov so zručnosťami, ktoré potrebujete, obráťte sa na jednu zo služieb zamestnanosti programu alebo na miestneho poradcu siete EURES prostredníctvom portálu EURES.

 

Súvisiace odkazy:

Reuters - Sweden needs more immigrants to counter ageing population (Reuters – Švédsko potrebuje viac imigrantov v boji proti starnutiu obyvateľstva)

Tvoje prvé pracovné miesto EURES

Portál siete EURES

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na sieti LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

26/10/2018

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.